mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Chevrolet na prąd

Chevrolet na prąd

Już sama nazwa mówi prawie wszystko. Koncepcyjny Chevrolet Volt musi mieć coś wspólnego z elektrycznością i tak jest też w rzeczywistości. Auto to ma wyeliminować do minimum liczbę wizyt na stacjach benzynowych.

Chevrolet na prąd
Na wystawie samochodowej w Detroit największy światowy producent motoryzacyjny, General Motors, zaprezentował swoją niedaleką już wizję niezwykle oszczędnego auta. Wprawdzie Chevrolet Volt posiada zarówno silnik elektryczny, jak i silnik benzynowy (turbodoładowany, trzycylindrowy o pojemności 1,0 litra), to jednak nie jest to typowa hybryda, jakich coraz więcej pojawia się w ostatnich czasach w ofertach producentów.
 
W zbudowanym na platformie GM "E-flex System" Chevrolecie Volt, w przeciwieństwie do typowych hybryd, główną rolę odgrywa bowiem jednostka elektryczna, a silnik benzynowy jest tylko dodatkowym źródłem napędu. Podczas normalnej jazdy wykorzystywany jest tylko i wyłącznie napęd elektryczny. W pełni naładowane baterie litowo-jonowe pozwalają na przejechanie ok. 60 kilometrów, a więc tyle, ile przeciętny Amerykanin pokonuje w jednym dniu z domu do pracy i z powrotem. Ponowne naładowanie do pełna baterii zajmuje ok. sześciu godzin.
 
Jeśli z jakichś względów baterie nie zostały naładowane lub do jednorazowego pokonania jest większy odcinek drogi, wówczas do akcji wkracza jednostka benzynowa. Jednak nie ona napędza koła, a jedynie służy do wytworzenia prądu z benzyny. Zasięg przy w pełni naładowanych bateriach oraz pełnym baku przekracza tysiąc kilometrów, a spalanie benzyny wynosi 4,7 l/100 km. Co ciekawe, silnik ten może być także zasilany paliwem E85.
 
Obecnie problem z wprowadzeniem tego typu samochodów do seryjnej produkcji wiąże się jedynie z wielkością baterii. Aby stało się to opłacalne powinny one ważyć poniżej 200 kg. Będzie to możliwe, wg specjalistów z GM, już w 2010-2012 r
 
Czytaj więcej o targach NAIAS 2007 w Detroit

Podobne wiadomości:

NAIAS 2007 rozpoczęte!

NAIAS 2007 rozpoczęte!

Aktualności 2007-01-08

Komentuj:

~gonzo 2007-01-08

Bardzo ciekawe autko. To jest przyszłość w napędzie samochodów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando