mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Dwie hybrydy Kii

Dwie hybrydy Kii

Wprawdzie podczas wystawy samochodowej w Paryżu niewątpliwą gwiazdą na stoisku Kii będzie całkowicie nowy crossover Soul, to jednak nie zabraknie i tam modeli przyjaznych środowisku, a wśród nich dwa koncepty - cee'd i Soul Hybrid.

Dwie hybrydy Kii
Oczywiście wyglądem oba modele będą niemal identyczne, jak swoje konwencjonalne odpowiedniki, to jednak, aby szczególnie podkreślić zastosowane rozwiązanie wyposażono je w przezroczystą maskę silnika i podłogę, aby łatwo "podejrzeć" hybrydowy zespół napędowy wraz z baterią akumulatorów.

Kia Soul Hybrid napędzany jest przez duet silnika spalinowego Gamma o pojemności 1,6 litra z silnikiem elektrycznym o mocy 15 kW i momencie obrotowym 105 Nm – współpracujący z bezstopniową skrzynią przekładniową (CVT) konstrukcji Kia, systemem ISG oraz systemem odzysku energii podczas hamowania, doładowującym baterię akumulatorów. W demonstrowanej wersji prototypowej zużycie paliwa wynosi 4,9 l/100 km, a emisja CO2 maleje o 26,4 procent – do 117 g/km.   

Kia cee’d Hybrid z kolei został przygotowany przez pion badawczo-rozwojowy (R&D) koreańskiego koncernu do prób eksploatacyjnych w Europie. Podobnie jak Soul Hybrid, cee’d korzysta z 1,6-litrowej jednostki spalinowej w parze z silnikiem elektrycznym o mocy 15 kW. Doświadczalne zużycie paliwa wynosi 4,8  l/100 km, a emisja CO2 – 114 g/km.

To jednak nie jedyne proekologiczne propozycje Kii, jakie będzie można zobaczyć w Paryżu. Przyszedł w końcu czas na prezentację Sportage FCEV w Europie. Efektem intensywnych prac są liczne ulepszenia, m.in. ogniwo paliwowe o podwyższonej do 136 KM mocy oraz nowy zestaw akumulatorów jonowo-polimerowych o napięciu 152 V, umożliwiający lepsze osiągi i zwiększony do 300 km zasięg jazdy oraz łatwiejszy rozruch zespołu napędowego w ujemnych temperaturach zimowych. Sportage FCEV wyposażony jest w wodorowe ogniwa paliwowe oraz system napędu konstrukcji Kii.

Nie można zapomnieć też w tym kontekście o innowacyjnym systemie ISG (Idle Stop & Go), który w Paryżu zostanie zademonstrowany po raz pierwszy. W modelu cee’d o napędzie benzynowym Idle Stop & Go dostępny będzie już na początku 2009 roku. System ten automatycznie wyłącza silnik  pojazdu stojącego w korku miejskim i uruchamia silnik ponownie, gdy można już jechać dalej – obniżając zużycie paliwa i emisję spalin do otoczenia nawet o 15 procent.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Kia cee'd
Kia cee'd
Cena podstawowa już od: 56 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Kia cee'd
Kia cee'd
Cena podstawowa już od: 56 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Kia Picanto X-Line już dostępna

Kia Picanto X-Line już dostępna

Aktualności 2018-02-01

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Aktualności 2017-02-02

Komentuj:

~slaw 2010-02-06

Zostaw sobie te subiektywne odkrycia do podusi., bo piszasz jak duze dzidzi. Zeby cos kupic nowego to trzeba miec j...

~xxx 2008-12-17

Nie kupiłbym koreańskiego toczydła

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.