mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Nowe propozycje drogowe"

"Nowe propozycje drogowe"

"Dzisiejszy system budowy dróg jest nieskuteczny, mało efektywny i często krytykowany. Nie możemy budować dróg za wszelką cenę i dróg byle jakich" - powiedział Minister Transportu i Budownictwa Jerzy Polaczek 9 listopada br. podczas konferencji prasowej.

"Nowe propozycje drogowe"

Minister przedstawił propozycje zmian kierunkowych w organizacji budowy dróg krajowych i autostrad.

Minister Jerzy Polaczek poinformował, że obecnie inwestycje drogowe są finansowane tylko w 15% ze środków unijnych, a plan inwestycyjny na rok bieżący zastał dotychczas wykonany jedynie w 30%. "Nie będę tolerował sytuacji, w której państwo nie wykorzystuje 2 mld zł na inwestycje" - podkreślił minister. Szef resortu transportu i budownictwa poinformował, że dotychczasowy system budowy dróg i autostrad zostanie poddany wnikliwej analizie.

Minister Jerzy Polaczek przedstawił propozycję utworzenia nowych podmiotów realizujących inwestycje drogowe. Podmioty Specjalnego Przeznaczenia (PSP) byłyby powoływane w oparciu o środki z Krajowego Funduszu Drogowego (KFD), emisję powszechnych obligacji drogowych i efektywnie wykorzystywane dostępne środki z Unii Europejskiej. PSP tworzone w określonym celu (budowa, eksploatacja dróg i autostrad), w 100% kontrolowane przez Państwo będą posiadały zdolność kredytową, a ich zadłużenie nie będzie skonsolidowane z długiem Skarbu Państwa.
 
Podsekretarz stanu ds. drogownictwa w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Piotr Stomma wyjaśnił, że nowe podmioty będą miały formę spółek, które otrzymają do realizacji konkretne zadanie, w określonym terminie i po określonych kosztach. "To zastosowanie zarządzania menedżerskiego w budownictwie drogowym" - dodał wiceminister Piotr Stomma.

Minister Jerzy Polaczek określił priorytety działania resortu na lata 2006 - 2009. Wśród nich znalazły się: budowa autostrady A1, kontynuacja budowy autostrady A2 i A4, budowa drogi ekspresowej S-3 Szczecin - Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Legnica, budowa drogi ekspresowej S-19 Suwałki - Białystok - Lublin - Rzeszów oraz rozpoczęcie prac przygotowawczych dla drogi ekspresowej S-8 Wrocław - Łódź - Warszawa.

"Będę te plany realizował z żelazną dyscypliną kalendarzową w stałej konsultacji ze środowiskiem drogowców" - zapowiedział minister. "Jest to jednak zadanie nie tylko resortu, lecz również dla całej administracji publicznej oraz władz lokalnych" - dodał.

Minister Jerzy Polaczek poinformował o inicjatywie zorganizowania w Sejmie na przełomie 2005/2006 roku debaty na temat systemu budowy dróg krajowych i autostrad w PolscE.

Przeczytaj także:

A-4 kilkaset metrów autostrady na dobę (2005-11-02)

Ślaska autostrada A1 (2005-10-21)

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy (2005-10-18)

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

A4 - kilkaset metrów autostrady na dobę!

A4 - kilkaset metrów autostrady na dobę!

Polskie drogi 2005-11-02

Śląska autostrada A1

Śląska autostrada A1

Polskie drogi 2005-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.