Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Archeologiczne" problemy drogi S7 w małopolskim

"Archeologiczne" problemy drogi S7 w małopolskim

Jest decyzja środowiskowa dla drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – granica woj. świętokrzyskiego. Trwają też spotkania z właścicielami zainteresowanych gmin i nieruchomości. Wiadomo, że w kolizji z budowaną drogą jest kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S7 o przebiegu Moczydło – Szczepanowice – Widoma – Zastów – Kraków (węzeł Ptaszyckiego/Igołomska) o długości ok. 57 km została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie 15 stycznia 2015 r. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa warunki wykorzystania terenu w trakcie realizacji, eksploatacji i późniejszego użytkowania drogi.

Obecnie trwają spotkania z mieszkańcami gmin, właścicielami działek, na których znajdują się stanowiska archeologiczne. Nowa droga ekspresowa przebiegać będzie przez obszary bogate pod względem archeologicznym, tak wiec zarówno prace przygotowawcze, jak i same badania terenowe mogą być niestety długotrwałe. Dlatego też GDDKiA rozpoczęła spotkania z wyprzedzeniem. Spotkania odbyły się już w gminach Michałowice i Kocmyrzów – Luborzyca, Iwanowice oraz w Książu Wielkim. W kolejnych dnia takie spotkania odbędą się w Miechowie, Słomnikach i Krakowie.

Archeolodzy, na podstawie wcześniejszego rozpoznania, ustalili, że w kolizji z planowaną inwestycją jest w sumie 56 stanowisk archeologicznych. Spodziewają się znaleźć ślady osadnictwa od młodszej epoki kamienia łupanego (od 7 do 3 tysiąclecia p.n.e.) po okres nowożytny. Cała wyżyna lessowa (okolice Miechowa i Krakowa) była przez wieki gęsto zaludniona, ponieważ stanowiła miejsce dogodne do osadnictwa i uprawy roli na żyznych glebach. Archeolodzy przebadają dawne osady, spodziewane są także miejsca starożytnych pochówków.


Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~as 2015-03-29

Archeolodzy wchłoną kolosalne pieniądze. 1 ar to ok. 2000 zł. Komu to do szczęścia potrzebne?.

~bmpo 2015-01-29

jak znam życie, będzie odwrotnie :-((

~pomysł 2015-01-22

Żeby przyspieszyć: podzielić na odcinki i rzucić archeologów najpierw na odcinek Igołomska - okolice Słomnik jako priorytet. Następnie zacząć tam budowę, a wykopki przenieść na północ i sukcesywnie budować kolejne odcinki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Tylko rok trwała produkcja elektrycznej odmiany supersportowego samochodu Audi. Przez niską sprzedaż tego modelu, zostanie on odesłany do lamusa. Czy tak kończy się świetlana przyszłość dla supersportowych "elektryków"?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj