mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Autostrada Sudecka" w przebudowie

"Autostrada Sudecka" w przebudowie

Z końcem marca br. został ogłoszony przetarg na roboty drogowe dotyczące przebudowy drogi wojewódzkiej nr 389 na odcinku Zieleniec - Mostowice w ramach programu Interreg III A Polska - Czechy (dofinansowanie 75%). Realizacja inwestycji o wartości blisko 7,4 mln zł potrwa do końca 2007 r.

"Autostrada Sudecka" w przebudowie

Droga nr 389 biegnie z Międzylesia do Kudowy Zdrój, grzbietem Gór Bystrzyckich. Ta widokowa trasa zwana jest nieco przesadnie Autostradą Sudecką. Prowadzi ona przez główne przełęcze Gór Bystrzyckich: przeł. Nad Porębą i Spaloną, a dalej wzdłuż biegu Dzikiej Orlicy, która wyznacza granicę państwa i stokami Gór Orlickich i łączy się z trasą nr E67 Wrocław - Praga na przełęczy Polskie Wrota. Przez miejscowych zwana jest Autostradą Göringa, gdyż budowa drogi w latach 1942-44 nadzorowana była przez marszałka Rzeszy Hermanna Goeringa.

Obecny stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Spękania, wąskie jezdnie powodują, że droga nie spełnia wymaganych norm. W ramach projektu przewiduje się przebudowę konstrukcji jezdni i jej poszerzenie do min. 5,5 m na długości ok. 9,1 km, budowę brakującej i modernizację istniejącej infrastruktury drogowej, uporządkowanie odwodnienia  i poboczy.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 389 na odcinku Zieleniec - Mostowice jest uzupełnieniem projektów drogowych zrealizowanych w Czechach i Polsce ramach programów Phare: modernizacja drogi wojewódzkiej nr 389 na odcinku Duszniki Zdrój - Zieleniec oraz budowa mostu granicznego przez rzekę Dziką Orlicę w Mostowicach.

"Celem projektu jest zapewnienie zgodnych z oczekiwaniami potencjalnych turystów i wymogami bezpieczeństwa warunków podróżowania Drogą Śródsudecką na odcinku Zieleniec-Mostowice oraz lepszej dostępności drogowego przejścia granicznego Mostowice-Orlicke Zahori. Ułatwione warunki przemieszczania poprawią możliwości odwiedzania atrakcji turystycznych po obu stronach granicy, co wpłynie na wzrost liczby turystów odwiedzających góry Bystrzyckie i Orlickie w Polsce i Czechach" - przewiduje Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Przeczytaj także:

Inicjatywy polsko-czeskie (2006-03-27)

Zwadroń-Skalite otwarte (2006-01-17)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)

Tematy w artykule: dolnoslaskie drogi przygraniczne

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

~ML 2006-05-02

Uważajcie na drogę między Ząbkowicami a Jaworem (po drodze dzierżoniów i Swidnica) Dzióry nawet powyżej 20 cm - to nie trzeci, to czwart świat!

~osskaa 2006-04-27

droga nr 7 leży jakieś 200km na wschód od tego remontowanego odcinka... mowa chyba o DK nr 5!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.