mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Elektryczna Evo-lucja

Elektryczna Evo-lucja

Mitsubishi Lancer Evolution MIEV to nietypowa rajdówka. Napędzany innowacyjną technologią samochód ma zadebiutować podczas rozgrywanego w ten weekend japońskiego rajdu Shikoku.

Elektryczna Evo-lucja

Tym samym Lancer Evo będzie drugim po modelu Colt EV samochodem, którego zadaniem jest testować układ napędu bazujący na litowo-jonowych bateriach i silnikach zamontowanych w kołach. System MIEV (Mitsubishi In-wheel motor Electric Vehicle – wewnątrz-kołowy system napędu elektrycznego) jest tym samym ciągle rozwijany, a bazujące na nim auto ma być gotowe do produkcji w 2010 roku.

Dokładniej chodzi o zmniejszenie masy i wymiarów nowych technologii napędu dla samochodów połączone z jednoczesnym wzrostem ich użyteczności i parametrów. Co prawda moc elektrycznej rajdówki to jedynie 68 KM, to jego maksymalny moment obrotowy jest osiągany już przy 1.500 obrotach każdego z silników i łącznie daje 518 Nm, a to już ogromna wartość. Dla porównania standardowy Mitsubishi Lancer Evo VIII oferuje "jedynie" 355 Nm dopiero przy 3.500 obrotów, a trzeba jeszcze pamiętać też o tzw. "efekcie turbo-dziury".

Ciekawostką jest, że samochód poza zewnętrzną konstrukcją różni się niemal całkowicie od seryjnego auta. Pozbawiono go nie tylko silnika, skrzyni biegów, wału napędowego tylnej osi i zbiornika paliwa, ale również, zbędnych z powodu czterech małych silników w każdym z kół, dyferencjałów i półosi. Wszystkie te komponenty były zbędne i zrobiły miejsce dla 24 baterii litowo-jonowych.

Te zasilają swą energią oddzielone od nich silniki, które zostały sprytnie wmontowane na zasadzie skorup orzecha w koła. Takie rozwiązanie pozwala po pierwsze - inaczej niż w modelu Colt EV - na napędzanie również przednich kół, czyli uzyskanie systemu 4WD. Po drugi kompaktowy system zawiera także tarczowe hamulce, a po trzecie obniża straty mocy szybciej dostarczanej do kół.
 
Taka skonstruowany system MIEV uzyskał już certyfikację uprawniającą firmę do dalszego sprawdzania i rozwoju samochodu nie tylko na zamkniętych torach prób, ale i w testach drogowych w normalnym ruchu. Teraz czekamy jedynie na potwierdzenie zapowiedzi firmy w boju, czyli niedzielne wyniki uzyskane przez Mitsubishi Lancer Evo MIEV w rajdzie Shikoku.


Więcej informacji o Mitsubishi:

NOWOŚĆ - zobacz specjalną stronę marki

Concept-Sportback we Frankfurcie

Przyszłe Evolution?

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech