mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zmiany na autostradowych punktach poboru opłat

Zmiany na autostradowych punktach poboru opłat

GDDKiA opracowała projekt działań, który ma skrócić czas oczekiwania w kolejkach przed wjazdami i zjazdami z płatnych odcinków autostrad. Projekt ten uwzględnia zmieniające się natężenie ruchu w zależności od pory dnia.

Zmiany na autostradowych punktach poboru opłat
Wakacje to jak wiadomo wzmożony ruch Polaków na drogach także tych płatnych. To powoduje, że zwłaszcza w weekendy tworzą się zatory w miejscu poboru opłat. Taki stan rzeczy szczególnie można zaobserwować na autostradzie A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Konin - Stryków. Tam też opracowana specjalną procedurę na wypadek wzrostu natężenia ruchu i utworzenia się zatoru w Punktach Poboru Opłat.

Zmiany zostały wprowadzone w Punktach Poboru Opłat: Żdżary i Stryków na A2 oraz Żernica i Karwiany na A4. Gdy w miejscach tych pojawi się ryzyko utworzenia zatoru to pas wydzielony dla pojazdów wyposażonych w viaAUTO będzie z wyprzedzeniem udostępniany do manualnego poboru opłat. Kierowcy będą o tym informowani wcześniej np. przez system znaków zmiennej treści (VMS).

W awaryjnych sytuacja mogą zostać podjęte następujące działania, które powinny upłynnić ruch na PPO:
  1. Pracownicy operatora(posiadający stosowne uprawnienia) będą na bieżąco kierować ruchem na PPO, tak aby przekierować pojazdy o DMC powyżej 3.5 tony na skrajny prawy pas wjazdowy (XL). Zastosowany zostanie tryb wolny dla tych pojazdów. Kierowcy, którzy będą chcieli manualnie uiszczać opłaty będą mogli skorzystać z pasów przeznaczonych dla viaTOLL/viaAUTO.
  2. Przyspieszone wydawanie biletów prekodowanych kierowcom uiszczającym opłatę w sposób manualny. Operator ma zapewnić dodatkową osobę wydającą bezpośrednio na pasie wydrukowane bilety.
  3. Na znakach zmiennej treści pojawią się informacje o tworzącym  się zatorze. Dzięki temu kierowcy otrzymają informację o wcześniejszej możliwości zjazdu z autostrady.

Na odcinku koncesyjnym autostrady A1 Gdańsk - Toruń koncesjonariusz GTC S.A. przyjął rozwiązania GDDKiA i kiedy bęzie to możliwe będą ręcznie wydawane bilety wjazdowe.

GDDKiA apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do instrukcji wydawanych przez pracowników kierujących ruchem na Placach Poboru Opłat. Kierowcy mogą również skorzystać z infolinii 19 111, gdzie otrzymają informacje o możliwych objazdach.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~rex 2014-08-07

Przydałaby sie informacja o wysokości opłaty dużo wcześniej. Ja zazwyczaj dowiaduję się przy samej bramce i wtedy gorączkowo szukam żeby było równo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.