mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > "Solidarność" przeciwko ministrowi transportu

"Solidarność" przeciwko ministrowi transportu

Sekcja krajowa drogownictwa "Solidarności" jest zaniepokojona działaniami ministra transportu Jerzego Polaczka, zmierzającymi do odbioru koncesji na budowę pierwszych odcinków autostrady A-1 Gdansk Transport Company. Ich zdaniem ewentualne odszkodowanie dla GTC od Skarbu Państwa wyniesie ok. 370 mln euro.

"Solidarność" przeciwko ministrowi transportu

Sekcja drogownictwa wyraziła swoje zaniepokojenie w specjalnym stanowisku. Chodzi o 150 km odcinek drogi z Gdańska do Torunia. Obecnie GTC buduje już pierwszy 90 km kawałek z Rusocina do Nowych Marzów. Kolejny - 60 km do Torunia - pozostaje kwestią sporną między ministrem i GTC. Jerzy Polaczek chce aby budowała ten kawałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koncesję ma jednak GTC. Minister uważa m.in., że GDDKiA wykona drogę taniej. Podtrzymuje też - co zdaniem ekspertów jest nierealne - że cała A-1 powstanie do 2010 r. „Odcinek do Torunia do 2010 r. jest w stanie zbudować tylko GTC” - odpowiadają z kolei przedstawiciele koncesjonariusza.

"Według naszej opinii, zarówno w przypadku ogłoszenia nowego przetargu i realizowania go przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, jak i w przypadku serii rozpraw sądowych, przerwa w realizacji budowy może potrwać 2-3 lata" - czytamy m.in. w stanowisku związkowców. "S" obawia się również, że działania Polaczka doprowadzą do zwolnień pracowników dziś zatrudnionych przy budowie pierwszych odcinków A-1. Według związkowców oszczędności jakie zamierza osiągnąć minister dzięki budowie odcinka Nowe Marzy-Toruń przez GDDKiA są "życzeniowe i wątpliwe". "Szacowane (oszczędności-red.) przez Ministerstwo Transportu na poziomie 120 mln euro, mogą nie pokryć kosztów związanych z wypłaceniem ewentualnych roszczeń" - piszą przedstawiciele sekcji drogownictwa "S".

Sekcja drogownictwa chce aby Komisja Krajowa "S" z problemem zapoznała premiera Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem związkowców minister transportu dążąc do odebrania koncesji GTC opiera się na dwóch ekspertyzach prawnych przygotowanych na zlecenie resortu i Senatu. Podkreślają, że GTC ma też swoje ekspertyzy, w których "według nieoficjalnych danych mówi się o horrendalnej kwocie ok. 370 mln euro" odszkodowania dla koncesjonariusza w razie zerwania umowy przez ministerstwo. Dotychczas Jerzy Polaczek mówił, że ewentualne odszkodowanie dla GTC szacuje na 10 mln euro.

Na początku grudnia ub.r. Jerzy Polaczek rozpoczął postępowanie administracyjne, które ma spowodować utratę koncesji na budowę pierwszych odcinków A-1 przez GTC. Zaniepokojenie poczynaniami ministra transportu wyraził też w liście otwartym pod koniec grudnia ub.r. marszałek pomorski Jan Kozłowski.

Przeczytaj także:

Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-01)

Kto zbuduje A1 Grudziądz – Toruń? (2006-12-12)

Są pieniądze na A1 i S5, brakuje na most (2007-01-05)

A1 Grudziądz -Toruń pierwsze projekty (2006-08-10)

 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~as 2007-01-17

ta jasne GTC przez 10 lat nic nie wybudowalo a jak im odebrali koncesje to nagle wielkie halo

~astrolog 2007-01-17

Stalo sie to najgorsze, co moglo. Rzad odebral koncesje GTC na budowe drugiego odcinka A1. Przekonacie sie ze nie tylko nie zaoszczedzili, ale beda budowac te autostrade pozniej niz GTC i drozej. Kaczor odwoluje Polaczka, bo wie, ze jego program juz jest porazka i za chwile bedziemy oddawac kase do Unii bo nie bylismy jej w stanie przez takie debilne decyzje wykorzystac.

~przemo 2007-01-16

własnie dopłaty dla tirów szkoda ze nikt tego nie policzył na 2 najważniejszychi najbardziej obciązonych autostradach jakimi bedą:) (miejmy nadzieje) A2 łódź wawa i a1 łódź katowice zresztą te 2 odcinki powinny byc 3 pasmowe

~bob budowniczy 2007-01-16

to ja tez chce wygrac przetarg na budowe a potem dostac 10 mln euro odszkodowania. smierdzi mi tu przekretem

~tureckie ugrupowanie ALFA 2007-01-16

allach jest z nami!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando