mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Znikają czarne punkty

Znikają czarne punkty

„Czarne punkty” znikają z polskich dróg.  W ramach programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego „Drogi zaufania”, od 2007 roku wielokilometrowe odcinki dróg, w tym miejsca szczególnie niebezpieczne, są przebudowywane. Celem tych działań jest zatrzymanie polityki punktowego rozwiązywania problemów bezpieczeństwa ruchu oraz  minimalizacja liczby wypadków drogowych na długich, liniowych odcinkach konkretnych dróg.

Znikają czarne punkty
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oceniła, że idea programu ostrzegania o zagrożeniach na drogach poprzez realizację „czarnych punktów” sprawdzająca się w latach 1999 – 2005 musi być zastąpiona kompleksowym programem poprawy bezpieczeństwa ruchu na całej sieci drogowej w Polsce. Ostrzeganie kierowców o zagrożeniach w danych miejscu nie wpływało bowiem w sposób efektywny na realny spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków. Kierowcy, w początkowym okresie po zainstalowaniu „czarnych punktów” ograniczali prędkość, ale później mieliśmy często do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym.

Dlatego też w roku 2006 GDDKiA podjęła decyzję o uruchomieniu profesjonalnego programu ochrony zdrowia i życia uczestników ruchu pod nazwą „Drogi zaufania”. Program ten początkowo realizowany na drodze krajowej nr 8, a od 2009 roku na wszystkich drogach krajowych przyniósł nadzwyczajne efekty. Od 2007 roku liczba ofiar wypadków śmiertelnych na drogach krajowych spadła o 25 proc. Tym samym udało się uratować życie ponad 600 osób.

Idea programu to połączenie kilku rodzajów działań: inżynierii, nadzoru, komunikacji społecznej oraz ratownictwa medycznego. W ramach działań inżynierskich przebudowywane są ciągi komunikacyjne na wielokilometrowych odcinkach, powstają wyspy i kładki dla pieszych, zatoki autobusowe i ronda, wprowadzane są limity dopuszczalnych prędkości. W ramach działań promujących program i bezpieczeństwo ruchu organizujemy happeningi i akcje specjalne przy drogach, których celem jest uzmysłowienie kierowcom, że od ich odpowiedzialnych postaw na drodze zależy nasze wspólne bezpieczeństwo i liczba wypadków.

Rocznie na inwestycje w ramach programu GDDKiA wydaje ok. 1,5 mld zł. Celem działań GDDKiA jest ograniczenie liczby ofiar wypadków o 80 proc. do 2013 r. ( w porównaniu z 2006 r., ostatnim przed wejściem w życie programu „Drogi zaufania”). Docelowo wszystkie „czarne punkty” na polskich drogach znikną, ponieważ zniknie też zagrożenie dla kierowców w tych miejscach i na innych odcinkach dróg krajowych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~romek 2011-03-03

Grafika dla opisu miejsc o pogorszonych warunkach komunkacyjnych była bardzo sugestywa i nakazywała ostoznosc w tych miejscach.Z wielkim zdziwieniem przyjełem próby wymuszania niewłasciwej opini o tych miejscach na zasadzie prostackiego pijaru którym czesto posługuja sie tkz biura badania opinii.Wydaje sie ze od 1999 wikszosc tych reklam uległa zuzyciu np ostrzegawcze pasy malowane czy tez wklejane w poprzek drogi .Brak srodków na remonty dróg czy budowe nowych tras powodyje niejako przywiazanie do starych szlaków komunikacyjnych.Za Koronowem w woj kujawsko-pomorskim jest taki zkret w Buszkowie na którym zginał Kobiela a potem ostro sie poturbował Krawczyk.

~sdf 2011-03-02

Brawo! Czyli jednak są inne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa drogowego niż ograniczenie prędkości do 40km/h i informacja o liczbie zabitych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Amerykański koncern spożywczy inwestuje w nowy pomysł Elona Muska - autonomiczną ciężarówkę Tesla Semi. PepsiCo zamówiło 100 egzemplarzy, które pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw.