mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zawirowania na A1

Zawirowania na A1

Konsorcjum Gdańsk Transport Company (GTC) nie będzie budowało 62 km odcinka autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia. Decyzję o zakończeniu negocjacji z GTC podjęło Ministerstwo Transportu i Budownictwa.

Zawirowania na A1

Przypomnijmy, budowę 89,5 km odcinka A1 z Rusocina pod Gdańskiem do Nowych Marz konsorcjum GTC rozpoczęło w lipcu 2005 r. Budowa ma się zakończyć się pod koniec 2008 r. GTC posiadające koncesję na całość odcinka autostrady wstępnie wynegocjowało umowę na budowę drugiego odcinka A1 z poprzednim rządem.

W opinii ministra Jerzego Polaczka za zakończeniem negocjacji przemawiają następujące względy ekonomiczne:

  • zbyt wysoki koszt realizacji inwestycji przedstawiony przez GTC dla II etapu (koszt budowy 7,4 mln euro za kilometr uwzględniający budowę obiektów inżynieryjnych),
  • koszty eksploatacji powodujące wieloletnie obciążenie Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu konieczności stosowania wypłat z KFD pokrywających koszt ruchu pojazdów ciężarowych oraz konieczności pokrywania z KFD różnicy pomiędzy osiągniętym przychodem, a wysokością spłaty kredytów powiększonych o zysk GTC S.A.

Jeżeli rekomendacje MTiB zatwierdzi Rada Ministrów będzie to oznaczało, ze budowa kolejnego  odcinka A1 realizowana będzie w systemie tradycyjnym. Oznacza to rozpoczęcie całego ciągu procedur przetargowych (wybór wykonawcy i nadzorcy).

Minister Polaczek uważa jednak, że nawet po uwzględnieniu odszkodowania dla GTC w wysokości 10 mln euro tradycyjny system budowy A1 będzie korzystniejszy i pozwoli na:
 "uzyskanie przez GDDKiA niższych cen rynkowych,  realizowanie autostrady od początku w pełnym standardzie autostrady płatnej i całkowite odstąpienie od stosowanych dotychczas praktyk etapowania, poprawienie zaprojektowanej autostrady uwzględniające natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, niski koszt finansowania przez GDDKiA".

Przeczytaj także:

Oferty na A1 już złożone (2005-11-21)

Autostrady tańsze pod państwowym okiem (2006-03-02)

Tematy w artykule: autostrady autostrada A1

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.