mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Gliwiczanie dla Gliwic" przeciwni przebiegowi DTŚ

"Gliwiczanie dla Gliwic" przeciwni przebiegowi DTŚ

Stowarzyszenie "Gliwiczanie dla Gliwic" przeciwne jest przebiegowi przez centrum Gliwic Drogowej Trasy Średnicowej. Z kolei UM Gliwice argumentuje, że decyzje w sprawie lokalizacji Drogowej Trasy Średnicowej na Śląsku zapadły w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku a zmiany jej przebiegu na terenie Gliwic nie są obecnie możliwe. Korytarz na drogę był rezerwowany przez czterdzieści lat i dlatego stanowi obecnie jedyny wolny obszar na taki cel.

Według stowarzyszenia, planowany przebieg ekspresowej trasy przez ścisłe centrum Gliwic skutkować będzie - prócz wysokich kosztów - m.in. niszczeniem zabytkowych budynków wokół trasy, degradacją zabytkowego układu miasta oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza.

Trasa w obrębie centrum Gliwic ma powstać do 2011 roku i zostanie poprowadzona w tzw. śladzie starego Kanału Kłodnickiego. Przebiegać będzie w wykopie na odcinku od ulicy Hutniczej do granicy Parku Chopina. Zgodnie z planami, na przecięciu reprezentacyjnej ulicy Zwycięstwa, DTŚ zostanie ukryta w trzystumetrowym tunelu, a przez pozostałą część centrum zostanie poprowadzona w wykopie. Według władz Gliwic, przyjęty przebieg DTŚ zapewni wygodny dojazd do centrum miasta z poszczególnych dzielnic i z sąsiednich miast. Zastosowanie odpowiedniej podbudowy drogi powinno ograniczyć drgania, a tym samym hałas wywoływany przez samochody. Auta będą poruszać się po równej asfaltowej nawierzchni, a ruch drogowy zostanie zorganizowany w sposób płynny, bez konieczności ciągłego zatrzymywania się przed skrzyżowaniami, światłami drogowymi czy przejściami dla pieszych.

Według stowarzyszenia, planowany przebieg ekspresowej trasy przez ścisłe centrum Gliwic skutkować będzie - prócz wysokich kosztów - m.in. niszczeniem zabytkowych budynków wokół trasy, degradacją zabytkowego układu miasta oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza. Członkowie stowarzyszenia zarzucają władzom Gliwic, arogancję i ograniczanie dostępu do informacji na temat planów miasta dotyczących DTŚ. Żądają m.in. powołania niezależnych ekspertów, którzy mieliby opracować alternatywne rozwiązania. W razie nieuwzględnienia ich postulatów, zapowiadają protesty m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich i instytucji Unii Europejskiej. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz powiedział w poniedziałek, że DTŚ - mimo protestów "bardzo wąskiej grupy ludzi" - zostanie zbudowana w przyjętym wariancie.


Przeczytaj także:

Rekomendacja DTS Zabrze-Gliwice (2006-09-28)

Rudzka DTŚ – utrudnienia w ruchu (2006-12-13)

Samochodem pod katowickim Rondem (2006-12-07)

Utrudnienia na DK 78 w Gliwicach (2006-11-29)

Gliwicka "dekawka" w remoncie (2006-07-31)

 


Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~Gliwiczanka 2007-06-21

Ciekawe ile osob sie z wami zgadza. Ja myslac o swoim dziecku jestem ZA DTŚ w gliwicach. O ile latwiejszy bedzie mialo dostep do edukacji w innych miastach. Nie bedzie zmuszone do wyboru jakiejs uczelni w gliwicach. DTŚ zapewni szybki dostep do innych miast, ktory teraz jest mocno utrudniony. Mieszkam przy ulicy Wroclawskiej i Łużyckiej. Natezenie ruchu w tym miejscu jest na tyle duze, ze jest ono niebezpieczne dla mojego dziecka. DTŚ bedzi zabezpieczone przed odstaniem sie tam osob pieszych... I wiele innych przykladow mozna podawac. Tylko to Stowarzyszenie, jakos nigdy nie chce podawac konkretnych powodow. Pienia sie tylko...

~gość 2007-04-02

Głupki, debile...Tak właśnie wygląda "dyskusja" w Polsce. Stowarzyszenie nigdy nikogo nie obraziło w czasie swojej dzialalności. a jeśli protestujemy, to są powody, o których zmotoryzowani forowicze mojeauto.pl zapewne nie wiedzą. Cóż, może jeśli nie oni, to podiekują nam ich dzieci?

~Gizmo 2007-03-23

Jak to napisali "Według stowarzyszenia, planowany przebieg ekspresowej trasy przez ścisłe centrum Gliwic skutkować będzie - prócz wysokich kosztów - m.in. niszczeniem zabytkowych budynków wokół trasy, degradacją zabytkowego układu miasta oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza" Śmieszy mnie to ostatnie:),tak jak by teraz niebylo zanieczyszczenia powietrza jak te tiry przez cetrum jezdza. Ci ludzie sa chorzy Ich trzeba leczyc.

~peppek 2007-02-28

nikt nie mówi że DTś to obwodnica. Kolejny dowód nieznajomości tematu i niekompetencji przedstawicieli tego bractwa ... ciekawe jaka jest zwyczajowa kwota za odstąpienie od protestów ......

~paweł 2007-02-28

Bo wytyczona trasa DTś to jedyna rozsądna propozycja. Zresztą przedstawiciel e organizacji Gliwiczanie Dla Gliwic (co za idiotyczna nazwa !!!) skompromitowali sie na ostatnim zebraniu u Wojewody. Na szczęście już ich nikt poważnie nie traktuje. Jestem mieszkańcem Gliwic i od lat obserwuję ich działania. To jedna z najbardziej szkodliwych organizacji w dziejach miasta. Tylko patrzeć jak się przypną łańcuchami do wiaduktu w ciągu ul. Zwycięstwa nad "Balcerkiem". Nie mam nic przeciwko pod warunkiem że się przypną za szyje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.