mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Colt CZ3 i CZT na polskim rynku

Colt CZ3 i CZT na polskim rynku

Już w przyszłym tygodniu w polskich salonach Mitsubishi pojawi się nowy model o nazwie Colt CZ3. Na początku kwietnia ofertę uzupełni także sportowy Colt Turbo CZT.

Colt CZ3 i CZT na polskim rynku

Colt CZ3 po raz pierwszy zaprezentowany podczas genewskiego salonu motoryzacyjnego w 2004 r., jako model seryjny przedstawiony został sześć miesięcy później podczas paryskiego salonu samochodowego. CZ3 o stylistyce coupé został zaprojektowany w Europie i będzie sprzedawany wyłącznie na Starym Kontynencie. Colt CZ3 wraz z Coltem CZT, produkowane od grudnia 2004 r. w fabryce NedCar w Born (Holandia), mają stanowić 40% całkowitej liczby oferowanych do sprzedaży egzemplarzy nowego modelu Colt w Europie.

Colt CZ3 jest 3-drzwiową wersją o sportowej linii nadwozia w stylu coupé. W stosunku do wersji 5-drzwiowej jest krótszy o 60 mm (3.810 mm), niższy o 30 mm (1.520 mm) i ma taką samą szerokość (1.695 mm) i rozstaw osi (2,5 m). Charakterystycznymi cechami w wyglądzie zewnętrznym są oryginalne panele zewnętrzne, nachylona pod ostrym kątem przednia szyba, niżej poprowadzona linia dachu, bardziej złożona rzeźba nadwozia, szerokie progi, dłuższe drzwi i opływowy obrys tylnych bocznych okien w kształcie kropli wody.

W 3-drzwiowym modelu Colt dostępne będą 2 różne silniki – wszystkie z dwoma wałkami rozrządu w głowicy (DOHC), 4 zaworami na cylinder i systemem zmiennych faz rozrządu MIVEC. Podstawowy 1,1 l dysponuje mocą 75 KM i maksymalnym momentem obrotowym 100 Nm osiąganym przy 3.500 obr/min. Jednostka 1,3 osiąga odpowiednio 95 KM i 125 Nm/4.000 obr/min. Pierwsza jednostka osiąga maksymalną prędkość 165 km/h, druga 180.

Colt CZT nie jest zwyczajnie wersją modelu Colt CZ3 z mocniejszym silnikiem i w atrakcyjniejszym "ubraniu". Colt CZT został skonstruowany przez MMC (na specjalne zamówienie oddziału Mitsubishi Motors Europe), stylistyką nadwozia zajął się zespół projektantów z Mitsubishi Design Europe w Trebur (Niemcy).

Sylwetka modelu Colt CZT jest bardziej dynamiczna od sylwetki modelu Colt CZ3. Oko przyciągają liczne szczegóły, takie jak: oryginalny kształt przedniego zderzaka, ciemnoszare, metaliczne wykończenie opraw przednich lamp, 16-calowe obręcze kół, sportowy tłumik, klamki dopasowane kolorystycznie do karoserii, boczne listwy i oprawy bocznych lusterek.

We wnętrzu również zastosowano szereg oryginalnych elementów: czerwono-czarne pokrycie koła kierownicy z przyciskami radioodtwarzacza, z czerwonym obszyciem, skórzana oprawa gałki dźwigni zmiany biegów, półprofilowane, wysokie, sportowe fotele, aluminiowe pedały oraz srebrne akcenty (oprawy liczników, otwory wentylacyjne, klamki).

Colt CZT został wyposażony w turbodoładowany 1,5-litrowy silnik z 16-zaworowym układem rozrządu DOHC opartym na systemie zmiennych faz rozrządu MIVEC, wyposażony w chłodnicę powietrza doładowującego (intercooler), osiągający moc 150 KM przy 6000 obr/min i moment obrotowy  o wartości 210 Nm przy 3.500 obr/min. CZT korzysta ze specyficznej, 5-stopniowej skrzyni biegów. Pod względem zasadniczych cech konstrukcyjnych skrzynię produkowaną przez firmę GETRAG wiele łączy z jednostką skonstruowaną dla modeli Colt z silnikiem wysokoprężnym.

Colt CZ3 kosztować będzie 47.790 zł (wersja 1,1) i 48.790 zł (wersja 1,3), zaś CZT 72.990 zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.