mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zielone światło dla S8 Radzymin-Marki

Zielone światło dla S8 Radzymin-Marki

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku rozpocznie się realizacja długo oczekiwanego odcinka drogi ekspresowej S8 w północno-wschodniej części aglomeracji warszawskiej. Rada Ministrów wprowadziła poprawki do programu budowy dróg i autostrad. Zmiany dotyczyły drogi ekspresowej S8 Radzymin-Marki czyli obwodnicy podwarszawskich Marek. Rząd uznał inwestycję za priorytetową, której realizacja rozpocznie się już w przyszłym roku. W 2016 roku kierowcy mają mieć do dyspozycji nową ekspresową trasę po trzy pasy  ruchu w każdym kierunku.

Zielone światło dla S8 Radzymin-Marki
Dzisiaj krajowa ósemka przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie zwartej zabudowy miasta Marki i Słupna. Droga jest dwujezdniowa po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z licznymi skrzyżowaniami bez perspektyw na rozbudowę. Według danych drogą tą przejeżdża około 60 tysięcy pojazdów na dobę, w tym około 20% to pojazdy ciężarowe i autobusy. Olbrzymie natężenie ruchu powoduje, że trasa jest wąskim gardłem w północno-wschodniej części aglomeracji warszawskiej. Dlatego inwestycja jest jedną z priorytetowych zarówno dla Warszawy jaki i całego Mazowsza.

Ostatnio realizacja inwestycji otrzymała zielone światło. W exposé, wygłoszonym w październiku br., premier Donald Tusk zapowiedział, że w 2013 r. ogłoszony zostanie przetarg na budowę obwodnicy Marek w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. Realizację tego postulatu umożliwi zmiana „Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015”, przyjęta przez rząd.

- Obecnie droga wylotowa S8 przez Marki w kierunku Białegostoku jest najbardziej obciążoną trasą nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce. Z tego względu decyzja o przyspieszeniu budowy obwodnicy jest jak najbardziej uzasadniona. Obok niedawno ogłoszonego przetargu na budowę mostu Grota i wylotówki z Warszawy przez Janki jest to kluczowa dla stolicy inwestycja drogowa. Nowa droga usprawni ruch i zwiększy jego efektywność, a oddzielając ruch tranzytowy od ruchu lokalnego ułatwi komunikację przez Marki, Ząbki, Zielonkę, Kobyłkę, Wołomin i Radzymin – argumentuje Centrum Informacyjne Rządu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przewiduje budowę nowego północnego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S8 w kierunku Białegostoku na odcinku od projektowanej Wschodniej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Radzymina. Realizacja inwestycji ma poprawić komunikację Pasma Wołomińskiego i zapewnić powiązanie z Warszawą, a także wyprowadzić z gminy Marki ruch tranzytowy. Dzięki temu udrożni się wylot z Warszawy w kierunku Białegostoku. Nowy przebieg  dla trasy ekspresowej S8 wytyczono po wschodniej stronie Marek. Do realizacji wybrano wariant III o długości około 14 kilometrów.  

Pod koniec października br. odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców zainteresowanych budową nowej trasy S8 na odcinku Drewnica - Radzymin. Jak argumentują projektanci wyznaczony wstępnie III wariant przebiegu trasy jest najkorzystniejszy dla Marek ponieważ przebiega głównie przez tereny leśne, tylko częściowo wchodząc na teren miasta.

Zakończenie prac nad koncepcją przewidziane jest do końca tego roku. Harmonogram prac zakłada, że w 2013 roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. GDDKiA planuje, że prace projektowe i zgody na realizację inwestycji powinny być uzyskane w 2014 roku. Sama budowa potrwa dwa lata. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w 2016 roku kierowcy skorzystają z nowej obwodnicy.

Obwodnica Marek będzie częścią korytarza I (Warszawa - przejście graniczne w Budziskach), obecnej i przyszłej sieci TEN-T, czyli najważniejszym połączeniem Polski i innych państw Unii Europejskiej z krajami bałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią. Obwodnica poprawi spójność sieci drogowej, powstanie bowiem jednolity ciąg komunikacyjny – północna obwodnica Warszawy od węzła A2/S8 w Konotopie do wybudowanej wcześniej obwodnicy Radzymina. Nowa droga ekspresowa S8 będzie objęta systemem opłat viaTOLL.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

dajan55 2012-11-20

Szczerze mówiąc to nie została przyspieszona tylko po latach - długich latach obiecanek wreszcie coś w tej sprawie drgnęło !!!. Oby tym razem na poważnie !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.