mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Citroen C-AirPlay - pieści zmysły

Citroen C-AirPlay - pieści zmysły

Znany z nietuzinkowej stylistyki Citroen pokazał dzisiaj światu nowy koncept C-AirPlay. Dwuosobowy maluch z dachem typu targa jest sympatyczny i przyjazny oku jak mało które auto.

Citroen C-AirPlay - pieści zmysły

Nowość zaprezentowana na bolońskich targach samochodowych jest dziełem Marka Lloyda. Autko ma świeży, dynamiczny design w miejskim stylu. Okrągły, nie narzucający się kształt nadwozia i wiele nowatorskich rozwiązań stylistycznych od razu budzą miłe odczucia.

Tu zobacz pełną galerię zdjęć Citroena C-AirPlay

Najciekawszy jest chyba pomysł do połowy przeszklonych drzwi. Takie rozwiązanie zwiększa poczucie prędkości, gdy możemy spojrzeć na jezdnię przy stopach prawie, jakbyśmy poruszali się rowerem. Zauważyć można jednak jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: pozwala to podziwiać przechodniom zgrabne nogi właścicielki auta. A jak wiadomo, tego typu samochody adresowane są przede wszystkim kobiet.

We wnętrzu uwagę zwracają wrażliwe na dotyk sterowniki zmiany biegów,  elektrycznych szyb i lusterek umieszczone w jednoczęściowym przednim rzędzie siedzeń. Tapicerka również zaskakuje – wykonana jest bowiem z silikonu. Przykuwa wzrok także kierownica z wbudowanymi w jej środek dwoma okrągłymi zegarami. Bardziej nowoczesne i awangardowe nawiązanie do tradycji firmy (charakterystyczne koło kierownicy umieszczone tylko na jednym ramieniu) było chyba niemożliwe. 

Tu dowiedz się więcej o samochodach Citroen

Kolorystyka jest równie nowoczesna jak kształty. Połączenie białego nadwozia z czerwonym wnętrzem jest krzykliwe i ekstrawaganckie. To jednak olbrzymie powierzchnie przezroczyste nadają AirPlay’owi szczególny charakter. Duże szyby i panoramiczny dach dają doskonałe oświetlenie wnętrza i poczucie przestrzeni. Całość wyraźnie nawiązuje do nowoczesnej architektury miejskiej, której podstawą jest aluminium i szkło.

W porównaniu do designu auta, technika nie jest już tak rewolucyjna. Wszystkie elementy znamy z obecnych modeli Citroena. Niczym nie zaskoczy nas 110-konny benzynowy silnik, automatyczna skrzynia biegów typu SensoDrive (pozwala na zmianę biegów łopatkami przy kierownicy), czy pozwalający oszczędzać paliwo system Stop&Start. Owszem, rozwiązania techniczne zastosowane w mniejszym od C2 kabrio są nowoczesne, ale po nacieszeniu oka stylistyką chciałoby się więcej polotu.
Ale jest i druga strona tego medalu: nie wybieganie za daleko z techniką pozwala mieć nadzieję, że auto naprawdę może być produkowane.

Czytaj także:

TEST: Toyota Aygo - kolorowy maluch 2005-11-30

Nowy obraz Picasso 2005-11-21

TEST CZYTELNIKA: Citroen C4 - wygląd to nie wszystko 2005-11-02

207 od kwietnia na rynku 2005-11-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.