mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Żółwie tempo obwodnicy Gostynia

Żółwie tempo obwodnicy Gostynia

Mimo, ze prace nad obwodnicą Gostynia (woj. wielkopolskie) trwają kilka lat nadal nie wiadomo kiedy i gdzie powstanie. W centrum miasta przecinają się dwie ruchliwe trasy droga krajowa nr 12 oraz droga wojewódzka numer 434. Stąd bez ustaleń GDDKiA dla wytyczenia obejścia w ciągu DK 12 nie ma mowy o kolejnym etapie obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434.

Radni i lokalni parlamentarzyści apelują w ministerstwie transportu o jak najszybsze opracowanie szczegółowej koncepcji obwodnicy drogi krajowej nr 12 na osi wschód –zachód, bez której nie można ustalić przebiegu obejścia miasta przez drogę wojewódzką 434 Kórnik – Rawicz. Decyzje te umożliwiłyby wprowadzenie korytarzy przebiegu obydwu obwodnic do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gostynia  – zaznacza w liście senator Zbigniew Trybuła.

Samorząd województwa wielkopolskiego rozpoczął prace nad modernizacją drogi nr 434, która przebiega od Poznania przez Kórnik, Śrem, Gostyń i Krobię do Rawicza, gdzie łączy się z drogą krajową nr 5 biegnącą dalej do Wrocławia. Plany modernizacji zakładają budowę trasy szybkiego ruchu oraz powstanie obwodnic dla wymienionych miast wielkopolskich, z wyjątkiem Gostynia. Powodem jest fakt krzyżowania się w Gostyniu dróg nr 12 i 434, w związku z czym plany budowy obwodnicy muszą powstać wspólnie dla obydwu wymienionych dróg. Dopóki więc nie zostanie wyznaczony przebieg obwodnicy drogi krajowej nr 12, nie można mówić o obwodnicy dla Gostynia na drodze wojewódzkiej nr 434.

Stąd konieczne jest opracowanie szczegółowej koncepcji obwodnicy, włącznie z dokładnym wytyczeniem drogi, uzgodnienie wszelkich prac z administratorem drogi wojewódzkiej nr 434, po to, by umożliwić wprowadzenie korytarzy przebiegu obydwu obwodnic do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gostynia. Zakończenie powyższych prac, wraz z decyzją środowiskową, umożliwi przygotowanie i rozpoczęcie wykupu gruntów pod budowę obwodnicy. Aby racjonalne stało się rozpoczęcie prac koncepcyjnych i projektowych nad obwodnicą Gostynia w pasie drogi krajowej nr 12, należałoby w budżecie na rok 2008 zabezpieczyć stosowne środki na pokrycie kosztów wymienionych prac – apeluje Trybuła.

Koszt budowy obwodnicy szacowany jest na 130 mln zł.

Przeczytaj także:

Wałbrzych chce obwodnicy zachodniej (2007-06-19)

Ekspresowo do Kórnika już latem (2007-04-19)

Za dwa lata będzie obwodnica Skalmierzyc (2007-03-14)

 


Podobne wiadomości:

Taki sam?

auto motor i sport 0000-00-00

Kto pamięta krzyk, jaki się podniósł kiedy w 1999 roku BMW wytoczyło z garażu swojego SUV-a? Że nie ma już żadnej świętości, że to już nie BMW oraz ogólnie, że koniec świata jest bliski. Siedem lat i 616 857 egzemplarzy później słońce jednak wschodzi i zachodzi tak samo, nikt jakoś nie marudzi, a BMW liczy gotówkę.

Kombi gościnne

auto motor i sport 0000-00-00

Ma wiele zalet i jedną, rzucającą się w oczy, wadę - nieciekawy wygląd. Dacia Logan MCV 1.5 dCi to kawał samochodu za niewielkie pieniądze.

Komentuj:

~punk not dead 2007-06-27

byłem kiedyś w jarocinie, oj działo sie działo.....

~maras 2007-06-26

takk a co powiecie na pobliski Jarocin trzy krajówki 11, 12, 15 i jedna wojewodzka 443 przecinaja miasto!! tutaj jest potrzebna obwodnica!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.