mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > 300 km/h w elektrycznym aucie

300 km/h w elektrycznym aucie

Choć jest to tylko pojazd koncepcyjny, jednak osiągi i tak robią olbrzymie wrażenie. Pokazany na wystawie w Paryżu Jaguar C-X75 prędkość 300 km/h osiąga już po 15,7 sekundy. I do tego jest napędzany silnikami elektrycznymi.

300 km/h w elektrycznym aucie

Jaguar zaprezentował w Paryżu koncept elektrycznego supersamochodu z napędem na cztery koła C-X75 Drive Concept. C-X75, który został zaprojektowany z okazji 75-lecia marki, pokazuje, w jakim kierunku będzie się rozwijać brytyjska marka. Ma być ekologicznie, ale absolutnie bez szkody dla uzyskiwanych osiągów.

Aerodynamika zawsze odgrywała dużą rolę w projektowaniu Jaguarów, a projektant Malcolm Sayer doprowadził je do formy sztuki w samochodach takich jak XJ13, prototypie, z którego C-X75 czerpie inspiracje.

Jaguar C-X75 jest napędzany czterema elektrycznymi silnikami, dzięki czemu ma zerową emisję spalin. 6-godzinne ładowanie umożliwia mu pokonanie dystansu do 110 km. Jaguar C-X75 poza czterema elektrycznymi silnikami, ma także dwie turbiny – każdą o mocy 96 KM – spalające naturalny gaz, olej napędowy, biopaliwo lub LPG. Turbiny służą jako generatory, gdy baterie do silników stracą moc i wydłużają zasięg samochodu do 900 km.

Ale nie zasięg jest tu najistotniejszy. Każdy silnik waży zaledwie 50 kg, ale produkuje 195 KM mocy i zadziwiający łączny moment obrotowy 1600 Nm i moc aż 780 KM. Supersamochód Jaguara rozpędza się od 0 do 100 km/h w jedyne 3,4 sekundy, a 300 km/h osiąga w 15,7 sekundy, czyli aż o 1,2 sekundy szybciej niż Bugatti Veyron!

- C-X75 jest hołdem dla ludzi, którzy tworzyli historię Jaguara, projektując modele, które stały się ikonami motoryzacji. Samochody koncepcyjne są prezentacją technologii przyszłości, ale także gwarancją, że nasza reputacja producenta zaawansowanych technologicznie samochodów będzie funkcjonować przez kolejne 75 lat – powiedział Mike O'Driscoll, Dyrektor Zarządzający Jaguar Cars.

 

 


Podobne wiadomości:

Jaguar C-X75 – kolejny eko-sportowiec

auto motor i sport 0000-00-00

Lamborghini Terzo Millennio – pokaz technologii

Lamborghini Terzo Millennio – pokaz...

Aktualności 2017-11-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.