mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Autostrada Sudecka" w przebudowie

"Autostrada Sudecka" w przebudowie

Z końcem marca br. został ogłoszony przetarg na roboty drogowe dotyczące przebudowy drogi wojewódzkiej nr 389 na odcinku Zieleniec - Mostowice w ramach programu Interreg III A Polska - Czechy (dofinansowanie 75%). Realizacja inwestycji o wartości blisko 7,4 mln zł potrwa do końca 2007 r.

"Autostrada Sudecka" w przebudowie

Droga nr 389 biegnie z Międzylesia do Kudowy Zdrój, grzbietem Gór Bystrzyckich. Ta widokowa trasa zwana jest nieco przesadnie Autostradą Sudecką. Prowadzi ona przez główne przełęcze Gór Bystrzyckich: przeł. Nad Porębą i Spaloną, a dalej wzdłuż biegu Dzikiej Orlicy, która wyznacza granicę państwa i stokami Gór Orlickich i łączy się z trasą nr E67 Wrocław - Praga na przełęczy Polskie Wrota. Przez miejscowych zwana jest Autostradą Göringa, gdyż budowa drogi w latach 1942-44 nadzorowana była przez marszałka Rzeszy Hermanna Goeringa.

Obecny stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Spękania, wąskie jezdnie powodują, że droga nie spełnia wymaganych norm. W ramach projektu przewiduje się przebudowę konstrukcji jezdni i jej poszerzenie do min. 5,5 m na długości ok. 9,1 km, budowę brakującej i modernizację istniejącej infrastruktury drogowej, uporządkowanie odwodnienia  i poboczy.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 389 na odcinku Zieleniec - Mostowice jest uzupełnieniem projektów drogowych zrealizowanych w Czechach i Polsce ramach programów Phare: modernizacja drogi wojewódzkiej nr 389 na odcinku Duszniki Zdrój - Zieleniec oraz budowa mostu granicznego przez rzekę Dziką Orlicę w Mostowicach.

"Celem projektu jest zapewnienie zgodnych z oczekiwaniami potencjalnych turystów i wymogami bezpieczeństwa warunków podróżowania Drogą Śródsudecką na odcinku Zieleniec-Mostowice oraz lepszej dostępności drogowego przejścia granicznego Mostowice-Orlicke Zahori. Ułatwione warunki przemieszczania poprawią możliwości odwiedzania atrakcji turystycznych po obu stronach granicy, co wpłynie na wzrost liczby turystów odwiedzających góry Bystrzyckie i Orlickie w Polsce i Czechach" - przewiduje Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Przeczytaj także:

Inicjatywy polsko-czeskie (2006-03-27)

Zwadroń-Skalite otwarte (2006-01-17)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)

Tematy w artykule: dolnoslaskie drogi przygraniczne

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

~ML 2006-05-02

Uważajcie na drogę między Ząbkowicami a Jaworem (po drodze dzierżoniów i Swidnica) Dzióry nawet powyżej 20 cm - to nie trzeci, to czwart świat!

~osskaa 2006-04-27

droga nr 7 leży jakieś 200km na wschód od tego remontowanego odcinka... mowa chyba o DK nr 5!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.