mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Archeologiczne" problemy drogi S7 w małopolskim

"Archeologiczne" problemy drogi S7 w małopolskim

Jest decyzja środowiskowa dla drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – granica woj. świętokrzyskiego. Trwają też spotkania z właścicielami zainteresowanych gmin i nieruchomości. Wiadomo, że w kolizji z budowaną drogą jest kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S7 o przebiegu Moczydło – Szczepanowice – Widoma – Zastów – Kraków (węzeł Ptaszyckiego/Igołomska) o długości ok. 57 km została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie 15 stycznia 2015 r. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa warunki wykorzystania terenu w trakcie realizacji, eksploatacji i późniejszego użytkowania drogi.

Obecnie trwają spotkania z mieszkańcami gmin, właścicielami działek, na których znajdują się stanowiska archeologiczne. Nowa droga ekspresowa przebiegać będzie przez obszary bogate pod względem archeologicznym, tak wiec zarówno prace przygotowawcze, jak i same badania terenowe mogą być niestety długotrwałe. Dlatego też GDDKiA rozpoczęła spotkania z wyprzedzeniem. Spotkania odbyły się już w gminach Michałowice i Kocmyrzów – Luborzyca, Iwanowice oraz w Książu Wielkim. W kolejnych dnia takie spotkania odbędą się w Miechowie, Słomnikach i Krakowie.

Archeolodzy, na podstawie wcześniejszego rozpoznania, ustalili, że w kolizji z planowaną inwestycją jest w sumie 56 stanowisk archeologicznych. Spodziewają się znaleźć ślady osadnictwa od młodszej epoki kamienia łupanego (od 7 do 3 tysiąclecia p.n.e.) po okres nowożytny. Cała wyżyna lessowa (okolice Miechowa i Krakowa) była przez wieki gęsto zaludniona, ponieważ stanowiła miejsce dogodne do osadnictwa i uprawy roli na żyznych glebach. Archeolodzy przebadają dawne osady, spodziewane są także miejsca starożytnych pochówków.


Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~as 2015-03-29

Archeolodzy wchłoną kolosalne pieniądze. 1 ar to ok. 2000 zł. Komu to do szczęścia potrzebne?.

~bmpo 2015-01-29

jak znam życie, będzie odwrotnie :-((

~pomysł 2015-01-22

Żeby przyspieszyć: podzielić na odcinki i rzucić archeologów najpierw na odcinek Igołomska - okolice Słomnik jako priorytet. Następnie zacząć tam budowę, a wykopki przenieść na północ i sukcesywnie budować kolejne odcinki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.