mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Znaleziska sprzed wieków na budowie obwodnicy Augustowa

Znaleziska sprzed wieków na budowie obwodnicy Augustowa

Fragmenty ceramiki przypuszczalnie z okresu wpływów rzymskich oraz obiekty osadnicze prawdopodobnie ze średniowiecza zostały odkryte w trakcie prac ziemnych przy budowie obwodnicy Augustowa (w ciagu drogi krajowej nr 8 i drogi ekspresowej S61). W związku z tym Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał wstrzymanie prac na 30 dni na dwóch odcinkach w rejonie miejscowości Sucha Wieś, w gminie Raczki. Prace ratownicze powinny zostac wykonane do konca sierpnia.

Znaleziska sprzed wieków na budowie obwodnicy Augustowa
- Takie odkrycia siłą rzeczy nie przyspieszą budowy obwodnicy, której harmonogram prac jest bardzo napięty. Ale jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą i będziemy szukać takich rozwiązań, które pozwolą straty czasowe zmniejszyć do minimum – twierdzi Elżbieta Czaplicka, kierownik projektu z ramienia GDDKiA.

Oba odkryte stanowiska archeologiczne zajmują całą szerokość pasa drogowego budowanej obwodnicy, ale na niewielkiej długości: jedno ma około 50 metrów, drugie nieco ponad 100 metrów. W sumie obszar ratowniczych badań archeologicznych ma objąć około 60 arów.

- Zaraz po zdjęciu humusu, kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią ukazały się ciemne zarysy jam i obiektów osadniczych. Na jednym stanowisku są to obiekty średniowieczne, a na sąsiednim starsze, być może nawet sprzed 2000 lat (I-III wiek n.e.). W obu miejscach znaleziono też fragmenty ceramiki z tych okresów – powiedział archeolog, Mieczysław Bienia.
Tematy w artykule: obwodnice

Podobne wiadomości:

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli i Niska

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli...

Polskie drogi 2015-10-01

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa...

Polskie drogi 2015-10-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.