mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zmiany na autostradowych punktach poboru opłat

Zmiany na autostradowych punktach poboru opłat

GDDKiA opracowała projekt działań, który ma skrócić czas oczekiwania w kolejkach przed wjazdami i zjazdami z płatnych odcinków autostrad. Projekt ten uwzględnia zmieniające się natężenie ruchu w zależności od pory dnia.

Zmiany na autostradowych punktach poboru opłat
Wakacje to jak wiadomo wzmożony ruch Polaków na drogach także tych płatnych. To powoduje, że zwłaszcza w weekendy tworzą się zatory w miejscu poboru opłat. Taki stan rzeczy szczególnie można zaobserwować na autostradzie A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Konin - Stryków. Tam też opracowana specjalną procedurę na wypadek wzrostu natężenia ruchu i utworzenia się zatoru w Punktach Poboru Opłat.

Zmiany zostały wprowadzone w Punktach Poboru Opłat: Żdżary i Stryków na A2 oraz Żernica i Karwiany na A4. Gdy w miejscach tych pojawi się ryzyko utworzenia zatoru to pas wydzielony dla pojazdów wyposażonych w viaAUTO będzie z wyprzedzeniem udostępniany do manualnego poboru opłat. Kierowcy będą o tym informowani wcześniej np. przez system znaków zmiennej treści (VMS).

W awaryjnych sytuacja mogą zostać podjęte następujące działania, które powinny upłynnić ruch na PPO:
  1. Pracownicy operatora(posiadający stosowne uprawnienia) będą na bieżąco kierować ruchem na PPO, tak aby przekierować pojazdy o DMC powyżej 3.5 tony na skrajny prawy pas wjazdowy (XL). Zastosowany zostanie tryb wolny dla tych pojazdów. Kierowcy, którzy będą chcieli manualnie uiszczać opłaty będą mogli skorzystać z pasów przeznaczonych dla viaTOLL/viaAUTO.
  2. Przyspieszone wydawanie biletów prekodowanych kierowcom uiszczającym opłatę w sposób manualny. Operator ma zapewnić dodatkową osobę wydającą bezpośrednio na pasie wydrukowane bilety.
  3. Na znakach zmiennej treści pojawią się informacje o tworzącym  się zatorze. Dzięki temu kierowcy otrzymają informację o wcześniejszej możliwości zjazdu z autostrady.

Na odcinku koncesyjnym autostrady A1 Gdańsk - Toruń koncesjonariusz GTC S.A. przyjął rozwiązania GDDKiA i kiedy bęzie to możliwe będą ręcznie wydawane bilety wjazdowe.

GDDKiA apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do instrukcji wydawanych przez pracowników kierujących ruchem na Placach Poboru Opłat. Kierowcy mogą również skorzystać z infolinii 19 111, gdzie otrzymają informacje o możliwych objazdach.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~rex 2014-08-07

Przydałaby sie informacja o wysokości opłaty dużo wcześniej. Ja zazwyczaj dowiaduję się przy samej bramce i wtedy gorączkowo szukam żeby było równo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.