mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Znamy wykonawców Południowej Obwodnicy Warszawy

Znamy wykonawców Południowej Obwodnicy Warszawy

GDDKiA wybrała firmy, które zaprojektują i wybudują Południową Obwodnicę Warszawy na ponad 18-kilometrowym odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska. Cała trasa, podzielona na trzy zadania, będzie kosztować 2,5 mld zł.

Znamy wykonawców Południowej Obwodnicy Warszawy
Chęć zaprojektowania i wybudowania trzech odcinków obwodnicy Warszawy złożyło łącznie 18 firm i konsorcjów. GDDKiA zamierzało przeznaczyć na realizacją wszystkich zadań 4,3 mld. Najniższe ze złożonych ofert opiewały łącznie na ok. 2,5 mld zł. Najwyższe na ok. 4,4 mld zł. Najkorzystniejsze okazały się oferty złożone przez firmy Astaldi, Gϋlermak i Warbud.

W trakcie wyboru najkorzystniejszej oferty weryfikowane było m.in. czy  rozwiązania przedstawione przez wykonawców spełniają wymagania Programu Funkcjonalno-Użytkowego oraz pozostałych warunków kontraktu.

Z niezwykłą starannością zweryfikowano złożone w przetargu oferty pod kątem wykluczenia zawierających rażąco niską cenę. Pod tym kątem weryfikowane były cztery z dziesięciu ofert złożonych w przetargu za zadanie A, cztery z pięciu na zadanie B i dwie z trzech złożonych na zaprojektowanie i budowę zadania C. W sumie zadano każdemu z wykonawców, co do których istniało podejrzenie złożenia oferty zawierającej rażąco niską cenę, od ok. 100 do ok. 120 pytań, które pozwoliły rozwiać wątpliwości w tym zakresie. Weryfikowana były m.in. zaproponowana technologia, umowy z podwykonawcami, umowy na dostawę materiałów budowlanych czy dostępny sprzęt.

Przyjęty system realizacji Projektuj i Buduj umożliwia optymalizację dokumentacji projektowej przy wykorzystaniu swojego doświadczenia i wiedzy. To zaś pozwala na znaczną optymalizację kosztów. Przykładem jest budowa przez firmę Strabag trasy S8 Opacz - Paszków za ok. 60 proc. wartości kosztorysu przyjętego przez zamawiającego. Oszczędności w stosunku do kosztorysu zostały uzyskane m.in. na zmianie przyjętego zakresu robot ziemnych.Przypomnijmy, że budowa Południowej Obwodnicy Warszawy na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska została podzielona na trzy odcinki realizacyjne.

W przetargu na zaprojektowanie i budowę zadania A złożonych zostało 10 ofert o wartości od 1,2 mld zł do 2,4 mld zł. Obejmuje budowę fragmentu drogi o długości ok. 4,6  km od w. Puławska (bez węzła) do w. Przyczółkowa (bez węzła), dwóch węzłów drogowych – Ursynów Zachód i Ursynów Wschód oraz tunelu pod Ursynowem. Tunel o długości ok. 2,3 km poprowadzony m.in. pod I linią metra, będzie najdłuższym tunelem w Polsce. Każda z dwóch jezdni będzie mieć szerokości ok. 14,5 metra, po trzy pasy ruchu i pas awaryjny o szerokości ok. 3,75 metra. Po obu stronach jezdni zlokalizowane są drogi ewakuacyjne o szerokości 1 m od krawędzi jezdni. Tunel pod powierzchnię będzie wchodzić między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego, wychodzić za ul. Nowoursynowską.  

Do realizacji zadania B zgłosiło się pięciu wykonawców, których oferty opiewały na do 757,64 mln zł do 1,24 mld zł. Zakres prac obejmuje budowę fragmentu drogi o długości 6,45 km od w. Przyczółkowa do w. Wał Miedzeszyński wraz z węzłami oraz mostu przez Wisłę. Most Południowy w ciągu trasy S2 będzie mieć długość ok. 1,5 km i ok. 45,8 metra szerokości. W obu kierunkach kierowcy będą mieć do dyspozycji po 4 pasy ruchu. Dodatkowo z obu stron został zaplanowany ciąg pieszo–rowerowy.

Zadanie C chciało zrealizować trzech wykonawców, których oferty opiewały na od ok. 561,7 mln zł do ok. 714,8 mln zł. Kontrakt obejmuje budowę fragmentu drogi o długości 7,45 km od w. Wał Miedzeszyński (bez węzła) do w. Lubelska (bez węzła), dwóch estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym oraz węzła Patriotów na przecięciu z linią PKP i ul. Patriotów.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~astim 2015-05-30

Chyba jakiś ciemny jestem, bo czytam któryś raz i wciąz nie mogę znaleźć wybranych wykonawców...

~Alicjush 2015-05-28

Co oznacza: "drogi ewakuacyjne o szerokości 1 m od krawędzi jezdni." ??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando