Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport

Bio-Saab

Podczas londyńskich targów czystej energii szwedzka marka należąca do koncernu GM pokazała model 9-5 w wersji BioPower.

Bio-Saab

Wydzielając bardzo mało związków węgla z układu wydechowego, samochód porusza się na mieszance bioetanolu (85%) i 85-oktanowej tradycyjnej benzyny (15%). Jednocześnie udało się uzyskać lepszą efektywność jednostki niż w standardowym modelu z 2-litrowym silnikiem.

Saab chce wejść z nową odmianą swojej limuzyny i kombi na inne, poza macierzystym rynki. W Szwecji auta napędzane bioetanolem stanowią już 85-90% zamówień, co stanowi około 1.000 sztuk rocznie. Duża w tym zasługa ustawodawcy, który redukuje stawki podatkowe i opłaty poboczne dla pro-ekologicznych nabywców.

Największym pozytywnym wpływem takiego sposobu zasilania auta, jest fakt, że wydalane ilości CO2 (dwutlenku węgla) nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Zredukowana do 20% emisja tego związku jest naturalnie rozkładana w atmosferze przez rośliny w procesie  wzrostu. Jednocześnie inżynierowie Saaba zadbali by nowy silnik był również mocniejszy (180KM) od standardowego (150KM).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alfa Romeo Stelvio - przypadkowy wyciek?
Alfa Romeo Stelvio - przypadkowy wyciek?
Wczoraj koncern Fiata udostępnił nagranie wideo, na którym chwali się zakładem i produkcją Alfy Romeo Giulii. Ktoś jednak nie do końca chyba był świadomy, co w pewnym momencie pojawia się na filmie. A może to specjalny zabieg i kontrolowany wyciek przed premierą Alfy Romeo Stelvio?