mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zmiany w administracji przyspieszą inwestycje

Zmiany w administracji przyspieszą inwestycje

Coraz mnie osób wierzy w szansę realizacji programu budowy dróg. W przypadku inwestycji drogowych, najważniejszy w tej chwili jest czas. Dlatego też urzędnicy próbują zmieniać prawo i wprowadzają zmiany w administracji. Czy nie są to jednak nieco spóźnione działania?

Zmiany w administracji przyspieszą inwestycje
Rząd przygotował szereg zmian w prawie, między innymi nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych, a także nowelizację tzw. „specustawy drogowej”, dzięki której decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę zastąpione będą jedną zintegrowaną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji.

W trakcie spotkania przedstawicielu rządu z konwentem wojewodów, omówione zostały także kwestie dotyczące nabywania nieruchomości pod budowę dróg, w tym zaproponowany w nowelizacji 5% bonus od wartości nieruchomości, za szybkie jej udostępnienie, a także dodatkowa gratyfikacja za przekazywanie nieruchomości zabudowanych. Wprowadzone w projekcie specustawy zmiany przyczynią się do zwiększenia tempa realizacji zadań inwestycyjnych.

Minister Cezary Grabarczyk poinformował również o zmianach organizacyjnych dokonywanych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Polegają one na decentralizacji działań GDDKiA. Będzie to polegać na przekazywaniu kompetencji w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji drogowych do oddziałów wojewódzkich. Cezary Grabarczyk zapowiedział także stopniowe przekazywanie samorządom zadań, kompetencji oraz środków na utrzymanie dróg.

W kontekście współpracy z wojewodami przy realizacji rządowego programu budowy dróg szef resortu infrastruktury poinformował o oddelegowaniu, w każdym województwie, pracowników GDDKiA, którzy odpowiedzialni będą wyłącznie za koordynację procesu wydawania przez urzędy wojewódzkie decyzji administracyjnych koniecznych do rozpoczynania i realizacji inwestycji drogowych.

Efektem tych wszystkich zmian ma być oczekiwane przyspieszenie budowy dróg, setek kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Może się jednak okazać, że urzędnicy podjęli te działania zbyt późno i część planowanych inwestycji nie zostanie zrealizowanych na czas.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Komentuj:

~Chris 2009-12-16

Polskie drogi są co rok w gorszym stanie, ME tego nie zmienią, do tego potrzebna jest rewolucje i kilka ściętych głów. Co z tego że powstają nowe mini autostrady, takie jak np. między Wrocławiem i Krzyżową, jak nie spełniają one podstawowych norm. Polacy nie potrafią zbudować normalnych dróg, które wytrzymały by większy nacisk, a policja powinna więcej kontrolować przeładowane TIR-y.

~Koszalinianin 2008-09-05

Ja jestem z Koszalina. To tam gdzie jest biała plama między Poznaniem-Szczecinem-Gdańskiem. Jesli myslicie , że ktoś myśli o rozwoju Pomorza to ta mapa mówi wszystko.

~szerszon 2008-07-05

na papierze zdaza jak to w tym kraju zwykle bywa

~Remek 2008-06-05

Na ME na pewno nie zdążą z całą tą siecią dróg, ale pamiętajmy, że nie budujemy dróg na jedną imprezę, tylko dla siebie, żeby nimi jeździć za 10, 20, 30, ... lat. Euro jest tylko motorem do gwałtownego przyspieszenia ślimaczącej się budowy. I bardzo dobrze, bo dzięki tym mistrzostwom nasze drogi powstaną znacznie szybciej. :)

~wojciech 2008-06-05

zeby zdązyli jeszcze pomalowac trawe na zielono na starych stadiona ch to wtedy mozna by powiedziec ze sie wyrobili :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.