mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Ekologiczne nowości Fiata

Ekologiczne nowości Fiata

Poza luksusem i mocą, która będzie prezentowana przez włoskich producentów na targach motoryzacyjnych w Paryżu, pojawi się także akcent ekologiczny. Dwa modele pokazywane przez Fiata będą zasilane 'zielonym' metanem.

Ekologiczne nowości Fiata

Pierwszy z nich nazwany został dość mało oryginalnie. Panda Panda dostępny będzie w sprzedaży we Włoszech już od stycznia przyszłego roku. Zasilany on będzie zarówno metanem, jak też i konwencjonalną benzyną. Pod maską samochodu znajdować się będzie jednostka napędowa o pojemności 1,2 litra, oferująca moc 52 koni mechanicznych, a pochodząca z samochodu napędzanego bardziej konwencjonalnie.

Cechą charakterystyczną metanu jest to, że spala się on mniej szkodliwie niż w przypadku zasilania benzyną. W wersji 'metanowej' samochód emituje tylko 114g/km, w stosunku do 133 g/km, które ulatniają się przy zasilaniu benzyną. Przy spalaniu metan emituje bardzo mało szkodliwych substancji szczątkowych, szczególnie podczas jazdy w mieście. W zeszłym roku Fiat sprzedał 24 tysiące egzemplarzy tego samochodu w całej Europie.

Dwa źródła zasilania w samochodzie efektywnie potrafią zwiększyć jego zasięg. Podstawowy bak przechowujący paliwo pozostaje nadal, a dodatkowe dwa zbiorniczki na metan pozwalają na przejechanie 300 kilometrów na samym gazie. Płyta podłogowa samochodu została wykorzystana z modelu wyposażonego w napęd na cztery koła, co pozwoliło na ukrycie zbiorników.

Drugim samochodem prezentowanym podczas targów będzie Fiat Multipla Multi-eco, który jest studium koncepcyjnym napędzanym mieszanką bio-etanolową. Podczas gdy Panda Panda potrzebuje dwóch osobnych zbiorników na przechowywanie paliwa, to bak drugiego samochodu pomieścić może mieszanki w dowolnym składzie. Resztą zajmuje się układ sterujący silnikiem.

Wartość wydalanego przez samochód dwutlenku węgla jest równa temu, który został spożyty przez roślinę pobierającą go do biosyntezy w czasie jej wzrostu, a która to następnie została przetworzona na paliwo. Dzięki temu samochód posiada bardzo niskie poziomy wydalania szkodliwych substancji. Niestety Fiat nie poinformował jeszcze na temat daty ewentualnego wejścia do salonów.

Czytaj także:

Dynamiczna Panda (2006-09-12)

Na celowniku: Grande Punto sedan (2006-08-24)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat Panda
Fiat Panda
Cena podstawowa już od: 34 600 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Tematy w artykule: Panda Multipla Panda Panda CNG

Podobne wiadomości:

Crash-testy Euro NCAP: Panda fatalnie, Superb na piątkę

Crash-testy Euro NCAP: Panda fatalnie, Superb...

Aktualności 2015-06-24

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.