mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zawirowania na A1

Zawirowania na A1

Konsorcjum Gdańsk Transport Company (GTC) nie będzie budowało 62 km odcinka autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia. Decyzję o zakończeniu negocjacji z GTC podjęło Ministerstwo Transportu i Budownictwa.

Zawirowania na A1

Przypomnijmy, budowę 89,5 km odcinka A1 z Rusocina pod Gdańskiem do Nowych Marz konsorcjum GTC rozpoczęło w lipcu 2005 r. Budowa ma się zakończyć się pod koniec 2008 r. GTC posiadające koncesję na całość odcinka autostrady wstępnie wynegocjowało umowę na budowę drugiego odcinka A1 z poprzednim rządem.

W opinii ministra Jerzego Polaczka za zakończeniem negocjacji przemawiają następujące względy ekonomiczne:

  • zbyt wysoki koszt realizacji inwestycji przedstawiony przez GTC dla II etapu (koszt budowy 7,4 mln euro za kilometr uwzględniający budowę obiektów inżynieryjnych),
  • koszty eksploatacji powodujące wieloletnie obciążenie Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu konieczności stosowania wypłat z KFD pokrywających koszt ruchu pojazdów ciężarowych oraz konieczności pokrywania z KFD różnicy pomiędzy osiągniętym przychodem, a wysokością spłaty kredytów powiększonych o zysk GTC S.A.

Jeżeli rekomendacje MTiB zatwierdzi Rada Ministrów będzie to oznaczało, ze budowa kolejnego  odcinka A1 realizowana będzie w systemie tradycyjnym. Oznacza to rozpoczęcie całego ciągu procedur przetargowych (wybór wykonawcy i nadzorcy).

Minister Polaczek uważa jednak, że nawet po uwzględnieniu odszkodowania dla GTC w wysokości 10 mln euro tradycyjny system budowy A1 będzie korzystniejszy i pozwoli na:
 "uzyskanie przez GDDKiA niższych cen rynkowych,  realizowanie autostrady od początku w pełnym standardzie autostrady płatnej i całkowite odstąpienie od stosowanych dotychczas praktyk etapowania, poprawienie zaprojektowanej autostrady uwzględniające natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, niski koszt finansowania przez GDDKiA".

Przeczytaj także:

Oferty na A1 już złożone (2005-11-21)

Autostrady tańsze pod państwowym okiem (2006-03-02)

Tematy w artykule: autostrady autostrada A1

Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.