mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zasady podrózowania autostradą

Zasady podrózowania autostradą

Autostrady są najbezpieczniejszymi drogami. Liczba groźnych w skutkach zdarzeń na autostradach to mniej niż 1 procent wszystkich wypadków. Jeśli się jednak wydarzyły to dlatego, że kierowcy nie przestrzegali podstawowych zasad ruchu.

Zasady podrózowania autostradą
Łamanie przepisów związanych z jazdą po autostradzie grozi konsekwencjami, z których mandat i punkty karne mogą być najmniej dotkliwe. Dużo poważniejszą jest prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku.
Na autostradach obowiązują liczne zakazy i nakazy, które nie występują na innych drogach. Poza regułami wynikającymi bezpośrednio z przepisów są też takie, które dyktują zdrowy rozsądek. Oto kilka podstawowych reguł:

NIE COFAJ, NIE ZAWRACAJ
Cofanie, i zawracanie są zabronione na autostradzie. Powód jest prosty - wykonujący te manewry stwarza zbyt duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.

NIE POGANIAJ INNYCH
Jazda „na ogonie", miganie długimi, trąbienie oraz zmuszanie innego kierowcy do zmiany pasa lub przyspieszenia to pierwsze kroki do spowodowania kolizji. Poza tym za nadużywanie klaksonu i świateł grozi mandat.

TRZYMAJ PAS
Wykonanie manewru zmiany pasa „przed nosem" kierowcy innego to w zasadzie proszenie się o stłuczkę. Prędkości autostradowe są na tak duże, że zaskoczony twoim manewrem kierowca może nie zdążyć wyhamować na czas.

LEWĄ SZYBCIEJ
W większości krajów kierowcy nie spodziewają się manewru wyprzedzania z prawej strony. Mogą w ostatniej chwili zmienić pas ruchu i kolizja gotowa. Przepisy zobowiązują do trzymania się jak najbliżej prawej krawędzi drogi. Do wyprzedzania na autostradzie służy skrajny lewy pas!

NIE HOLUJ
Na autostradzie tylko specjalnie do tego wyznaczone służby mają prawo holować samochody. Co więcej - holowanie z ich pomocą może się odbyć wyłącznie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

POBOCZE - AWARIA!
Zatrzymanie dopuszczalne jest w razie awarii lub kolizji/wypadku. Pozostałe powody nie są wystarczająco ważne do zatrzymywania na poboczu. Lepiej dojechać do najbliższego miejsca obsługi podróżnych.

NIE SZARŻUJ
W Polsce na autostradach obowiązuje ograniczenie do 140 km/h, a jazda o 10-20 km/h szybciej zwykle uchodzi płazem. Ale już w Szwajcarii, Szwecji albo na Litwie dla jadących niezgodnie z przepisami policja nie ma litości.
Tematy w artykule: autostrada

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~driver 2013-03-24

Na naszych autostradach jest zbyt mało "cywilnych" samochodów policji. A jazda na "ogonie" to normalka "kierowców" wieśwagenów. Im mnieszy wieśwagen tym większe aspiracje do wyprzedzania wszystkiego.

Aldik 2013-03-21

No własnie - dwie zasady - właczać kierunkowskaz - ZAAAWSZE i dużo wcześniej, jak juz zmieniasz pas to jest to bez znaczenia. No i jazda prawym pasem. Polacy kochają lewy - hmm sie nie dziwię, że tylko do Anglii wyjechało.

~astrolog 2013-03-21

i trzeba dodac jeszcze cos waznego, ze LEWY PAS sluzy do wyprzedzania. A to ulubiony pas Polakow. Jak jade przez Slask A4 to wszystscy jada lewym i srodkowym, prawym to juz wylacznie frajerzy. Ilez to razy widzialem, jak na pustej trzypasmowej autostradzie jedzie sobie ktos przez pare kilometrow lewym pasem. No i oczywiscie te cholerne wyscigi ciezarowek lewym pasem i mijanie sie przez kilka kilometrow. W Niemczech rzecznie jada prawym pasem, nie wyprzedzaja sie. Jak tylko wjezdzaja do Polski, zaczynaja sie te "wyscigi".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando