mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zakończono kolejny etap obwodnicy Rzeszowa

Zakończono kolejny etap obwodnicy Rzeszowa

Oficjalne zakończono budowę II etapu północnej obwodnicy Rzeszowa. Oficjalnie ponieważ kierowcy mogli przejechać nową trasą już w grudniu 2005 roku a od wiosny trwały tylko prace wykończeniowe.

Zakończono kolejny etap obwodnicy Rzeszowa

Ciąg jezdny został wykonany jedenaście miesięcy przed planowanym terminem. Wiosną br. kontynuowano już tylko prace wykończeniowe, które nie utrudniały ruchu. Wszystkie prace zakończono w sierpniu - na trzy miesiące przed terminem wynikającym z warunków kontraktu - informuje Skanska, generalny wykonawca inwestycji.

Inwestycja obejmowała budowę odcinka o długości 960 m wraz z rondem i wiaduktem nad torami oraz modernizacją fragmentów ulic: Księżycowej i Rzecha. Wartość prac wyniosła prawie 5 mln Euro, a projekt współfinansowała Unia Europejska w ramach programu Phare.

Nad ul. Księżycową oraz ruchliwą magistralą kolejową Kraków - Medyka wybudowany został wiadukt o długości 110 m i szerokości 20 m. Prace prowadzone były pod ruchem pociągów -  został on wstrzymany tylko raz, na cztery godziny, kiedy przestawiana była konstrukcja utrzymująca deskowanie przęsła nad torami. Betonowanie wiaduktu trwało bez przerwy 34 godziny, w czasie których 10 betoniarek dostarczyło 850 m3 betonu. Na wiadukcie zamontowano bariery ochronne oraz przezroczyste, akrylowe ekrany akustyczne.

Budowa północnej obwodnicy Rzeszowa podzielona została na pięć etapów, a każdy z nich na sukcesywnie realizowane kontrakty. Dotychczas Skanska wykonała trzy fragmenty obwodnicy o łącznej wartości prawie 34,7 mln zł netto i długości ponad 2 km.

Poprzednio zrealizowane także przez Skanska dwa odcinki to  prace o wartości 10,2 mln zł, które obejmowały budowę około 0,7 km obwodnicy. Realizacja obu tych odcinków została zakończona na półtora miesiąca przed terminem wynikającym z umowy.

Budowa dotychczasowych odcinków obwodnicy pozwoliła na zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum stolicy Podkarpacia oraz na wąskich ulicach dzielnic Pobitno i Załęże, a pod inwestycje udostępniono ok. 50 ha atrakcyjnych terenów w północno-wschodniej części miasta.

Dzięki obwodnicy odciążony zostanie układ komunikacyjny miasta poprzez zbudowanie dodatkowej przeprawy przez rzekę Wisłok, a także połączenie ronda przy ul. Lwowskiej z ulicami Siemieńskiego i Lubelską oraz międzynarodowej drogi E-40 z drogami krajowymi nr 19 i 9. Obwodnica skróci czas przejazdu przez Rzeszów i umożliwi dogodny dojazd do planowanej autostrady A4 i drogi ekspresowej S-19.


Przeczytaj także:

Obwodnica Jasła (2006-08-31)

Trasa Podskarpowa Stalowej Woli (2006-01-18)

Nowe przejście w 2008 roku? (2006-07-11)


 

Tematy w artykule: obwodnice podkarpackie drogi krajowe

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe MOP-y

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe...

Polskie drogi 2016-02-15

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~kibic z podkarpacia 2006-10-31

Bo to sztuka tak pracować żeby remont remontować

~WS 2006-10-30

najlepiej jedną inwestycję kończyć kilka razy... jest się ciągle czym chwalić.... bosko jest w naszym kraju...;-)))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.