mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Gliwiczanie dla Gliwic" przeciwni przebiegowi DTŚ

"Gliwiczanie dla Gliwic" przeciwni przebiegowi DTŚ

Stowarzyszenie "Gliwiczanie dla Gliwic" przeciwne jest przebiegowi przez centrum Gliwic Drogowej Trasy Średnicowej. Z kolei UM Gliwice argumentuje, że decyzje w sprawie lokalizacji Drogowej Trasy Średnicowej na Śląsku zapadły w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku a zmiany jej przebiegu na terenie Gliwic nie są obecnie możliwe. Korytarz na drogę był rezerwowany przez czterdzieści lat i dlatego stanowi obecnie jedyny wolny obszar na taki cel.

Według stowarzyszenia, planowany przebieg ekspresowej trasy przez ścisłe centrum Gliwic skutkować będzie - prócz wysokich kosztów - m.in. niszczeniem zabytkowych budynków wokół trasy, degradacją zabytkowego układu miasta oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza.

Trasa w obrębie centrum Gliwic ma powstać do 2011 roku i zostanie poprowadzona w tzw. śladzie starego Kanału Kłodnickiego. Przebiegać będzie w wykopie na odcinku od ulicy Hutniczej do granicy Parku Chopina. Zgodnie z planami, na przecięciu reprezentacyjnej ulicy Zwycięstwa, DTŚ zostanie ukryta w trzystumetrowym tunelu, a przez pozostałą część centrum zostanie poprowadzona w wykopie. Według władz Gliwic, przyjęty przebieg DTŚ zapewni wygodny dojazd do centrum miasta z poszczególnych dzielnic i z sąsiednich miast. Zastosowanie odpowiedniej podbudowy drogi powinno ograniczyć drgania, a tym samym hałas wywoływany przez samochody. Auta będą poruszać się po równej asfaltowej nawierzchni, a ruch drogowy zostanie zorganizowany w sposób płynny, bez konieczności ciągłego zatrzymywania się przed skrzyżowaniami, światłami drogowymi czy przejściami dla pieszych.

Według stowarzyszenia, planowany przebieg ekspresowej trasy przez ścisłe centrum Gliwic skutkować będzie - prócz wysokich kosztów - m.in. niszczeniem zabytkowych budynków wokół trasy, degradacją zabytkowego układu miasta oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza. Członkowie stowarzyszenia zarzucają władzom Gliwic, arogancję i ograniczanie dostępu do informacji na temat planów miasta dotyczących DTŚ. Żądają m.in. powołania niezależnych ekspertów, którzy mieliby opracować alternatywne rozwiązania. W razie nieuwzględnienia ich postulatów, zapowiadają protesty m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich i instytucji Unii Europejskiej. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz powiedział w poniedziałek, że DTŚ - mimo protestów "bardzo wąskiej grupy ludzi" - zostanie zbudowana w przyjętym wariancie.


Przeczytaj także:

Rekomendacja DTS Zabrze-Gliwice (2006-09-28)

Rudzka DTŚ – utrudnienia w ruchu (2006-12-13)

Samochodem pod katowickim Rondem (2006-12-07)

Utrudnienia na DK 78 w Gliwicach (2006-11-29)

Gliwicka "dekawka" w remoncie (2006-07-31)

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

~Gliwiczanka 2007-06-21

Ciekawe ile osob sie z wami zgadza. Ja myslac o swoim dziecku jestem ZA DTŚ w gliwicach. O ile latwiejszy bedzie mialo dostep do edukacji w innych miastach. Nie bedzie zmuszone do wyboru jakiejs uczelni w gliwicach. DTŚ zapewni szybki dostep do innych miast, ktory teraz jest mocno utrudniony. Mieszkam przy ulicy Wroclawskiej i Łużyckiej. Natezenie ruchu w tym miejscu jest na tyle duze, ze jest ono niebezpieczne dla mojego dziecka. DTŚ bedzi zabezpieczone przed odstaniem sie tam osob pieszych... I wiele innych przykladow mozna podawac. Tylko to Stowarzyszenie, jakos nigdy nie chce podawac konkretnych powodow. Pienia sie tylko...

~gość 2007-04-02

Głupki, debile...Tak właśnie wygląda "dyskusja" w Polsce. Stowarzyszenie nigdy nikogo nie obraziło w czasie swojej dzialalności. a jeśli protestujemy, to są powody, o których zmotoryzowani forowicze mojeauto.pl zapewne nie wiedzą. Cóż, może jeśli nie oni, to podiekują nam ich dzieci?

~Gizmo 2007-03-23

Jak to napisali "Według stowarzyszenia, planowany przebieg ekspresowej trasy przez ścisłe centrum Gliwic skutkować będzie - prócz wysokich kosztów - m.in. niszczeniem zabytkowych budynków wokół trasy, degradacją zabytkowego układu miasta oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza" Śmieszy mnie to ostatnie:),tak jak by teraz niebylo zanieczyszczenia powietrza jak te tiry przez cetrum jezdza. Ci ludzie sa chorzy Ich trzeba leczyc.

~peppek 2007-02-28

nikt nie mówi że DTś to obwodnica. Kolejny dowód nieznajomości tematu i niekompetencji przedstawicieli tego bractwa ... ciekawe jaka jest zwyczajowa kwota za odstąpienie od protestów ......

~paweł 2007-02-28

Bo wytyczona trasa DTś to jedyna rozsądna propozycja. Zresztą przedstawiciel e organizacji Gliwiczanie Dla Gliwic (co za idiotyczna nazwa !!!) skompromitowali sie na ostatnim zebraniu u Wojewody. Na szczęście już ich nikt poważnie nie traktuje. Jestem mieszkańcem Gliwic i od lat obserwuję ich działania. To jedna z najbardziej szkodliwych organizacji w dziejach miasta. Tylko patrzeć jak się przypną łańcuchami do wiaduktu w ciągu ul. Zwycięstwa nad "Balcerkiem". Nie mam nic przeciwko pod warunkiem że się przypną za szyje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.