mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zima zaskoczyła dostawców

Zima zaskoczyła dostawców

Co roku w mediach pojawiają się doniesienia o tym, że zima po raz kolejny zaskoczyła drogowców. W tym roku na Opolszczyźnie przeciągające się trudne warunki pogodowe bardziej zaskoczyły dostawców soli drogowej.

Zima zaskoczyła dostawców
Na Opolszczyźnie aura zaskoczyła w tym roku nie tyle drogowców, co dostawców soli drogowej. Według Leszka Romanowskiego, zastępcy naczelnika Wydziału Utrzymania Dróg w opolskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszyscy byli przygotowani na „średnią zimę”, a tymczasem w lutym opady śniegu były dużo większe niż się spodziewano. Na początku sezonu wszystkie magazyny soli były pełne, jednak po pierwszych dwóch tygodniach lutego zaczęły się problemy z nowymi dostawami. Kopalnie po prostu nie były w stanie zrealizować zamówień drogowców.

W najbardziej śnieżne dni każdy z pięciu rejonów opolskiej GDDKiA wysypywał na trasy po około 100 ton soli dziennie. Gdy zaczęły się problemy z dostawami, całkowite dzienne zużycie soli spadło z około 500 ton do nie więcej niż 100-150 ton. Sytuację ratowało tylko nieznacznie mieszanie soli z piaskiem. Z podobnymi problemami drogowcy w całej Polsce borykają się i borykali już wcześniej, ale mało który zarządca drogi się do tego przyznaje. Jedynym wyjątkiem, gdzie soli nie można było oszczędzać, był opolski 88 km odcinek autostrady A4. Utrzymywany był on bez przerwy w standardzie drugim podwyższonym.

Tegoroczna zima była też chrztem bojowym dla systemu zarządzania ruchem na autostradzie A4. W miejsce ostrzeżeń o przekraczaniu dozwolonej prędkości 130 km/h, na tablicach zmiennej treści pojawiły się ostrzeżenia o śliskiej nawierzchni i apele o zachowanie ostrożności. Wydaje się, że przynajmniej do niektórych kierowców to dotarło, gdyż maksymalne prędkości rozwijane przez pojazdy nie przekraczała z reguły 150 - 160 km/h. Przed rozpoczęciem wyświetlania komunikatów, prędkości 190 km/h nawet przy silnych opadach śniegu nie były niczym nadzwyczajnym.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Tematy w artykule: opolskie autostrada autostrada A4

Podobne wiadomości:

B&B Audi A4 8K

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~romek 2009-03-11

100ton dziennie razy 10 dni to juz 1000ton czy nie zagraza to srodowisku np gdy droga przechodzi przez lesne czy bagienne

~To zdjęcie to manipulacja !!!! 2009-03-09

To zdjęcie przedstawia autostradę w budowie, zapewne A4 w okolicach Bolesławca ale zawsze można zasugerować że jest to A4 na opolszczyźnie po opadach śniegu. Wierszówka napisana, kasa w kieszeń i można iść na piwo, a ty ciemna maso wyklinaj że tak wyglądają autostrady podczas zimy w Polsce. Kłamstwo powtarzane wielokrotnie w końcu stanie się prawdą.

~maras49 2009-03-08

ale to zdjęcie to nie autostrada. Nie ma śladu po barierach energochłonnych - chyba że leży ponad 75 cm śniegu

~taki jeden 2009-03-06

ludzie niestety tak jeżdżą a potem zdziwienie że duża śmiertelność na drogach

~Markowy 2009-03-06

190 przy opadach sniegu to lekka przesada chyba.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.