mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > 2,5 m długości i pomieści cztery osoby

2,5 m długości i pomieści cztery osoby

Gdyby przeprowadzić konkurs na najbardziej zaskakujący model koncepcyjny, jaki został zaprezentowany na wystawie we Frankfurcie, to spore szanse na końcowy sukces miałby Peugeot BB1.

2,5 m długości i pomieści cztery osoby
Peugeot BB1 to auto typowo miejskie, które ułatwia codzienne przemieszczanie się w najbardziej zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Tylko 2,5 m długości i promień skrętu wynoszący zaledwie 3,5 m pozwalają na sprawne manewrowanie autem w miejscach, gdzie nawet standardowe małe auta miałyby spore kłopoty. Co więcej, takie wymiary niezwykle ułatwiają parkowanie, czyli problem, z którym spotykają się dziś wszyscy kierowcy w większych miastach. Prototyp BB1 można bowiem z powodzeniem zaparkować nawet prostopadle co chodnika.

Największym zaskoczeniem jest jednak wnętrze BB1. Na tak teoretycznie małej przestrzeni mogą się pomieścić bowiem cztery osoby. To zasługa kilku wprowadzonych rozwiązań. Po pierwsze kierowca przyjmuje zupełnie nową pozycję, bardziej pionową, co jest możliwe dzięki zrezygnowaniu z zestawu pedałów w podłodze. Pasażer z tyłu zajmuje miejsce bezpośrednio za kierowcą. Po prawej, pasażer z przodu i tyłu przyjmują podobne pozycje. Wsiadanie pasażerów jest ułatwione dzięki odwrotnemu otwieraniu drzwi, zaś bagażnik jest dostępny przez tylną pokrywę. Wnętrze można przekształcać w zależności od potrzeb, oferując przestrzeń załadowczą od 160 litrów (z czterema pasażerami) do 855 litrów (z jedną osobą na pokładzie).

Jeśli nowoczesne miejskie auto to oczywiście napęd elektryczny. BB1 jest wyposażony w zespół tylnych kół napędowych, opracowany wspólnie z firmą Michelin. To oryginalne rozwiązanie pozwala maksymalnie zwiększyć przestrzeń w kabinie pojazdu. Wzorując się na konstrukcji czterokołowców, moc całkowita nie przekracza 20 KM (15kW) to jest 7,5 kW na silnik. Moc ta jest optymalna uwzględniając ciężar pojazdu i jego miejski charakter. Jego parametry dają mu przyzwoite przyspieszenie przy ruszaniu (0 do 30 km/h w 2,8 s) oraz dobry poziom przyspieszenia na wyższych prędkościach (30 do 60 km/h w 4 s).

>>Zobacz więcej o wystawie IAA Frankfurt 2009<<

Baterie litowo-jonowe zapewniają natychmiast dostępną moc. Umożliwiają pokonanie bez konieczności ich doładowania odległości 120 km. Każdy z dwóch zestawów baterii dostarczający energię do odpowiedniego silnika, został umieszczony pod zespołami siedzeń prawego i lewego, co nie zmniejsza przestronności wnętrza i pojemności przestrzeni bagażowej. Dodatkowo, takie usytuowanie między osiami kół przednich i tylnych jest korzystne z punktu widzenia wyważenia masy samochodu, zapewniając większą stabilność, zwłaszcza podczas hamowania.

Podobne wiadomości:

Peugeot 308 - akcja serwisowa

Peugeot 308 - akcja serwisowa

Aktualności 2016-12-28

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2040 roku

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do...

Aktualności 2017-07-12

Komentuj:

~ja72 2009-09-24

Okropne - to chyba studenci wymyslaja, bo ktos normalny nie..

~fantomas 2009-09-19

hehehe ciekawe gdzie te dwie dodatkowe osoby sie pomieszczą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.