mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Całkowicie nowa Honda Insight

Całkowicie nowa Honda Insight

Trochę w cieniu premiery trzeciej już generacji Priusa, na wystawie samochodowej w Detroit zadebiutowało też nowe wcielenie Hondy Insight. Czy hybrydowa Honda będzie w stanie zawalczyć z dotychczasowym liderem wśród hybryd? Na polskim rynku nowy Insight pojawi się już w czerwcu.

Całkowicie nowa Honda Insight

Nowa Honda Insight ma rozpocząć nowy rozdział w historii rozwoju technologii hybrydowej, wykorzystując bardziej wydajną wersję zintegrowanego napędu hybrydowego IMA Hondy (Integrated Motor Assist). Zmiany mają pociągnąć za sobą obniżenie ceny pojazdu, a tym samym dotarcie do większego grona klientów szukających pojazdu hybrydowego. Nowy układ pozwala także osiągnąć średnie zużycie paliwa na poziomie 4,4 l/100 km i emisję CO2 zaledwie 101 g/km.

Honda sprzedaje hybrydy już od blisko 10 lat, jednak Insight 2009 to pierwszy pięciodrzwiowy model z tego typu napędem. Stylistyczne nawiązuje on do napędzanej ogniwami paliwowymi Hondy FCX Clarity. Uzupełnieniem opływowego profilu samochodu jest nisko umieszczony środek ciężkości oraz obszerna kabina pasażerska mieszcząca pięcioro podróżujących.

Kierowca Hondy Insight będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w technologii hybrydowej z pomocą nowego, interaktywnego systemu Ecological Drive Assist System (Eco Assist), pozwalającego obniżyć zużycie paliwa. Eco Assist łączy w sobie takie funkcje jak tryb ECON, który optymalizuje pracę przekładni CVT, silnika i innych elementów układu napędowego, system wspierający reakcje kierowcy, który za pomocą różnych kolorów podświetlenia prędkościomierza podpowiada w czasie rzeczywistym jak osiągnąć niższe zużycie paliwa, a także układ oceny zużycia paliwa, dostarczający informacje na temat bieżącego spalania oraz podsumowujący styl jazdy na dłuższym dystansie.

Honda Insight napędzana jest 1,3-litrowym, w pełni aluminiowym silnikiem SOHC i-VTEC połączonym z bezstopniową przekładnią CVT (Continuously Variable Transmission). Konwencjonalna jednostka napędowa wspomagana jest przez nową generację zintegrowanego napędu hybrydowego IMA Hondy (Integrated Motor Assist), co pozwala na osiągnięcie małego spalania i niskiego poziomu emisji spalin.

System IMA zainstalowany w Hondzie Insight składa się z silnika elektrycznego o mocy 14 KM, zestawu zaawansowanych baterii oraz kompaktowej jednostki Intelligent Power Unit (IPU), która odzyskuje energię kinetyczną z hamowania i w razie potrzeby dostarcza dodatkową moc podczas przyspieszania.

System IMA posiada możliwość pracy wyłącznie na zasilaniu elektrycznym w zakresie od niskich do średnich prędkości obrotowych silnika. Układ pozwala także na czasową dezaktywację cylindrów silnika benzynowego podczas wytracania prędkości i hamowania oraz na wyłączenie jednostki napędowej podczas postoju.

W standardowym wyposażeniu Hondy Insight znalazły się także takie elementy dwupoziomowa, cyfrowa tablica przyrządów, automatyczna klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby, system kontroli stabilności jazdy VSA, koło kierownicy regulowane w dwóch płaszczyznach oraz system audio MP3 z wejściem zewnętrznym typu AUX oraz systemem kompensacji poziomu głośności w zależności od prędkości jazdy (Speed-Sensitive Volume Control).

Topowe wersje wyposażeniowe zawierają dodatkowo tempomat, 6-głośnikowy system audio z wejściem USB, dźwigienki do zmiany biegów umieszczone przy kierownicy oraz układ nawigacji satelitarnej Hondy z systemem rozpoznawania mowy.

>>Zobacz więcej nowości z tegorocznej edycji targów NAIAS w Detroit<< 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Honda Insight Wszystko o Honda
Tematy w artykule: Honda Honda Insight

Podobne wiadomości:

Honda Civic Type R – rekordzista już w produkcji

Honda Civic Type R – rekordzista już w...

Aktualności 2017-06-10

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.