mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zdążyć z autostradą A2

Zdążyć z autostradą A2

Począwszy od ostatniego kwartału 2006 r. trwają intensywne rozmowy ze stroną rządową na temat budowy autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko. Autostrada Wielkopolska S.A. - wykonawca i koncesjonariusz uważa, ze termin jest realny ale prace muszą ruszyć jeszcze w tym roku.

Zdążyć z autostradą A2

Niektóre terminy ulegają jednak opóźnieniu. Główne przeszkody dotrzymania terminu jakich obecnie obawia się AWSA to sprawne uzyskiwanie decyzji administracyjnych koniecznych do przejścia do kolejnych etapów przygotowań do inwestycji. AW SA obawia się opóźnień po stronie rządowej. Nadal czeka na ostateczne decyzje środowiskowe wydawane przez Ministra Środowiska (pierwszy harmonogram Ministerstwa Transportu zakładał wydanie tej decyzji w lutym br.). „Bez rozstrzygnięcia spraw środowiskowych nie można ustalać ostatecznego kosztu budowy ani złożyć wnioski o zmianę decyzji lokalizacyjnych i następnie dokonywać wykupu gruntów na dodatkowe obiekty” – informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik AWSA.
 
Ponadto muszą zostać uzgodnione także tzw. warunki komercyjne projektu, które obejmują koszty budowy, wysokość stawek opłat i warunki rozliczeń pomiędzy AWSA a stroną rządową (wg. harmonogramu ministra transportu przełom II i III kwartału br.). W stosunku do ustaleń z umowy koncesyjnej wzrośnie koszt budowy A2 do Świecka o około 100 mln euro, co ma związek m.in. ze wzrostem cen materiałów oraz zwiększeniem zakresu prac związanych z dodatkowymi obiektami ochrony środowiska – około 80 mln euro (wymogi wynikające z ustawy Natura 2000). W pierwszej wersji projektu na trasie miało powstać 21 obiektów, teraz wg. szacunków spółki powinno powstać 156 obiektów.

Przeczytaj także:

A2 do Świecka - później i drożej (2007-03-06)

Przyśpieszy budowa dróg (2007-04-19)

A2 do Świecka w 2010? (2007-01-19)

 


Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~trucker 2007-06-01

Jak w pół roku można pobudować tyle kilometrów autostrad? Cztery lata będą myśleć jak to zrobić.

~bolesław 2007-05-29

ludziska o co się martwimy , przecież wiadomo że za rządów PIs nic się nie poprawi ponieważ jak do tej pory przez prawie dwa lata nic nie zrobili poza kłótniami w koalicji i dzikimi pomysłami. Pa.

~Stary Z. 2007-04-30

To jeszce ja stary Z. Program natura 2000 został przyjęty jak wszystko w tym Kraju bez głowy i bez żadnego powiązania z planem przestrzennym rozwoju kraju(rząd ma przecież zawsze ważniejsze sprawy na głowie) Według zasady teraz przyjmiemy a póżniej się jakoś z tego wykręcimy, a tu niestety dupa Świętego Mikołaja w chmurach. To jest Unia,tak się nie da, prawo które sam powtarzm sam przyjąłeś musisz respektować, i całe zamieszanie problem Rospudy etc.etc i to jeszcze nie koniec kłopotów, zapewniam.Pozdrowionka.

~wkuon 2007-04-30

Trwaja intensywne rozmowy - mozna peknac ze smiechu. Sluchac to ostatnie kilkanascie lat. Oznacza to prawie co : trwaja intensywne budowy ??? Chyba nie - roznica to nastepne kilkanascie lat

~Stary Z. 2007-04-30

Wnioski: MtM słusznie zuważył błędy na mapce, czyli co, połowa trasy po starym śladzie przedwojennym(niemieckim),a większość terenów to ziemie odzyskane, czyli odpada wykup ziemi po astronomicznych cenach. Warunki gologiczne i topograficzne świetne żadnych przeszkód naturalnych(nie licząc zielonych) jedno skrzyżowanie z przyszłą A3 i to wszystko, nic tylko budować i co ano nic.Inwestycja za tania nikomu to się nie opłaca. Jak na Misiu. My lubimy tylko drogie, ciągnące się długo roboty, gdzie można więcej kasy przekręcić. Pozaniacy do roboty. I tym optymistycznym akcentem kończę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.