mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 'Ekologiczna' nowelizacja ułatwi inwestycje drogowe

'Ekologiczna' nowelizacja ułatwi inwestycje drogowe

Określenie dokładnych terminów wydawania zezwoleń przy budowie dróg - to jedna ze zmian w noweli prawa ochrony środowiska, która trafiła pod obrady rządu. Zniknie jedna z najważniejszych przeszkód, opóźniających budowę nowych autostrad i dróg w Polsce: złe prawo w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Rząd spełni postulaty drogowców i przyjmie nowelizację prawa ochrony środowiska, ułatwiającą prowadzenie inwestycji drogowych - informuje "Parkiet". Jej powstanie od kilku miesięcy zapowiadał minister transportu Jerzy Polaczek. Do pomysłów zgłaszanych m.in. przez GDDKiA przekonywał ministra środowiska - Jana Szyszkę.

Dotychczas przeciętny czas oczekiwania na wszystkie "ekologiczne" zezwolenia wynosił od 8 do 12 miesięcy. Dodatkowo samorządowe urzędy nie chciały ich wydawać, bo twierdziły, że nie leży to w ich kompetencjach. W ten sposób nawet błahe sprawy trafiały na biurka urzędników w resorcie ochrony środowiska. Nowelizacja to zmienia. Jak podkreśla rzecznik GDDKiA Andrzej Maciejewski, najważniejsze jest wyznaczenie konkretnych terminów, w których urzędnicy muszą wydać stosowne pozwolenia. Teraz, łącznie ma im to zająć maksymalnie trzy miesiące, w tym najwięcej - bo aż dwa miesiące - ma trwać przeprowadzenie uzgodnień środowiskowych warunków realizacji inwestycji. Kolejną istotną poprawką jest likwidacja nakazu sprawdzania przy pracach remontowych, czy inne warianty poprowadzenia trasy nie byłby lepsze z punktu widzenia ochrony środowiska.

Prowadzenie Inwestycji drogowych może być jednak utrudnione, jeżeli będą one miały biec przez obszary o szczególnej wartości dla środowiska - chodzi o tereny objęte unijny program Natura 2000.

Przeczytaj także:

Zmiany w zamówieniach publicznych (2006-10-26)

Decyzja dla obwodnicy (2006-10-19)

Zielone światło dla lubuskiego odcinka A2 (2006-09-11)

Ruszy kolejny etap berlinki (2006-08-29)


 


Podobne wiadomości:

Zmiany w zamówieniach publicznych

Zmiany w zamówieniach publicznych

Polskie drogi 2006-10-26

Decyzja dla obwodnicy

Decyzja dla obwodnicy

Polskie drogi 2006-10-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.