mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zamiast domów wybudują drogi

Zamiast domów wybudują drogi

Kryzys finansowy nie musi oznaczać tylko negatywnych wpływów na gospodarkę. Spadł popyt na mieszkania, dlatego firmy budowlane mają coraz mniej pracy, jednak rząd planuje zaangażować je w budowę dróg. Ma to pozwolić na znaczne przyspieszenie realizacji wielu inwestycji.

Zamiast domów wybudują drogi
Kryzys spowodował, że spadł popyt na mieszkania, a pracę może stracić do 25 tysięcy pracowników firm budowlanych. Przedsiębiorstwa stawiające domy mogłyby jednak przestawić się na budowę dróg, na które jest zapotrzebowanie i są pieniądze. Ministerstwo Infrastruktury razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego opracowało program, który pozwoli wykorzystać potencjał takich firm. W przyszłym roku przy budowie dróg ma pracować 5 tys. osób, a powinno zostać oddanych do użytku 90 km autostrad. Natomiast już w latach 2010-1011 planuje się oddać 767 km autostrad, przy budowie których ma być zatrudnionych do 20 tys. pracowników.

Te rozwiązania nawiązują do doświadczeń USA z lat 50., z których chce skorzystać również nowy prezydent Barack Obama. Tak się składa, że również w przyszłym roku Unia Europejska będzie szybciej zwracać koszty inwestycji, dzięki czemu drogowcy dostaną 1,7 mld zł dofinansowania (obecnie na zwrot kosztów trzeba czekać nawet rok od rozpoczęcia robót).

Drogowcy zostali także uzbrojeni w dodatkowe instrumenty prawne. 10 listopada weszła w życie specustawa usprawniająca proces wywłaszczeń pod budowę dróg, która np. wprowadza termin 4 miesięcy na wypłatę odszkodowania za wywłaszczony teren. Z kolei od 15 listopada obowiązują nowe przepisy, które dostosowują polskie prawo dotyczące ochrony środowiska do przepisów unijnych. Na tej podstawie powstała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która ma dbać o przestrzeganie unijnych norm, co do tej pory było jedną z przyczyn opóźnień.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~romek 2008-12-19

Ci wielcy nie dopuszcza nikogo do interesu ,chyba ze te dodatkowe 20 tysiecy bedzie zatrudninych przy grabieniu trawy.Kontrakty na 2010-2011 juz sa w wiekszosci rozdysponowane.Przu budowie dróg uwijaja sie głownie operatorzy ciezkiego sprzetu spycharki,wozidła ,koparki,betoniarki,dzwigi,asfaltownice,gdzie tam włozyc palec?Moze ktos wie.Pozdrawiam z okazji Swiat niepokornych

~KKK 2008-12-19

Ale czy te firmy beda w stanie zbudowac drogi ? Budowa domow to jest chyba troche inna umiejetnosc. Czy ministerstwo nie przeoczylo czegos ? Tak na wszelki wypadek sie pytam, ale wtedy to bylby całkiem łebski pomysł. Mozna by bardziej liczyc na szybsza budowe drog.

~dhomin94 2008-12-19

Brawo rząd!!Znakomity pomysł..:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.