mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zima na drogach w liczbach

Zima na drogach w liczbach

Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg krajowych prowadzi 16 oddziałów GDDKiA. Pod kontrolą jest 18 400 km dróg krajowych.

Zima na drogach w liczbach
Działaniami na drogach kieruje 105 Rejonów, 265 Obwodów Drogowych. Do ich zadań należy m.in. przygotowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości materiałów do zwalczania śliskości (soli, chlorku wapnia) i materiałów zwiększających szorstkość nawierzchni oraz kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ogółem nad sytuacją na drogach w sezonie zimowym 2012/2013 czuwa 2 400 pługów, 145 pługów wirnikowych, 1 205 solarek i 103 piaskarki. GDDKiA ma 253 magazyny soli o łącznej pojemności 324 tys. ton. Wzdłuż dróg ustawiono zasłony przeciwśnieżne na odcinkach o łącznej długości 1290 km.

W dyspozycji GDDKiA są także 83 Unimogi, które ze względu na swoją specyfikę służą do kompleksowego utrzymania dróg. Są skuteczne nawet podczas obfitych opadów śniegu, dzięki możliwości współpracy z wysokowydajnym pługiem wirnikowym.

Zgodnie z projektem Zarządzenia Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie standardów zimowego utrzymania dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA drogi krajowe utrzymywane są w następujących standardach:
- w standardzie II podwyższonym - około 4,3 tys. km
- w standardzie II - około 10,6 tys. km
- w standardzie III - około 2,9 tys. km

- Jedynie w przypadku wystąpienia bardzo intensywnych opadów śniegu, połączonych z zawiejami i zamieciami, mogły się zdarzyć się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania dróg - zapewnia GDDKiA.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.