mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zmiany przyspieszą budowę dróg

Zmiany przyspieszą budowę dróg

Polskie prawo budowlane nie sprzyja szybkiemu rozwojowi sieci drogowej. Niezbędne są zmiany w prawie, które przyspieszą niektóre procedury, a co za tym idzie, skrócą czas realizacji inwestycji. Z inicjatywą zmian wystąpił Wojewoda Małopolski, Jerzy Miller.

Zmiany przyspieszą budowę dróg
Propozycje Wojewody Jerzego Millera powinny znacznie przyspieszyć realizację inwestycji drogowych i ułatwić ich prowadzenie. Projekt zmian w ustawie został skierowany do wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rapciaka oraz małopolskich posłów Platformy Obywatelskiej.

Obecnie budowa jednego odcinka drogi może wymagać nawet kilku pozwoleń. Jeśli poszczególne części inwestycji drogowej należą do różnych kategorii (np. droga powiatowa, wojewódzka) i mają innych zarządców, przepisy wymagają wystąpienia o odrębne pozwolenia na budowę, do różnych organów administracyjnych. W efekcie, dla jednej inwestycji potrzebne są podwójne decyzje, np. wojewody i starosty. Opóźnia to rozpoczęcie prac, naraża na niepotrzebne koszty administracyjne, a nawet blokuje przeprowadzenie modernizacji, ponieważ zainteresowane strony odwołują się od decyzji wydawanych przez poszczególne urzędy. Postępowanie odwoławcze trwa długo i w tym czasie mogą stracić ważność pozwolenia budowlane dla pozostałych fragmentów.

Wojewoda proponuje, aby całą inwestycję objąć jednym postępowaniem administracyjnym i wydawać tylko jedną decyzję. Sprawą zajmowałby się organ właściwy dla najdłuższego fragmentu danej drogi. Jerzy Miller proponuje także, aby wyłączyć spod kompetencji Wojewody rozstrzyganie spraw związanych z uzbrojeniem znajdującym się w granicach pasa drogowego (np. sieci wodociągowe czy gazowe), które nie są związane z użytkowaniem drogi.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~maras49 2008-02-20

Proste - ale jak to zrobić w kraju w którym szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie

~rusec 2008-02-18

super pomysl. jedna decyzja to by bylo to. tylko ile ona by trwala??

~Zorro 2008-02-18

I tak powinno byc. Dlaczego do tej pory SLD i PiS tego nie zrobil?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.