mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Brytyjskie super-auto

Brytyjskie super-auto

Jak Ferrari we Włoszech, tak Aston Martin, Jaguar, TVR, czy choćby plebejski w tym towarzystwie Ford, zawsze miały w Wielkiej Brytanii przedstawiciela w klasie coupe.

Brytyjskie super-auto

W Wielkiej Brytanii rynek motoryzacyjny jest nie tylko duży, ale i urozmaicony. Obok tradycyjnych, ogólnie znanych marek spotykamy tam szereg producentów, a wręcz małych manufaktur. Częstokroć wytwarzają one krótkie serie drogich aut na zamówienie.

Są tam w końcu dziesiątki firm zajmujących się profesjonalnie, na skalę globalną, przygotowaniem aut do udziału w profesjonalnych zawodach. Nie inaczej jest z Prodrive, obsługującym w rajdach japońskie auta Subaru Impreza i przygotowującym do pucharu GT samochody Aston Martin DBR9 GT.

W głowach inżynierów z Banbury zrodziła się ostatnio pomysł na coś kompletnie nowego - sportowy wóz na cywilne drogi. Mając wspomniane doświadczenie oraz zaplecze techniczne postanowili oni bazować się na japońskiej ikonie rajdów.

P2, bo taki kryptonim ma na razie projekt 2-miejscowego coupe ze zdejmowanym, sztywnym dachem, ma docelowo być zdolnym do jazdy z prędkością 260 km/h. Co ważniejsze, z Subaru Imprezy zapożyczony zostanie układ napędowy 4x4, 2-litrowy, 300-konny silnik w układzie przeciwsobnym (bokser) oraz wiele części konstrukcyjnych. Tak więc przy wadze 1000 kg możemy się spodziewać nie lada osiągów.

Projekt - oczko w głowie założyciela i szefa Prodrive - Davida Richardsa, ma co prawda dopiero 3 miesiące i wiadomości o nim dopiero ujrzały światło dzienne, jednak firma zapowiada finał jeszcze do końca tego roku.

Samochód ma pokazać potencjał i możliwości techniczne firmy, jak i wdrożyć do użycia rozwiązania rodem ze sportu. Do auta trafi między innymi nowy system stabilizacyjny i urządzenie przeciwdziałające tzw. "turbo-dziurze".

W związku z szerokim zastosowaniem elementów Subaru Imprezy i związkami jakie łączą obie firmy, można spodziewać się, że japońscy menedżerowie będą jednymi z pierwszych, którzy zobaczą gotowe "dziecko" Richardsa. Przypomnijmy tylko, że Subaru nie ma jak na razie coupe w swojej ofercie...

Komentuj:

~kolekcjoner 2006-05-06

Krótki a wysoki... sami oceńcie czy to ładnie wygląda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen
Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen
Wygląda na to, że afera Dieselgate nie zaszkodziła Volkswagenowi. Niemiecki koncern zajął pierwsze miejsce pod względem globalnej sprzedaży samochodów w 2016 roku, wyprzedzając największego konkurenta - Toyotę.
Nowy Citroen C3 Nowy Citroen C3