mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Nowe propozycje drogowe"

"Nowe propozycje drogowe"

"Dzisiejszy system budowy dróg jest nieskuteczny, mało efektywny i często krytykowany. Nie możemy budować dróg za wszelką cenę i dróg byle jakich" - powiedział Minister Transportu i Budownictwa Jerzy Polaczek 9 listopada br. podczas konferencji prasowej.

"Nowe propozycje drogowe"

Minister przedstawił propozycje zmian kierunkowych w organizacji budowy dróg krajowych i autostrad.

Minister Jerzy Polaczek poinformował, że obecnie inwestycje drogowe są finansowane tylko w 15% ze środków unijnych, a plan inwestycyjny na rok bieżący zastał dotychczas wykonany jedynie w 30%. "Nie będę tolerował sytuacji, w której państwo nie wykorzystuje 2 mld zł na inwestycje" - podkreślił minister. Szef resortu transportu i budownictwa poinformował, że dotychczasowy system budowy dróg i autostrad zostanie poddany wnikliwej analizie.

Minister Jerzy Polaczek przedstawił propozycję utworzenia nowych podmiotów realizujących inwestycje drogowe. Podmioty Specjalnego Przeznaczenia (PSP) byłyby powoływane w oparciu o środki z Krajowego Funduszu Drogowego (KFD), emisję powszechnych obligacji drogowych i efektywnie wykorzystywane dostępne środki z Unii Europejskiej. PSP tworzone w określonym celu (budowa, eksploatacja dróg i autostrad), w 100% kontrolowane przez Państwo będą posiadały zdolność kredytową, a ich zadłużenie nie będzie skonsolidowane z długiem Skarbu Państwa.
 
Podsekretarz stanu ds. drogownictwa w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Piotr Stomma wyjaśnił, że nowe podmioty będą miały formę spółek, które otrzymają do realizacji konkretne zadanie, w określonym terminie i po określonych kosztach. "To zastosowanie zarządzania menedżerskiego w budownictwie drogowym" - dodał wiceminister Piotr Stomma.

Minister Jerzy Polaczek określił priorytety działania resortu na lata 2006 - 2009. Wśród nich znalazły się: budowa autostrady A1, kontynuacja budowy autostrady A2 i A4, budowa drogi ekspresowej S-3 Szczecin - Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Legnica, budowa drogi ekspresowej S-19 Suwałki - Białystok - Lublin - Rzeszów oraz rozpoczęcie prac przygotowawczych dla drogi ekspresowej S-8 Wrocław - Łódź - Warszawa.

"Będę te plany realizował z żelazną dyscypliną kalendarzową w stałej konsultacji ze środowiskiem drogowców" - zapowiedział minister. "Jest to jednak zadanie nie tylko resortu, lecz również dla całej administracji publicznej oraz władz lokalnych" - dodał.

Minister Jerzy Polaczek poinformował o inicjatywie zorganizowania w Sejmie na przełomie 2005/2006 roku debaty na temat systemu budowy dróg krajowych i autostrad w PolscE.

Przeczytaj także:

A-4 kilkaset metrów autostrady na dobę (2005-11-02)

Ślaska autostrada A1 (2005-10-21)

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy (2005-10-18)

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

A4 - kilkaset metrów autostrady na dobę!

A4 - kilkaset metrów autostrady na dobę!

Polskie drogi 2005-11-02

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Polskie drogi 2005-10-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.