mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 'Ekologiczna' nowelizacja ułatwi inwestycje drogowe

'Ekologiczna' nowelizacja ułatwi inwestycje drogowe

Określenie dokładnych terminów wydawania zezwoleń przy budowie dróg - to jedna ze zmian w noweli prawa ochrony środowiska, która trafiła pod obrady rządu. Zniknie jedna z najważniejszych przeszkód, opóźniających budowę nowych autostrad i dróg w Polsce: złe prawo w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Rząd spełni postulaty drogowców i przyjmie nowelizację prawa ochrony środowiska, ułatwiającą prowadzenie inwestycji drogowych - informuje "Parkiet". Jej powstanie od kilku miesięcy zapowiadał minister transportu Jerzy Polaczek. Do pomysłów zgłaszanych m.in. przez GDDKiA przekonywał ministra środowiska - Jana Szyszkę.

Dotychczas przeciętny czas oczekiwania na wszystkie "ekologiczne" zezwolenia wynosił od 8 do 12 miesięcy. Dodatkowo samorządowe urzędy nie chciały ich wydawać, bo twierdziły, że nie leży to w ich kompetencjach. W ten sposób nawet błahe sprawy trafiały na biurka urzędników w resorcie ochrony środowiska. Nowelizacja to zmienia. Jak podkreśla rzecznik GDDKiA Andrzej Maciejewski, najważniejsze jest wyznaczenie konkretnych terminów, w których urzędnicy muszą wydać stosowne pozwolenia. Teraz, łącznie ma im to zająć maksymalnie trzy miesiące, w tym najwięcej - bo aż dwa miesiące - ma trwać przeprowadzenie uzgodnień środowiskowych warunków realizacji inwestycji. Kolejną istotną poprawką jest likwidacja nakazu sprawdzania przy pracach remontowych, czy inne warianty poprowadzenia trasy nie byłby lepsze z punktu widzenia ochrony środowiska.

Prowadzenie Inwestycji drogowych może być jednak utrudnione, jeżeli będą one miały biec przez obszary o szczególnej wartości dla środowiska - chodzi o tereny objęte unijny program Natura 2000.

Przeczytaj także:

Zmiany w zamówieniach publicznych (2006-10-26)

Decyzja dla obwodnicy (2006-10-19)

Zielone światło dla lubuskiego odcinka A2 (2006-09-11)

Ruszy kolejny etap berlinki (2006-08-29)


 


Podobne wiadomości:

Zmiany w zamówieniach publicznych

Zmiany w zamówieniach publicznych

Polskie drogi 2006-10-26

Decyzja dla obwodnicy

Decyzja dla obwodnicy

Polskie drogi 2006-10-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport, który proponuje rozwiązania zmniejszające liczbę wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o możliwość taryfikacji ubezpieczenia OC w oparciu o mandaty i punkty karne.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic