mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zielone światło dla Augustowa

Zielone światło dla Augustowa

Już 16 lat mieszkańcy Augustowa czekają na swoją obwodnicę. Po wieloletnich analizach, i szczegółowych ekspertyzach specjalistów, które jednoznacznie wskazują, iż brak jest alternatywnych rozwiązań wreszcie pojawiło się zielone światło dla augustowskiej obwodnicy.

Zielone światło dla Augustowa

Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody pozytywnie zaopiniowała projekty budowy obwodnic Augustowa i Wasilkowa oraz przebudowę drogi krajowej nr 8 na odcinku Białystok-Katrynka. Wszystkie te inwestycje położone są na obszarach chronionych Natura 2000.
Na posiedzeniu 31 sierpnia 2005 r. Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody  omówiła problemy związane z dostosowaniem dróg województwa podlaskiego do wzrastającego natężenia ruchu. Zapoznała się też z raportami oddziaływania na środowisko planowanych inwestycji drogowych i rozpatrzyła wnioski Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku w sprawie wydania zezwolenia na realizację inwestycji. Po tej decyzji wojewoda podlaski podpisał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa.

W celu ochrony naturalnego środowiska GDDKiA w Białymstoku zaplanowała działania kompensacyjne wraz z rozwiązaniami technicznymi. Działania kompensacyjne obejmują między innymi: wykup gruntów, wykonanie piętrzenia na rzece Kolniczance, wyłączenie z użytkowania gospodarczego części gruntów w Nadleśnictwach Augustów i Szczebra, odtworzenie runi, renaturalizację obszarów wodno - błotnych, rozmieszczenie 30 budek lęgowych, utworzenie optymalnych warunków bytowania dla głuszca oraz przygotowanie dokumentacji kartograficzno - przyrodniczej do włączenia wszystkich terenów renaturalizowanych do obszarów Natura 2000 wraz z opracowaniem planów ochrony. Podjęte działania kompensacyjne pozwolą na praktyczne zapewnienie spójności i właściwego funkcjonowania obszarów naturowych, a ich koszt poniesie inwestor.

Budowa obejścia Augustowa będzie największą i najdroższą  inwestycją realizowaną dotychczas w województwie podlaskim. Według wstępnych szacunków inwestycja wyniesie około 200 mln zł. Jeżeli harmonogram nie ulegnie zmianie to jeszcze w tym roku, w drodze przetargu, zostanie wyłoniony wykonawca. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się z początkiem 2006 roku. Trasa o długości 17 km pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z uzdrowiskowej miejscowości jaką jest Augustów. Obwodnica połączy miejscowość Gatne z łącznikiem dróg do Warszawy i Białegostoku, przetnie drogi na trasie Augustów - Ełk omijając jezioro Niecko.

 


 


Podobne wiadomości:

Mazowiecka S8 - są wykonawcy, rusza wycinka

Mazowiecka S8 - są wykonawcy, rusza wycinka

Polskie drogi 2015-12-07

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

Polskie drogi 2016-04-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.