mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Znikną dwa "czarne punkty" pod Opolem

Znikną dwa "czarne punkty" pod Opolem

GDDKiA planuje przebudować dwa niebezpieczne skrzyżowania na drogach krajowych w województwie opolskim. W efekcie wybudowanych w ich miejsce rond znikną z tych skrzyżowań dwa "czarne punkty".

Znikną dwa
Opolski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebuduje dwa niebezpieczne skrzyżowania na ronda. Powstaną one w Karczowie na skrzyżowaniu DK 46 i DK 94 (tzw. grzybek) oraz w Praszce na skrzyżowaniu DK 45 z dwiema drogami powiatowymi. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie projektów obu przebudów.

Skrzyżowanie "na grzybku" w Karczowie to jedno z najniebezpieczniejszych w ostatnich latach skrzyżowań w sieci dróg krajowych Opolszczyzny. Wymuszanie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu od strony Brzegu (z DK 94), nadmierna prędkość i łamanie zakazu wyprzedzania doprowadziło już w tym miejscu do dziesiątek kolizji i wypadków. Pochłonęły one wiele ofiar śmiertelnych. Kilkadziesiąt osób zostało tam w ostatnich latach ciężko rannych.

W miejscu istniejącego skrzyżowania skanalizowanego planuje się budowę skrzyżowania typu "rondo średnie". W ogłoszonym właśnie przetargu na projekt przebudowy założono, że jego wykonawca ma uwzględnić między innymi niezbędną infrastrukturę drogową, czyli m.in. odwodnienie, oświetlenie, urządzenia służące bezpieczeństwu ruchu drogowego monitoring wizyjny oraz znak zmiennej treści na wlocie do ronda od strony Opola (tablica świetlna podobna do tych stosowanych nad autostradą). Znak zmiennej treści pozwoli informować kierowców o ewentualnych utrudnieniach na autostradzie. Widząc taki komunikat, użytkownik drogi będzie mógł zjechać na rondzie w kierunku Brzegu na DK 94 unikając w ten sposób wjeżdżania na węźle Opole Zachód (dawniej Prądy) na zakorkowaną autostradę.Rondo, które powstanie "na grzybku", docelowo ma być częścią wielopoziomowego węzła drogowego, który powstanie, gdy droga nr 46 będzie w przyszłości rozbudowywana o drugą jezdnię.

Drugi z ogłoszonych przetargów dotyczy wybudowania w Praszce na wylocie z miasta w kierunku Wielunia ronda małego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 i dwóch dróg powiatowych (ul. Kopernika i Szosa Gańska). Przebudowa ma na celu poprawę bezpieczeństwa, umożliwienie swobodnego włączenia się do ruchu dla kierowców jadących od ul. Kopernika i Szosy Gańskiej oraz uspokojenie ruchu na DK45 na tym odcinku.

Oba opisane przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej powinny zostać rozstrzygnięte do końca czerwca 2015 roku. Na zrealizowanie projektu zwycięzcy przetargu będą mieli 9 miesięcy. Przetarg na prace budowlane przewidziano na wiosnę 2016 roku. Ronda w Karczowie i Praszce powinny powstać do końca jesieni 2016 roku.

Podobne wiadomości:

Mercedes-Benz A-Klasa przeszedł facelifting!

auto motor i sport 2015-06-29

Inżynierowie ze Stuttgartu na nowo pochylili się nad swoim kompaktem. Modyfikacje nie ominęły także najmocniejszej wersji AMG. Mercedes-Benz Klasy A odświeżony!

Mercedes-AMG A45 po faceliftingu nadjeżdża!

auto motor i sport 2015-05-28

W Stuttgarcie przeprowadzają aktualnie kilka faceliftingów w swojej gamie modelowej. Odświeżony Mercedes-Benz klasy A przechodzi przedprodukcyjne testy razem ze swoją hardcorową wersją – A45 AMG. 

Komentuj:

~Wiktoria 2015-06-22

No wiem, rozumiem, jest to oczywiście kolejne miejsce pracy, tylko że wydaje mi się, że jednak inne priorytety ma przejazd autostradą- z założenia ma przyspieszać przejazd przez kraj, a takie bramki manualne niestety nie współgrają z tym celem i tu takie np viaAuto sprawdziło by się jednak lepiej ;)

KasiaMikina 2015-06-20

No ale te panie, co wydaja wam resztę pewnie się cieszą, że maja pracę :)

~Wiktoria 2015-06-18

to by było akurat super rozwiązanie. Ten elektroniczny pobór opłat mógłby nam bardzo ułatwić i umilić przejazdy tymi autostradami, bo bramki manualne to już prehistoria i bardziej utrudnienie.

~Edek 2015-06-17

Niech jeszcze GDDKiA sprawi, że znikną bramki z autosrad i pojawi się System elektronicznego poboru opłat ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.