mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Chevrolet na prąd

Chevrolet na prąd

Już sama nazwa mówi prawie wszystko. Koncepcyjny Chevrolet Volt musi mieć coś wspólnego z elektrycznością i tak jest też w rzeczywistości. Auto to ma wyeliminować do minimum liczbę wizyt na stacjach benzynowych.

Chevrolet na prąd
Na wystawie samochodowej w Detroit największy światowy producent motoryzacyjny, General Motors, zaprezentował swoją niedaleką już wizję niezwykle oszczędnego auta. Wprawdzie Chevrolet Volt posiada zarówno silnik elektryczny, jak i silnik benzynowy (turbodoładowany, trzycylindrowy o pojemności 1,0 litra), to jednak nie jest to typowa hybryda, jakich coraz więcej pojawia się w ostatnich czasach w ofertach producentów.
 
W zbudowanym na platformie GM "E-flex System" Chevrolecie Volt, w przeciwieństwie do typowych hybryd, główną rolę odgrywa bowiem jednostka elektryczna, a silnik benzynowy jest tylko dodatkowym źródłem napędu. Podczas normalnej jazdy wykorzystywany jest tylko i wyłącznie napęd elektryczny. W pełni naładowane baterie litowo-jonowe pozwalają na przejechanie ok. 60 kilometrów, a więc tyle, ile przeciętny Amerykanin pokonuje w jednym dniu z domu do pracy i z powrotem. Ponowne naładowanie do pełna baterii zajmuje ok. sześciu godzin.
 
Jeśli z jakichś względów baterie nie zostały naładowane lub do jednorazowego pokonania jest większy odcinek drogi, wówczas do akcji wkracza jednostka benzynowa. Jednak nie ona napędza koła, a jedynie służy do wytworzenia prądu z benzyny. Zasięg przy w pełni naładowanych bateriach oraz pełnym baku przekracza tysiąc kilometrów, a spalanie benzyny wynosi 4,7 l/100 km. Co ciekawe, silnik ten może być także zasilany paliwem E85.
 
Obecnie problem z wprowadzeniem tego typu samochodów do seryjnej produkcji wiąże się jedynie z wielkością baterii. Aby stało się to opłacalne powinny one ważyć poniżej 200 kg. Będzie to możliwe, wg specjalistów z GM, już w 2010-2012 r
 
Czytaj więcej o targach NAIAS 2007 w Detroit

Podobne wiadomości:

NAIAS 2007 rozpoczęte!

NAIAS 2007 rozpoczęte!

Aktualności 2007-01-08

Komentuj:

~gonzo 2007-01-08

Bardzo ciekawe autko. To jest przyszłość w napędzie samochodów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.