mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zmiany przyspieszą budowę dróg

Zmiany przyspieszą budowę dróg

Polskie prawo budowlane nie sprzyja szybkiemu rozwojowi sieci drogowej. Niezbędne są zmiany w prawie, które przyspieszą niektóre procedury, a co za tym idzie, skrócą czas realizacji inwestycji. Z inicjatywą zmian wystąpił Wojewoda Małopolski, Jerzy Miller.

Zmiany przyspieszą budowę dróg
Propozycje Wojewody Jerzego Millera powinny znacznie przyspieszyć realizację inwestycji drogowych i ułatwić ich prowadzenie. Projekt zmian w ustawie został skierowany do wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rapciaka oraz małopolskich posłów Platformy Obywatelskiej.

Obecnie budowa jednego odcinka drogi może wymagać nawet kilku pozwoleń. Jeśli poszczególne części inwestycji drogowej należą do różnych kategorii (np. droga powiatowa, wojewódzka) i mają innych zarządców, przepisy wymagają wystąpienia o odrębne pozwolenia na budowę, do różnych organów administracyjnych. W efekcie, dla jednej inwestycji potrzebne są podwójne decyzje, np. wojewody i starosty. Opóźnia to rozpoczęcie prac, naraża na niepotrzebne koszty administracyjne, a nawet blokuje przeprowadzenie modernizacji, ponieważ zainteresowane strony odwołują się od decyzji wydawanych przez poszczególne urzędy. Postępowanie odwoławcze trwa długo i w tym czasie mogą stracić ważność pozwolenia budowlane dla pozostałych fragmentów.

Wojewoda proponuje, aby całą inwestycję objąć jednym postępowaniem administracyjnym i wydawać tylko jedną decyzję. Sprawą zajmowałby się organ właściwy dla najdłuższego fragmentu danej drogi. Jerzy Miller proponuje także, aby wyłączyć spod kompetencji Wojewody rozstrzyganie spraw związanych z uzbrojeniem znajdującym się w granicach pasa drogowego (np. sieci wodociągowe czy gazowe), które nie są związane z użytkowaniem drogi.

Podobne wiadomości:

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

Polskie drogi 2017-05-09

Komentuj:

~maras49 2008-02-20

Proste - ale jak to zrobić w kraju w którym szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie

~rusec 2008-02-18

super pomysl. jedna decyzja to by bylo to. tylko ile ona by trwala??

~Zorro 2008-02-18

I tak powinno byc. Dlaczego do tej pory SLD i PiS tego nie zrobil?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.