mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Elektryczne BMW na Genewę

Elektryczne BMW na Genewę

BMW przygotowało elektryczny koncept ActiveE, zbudowany na podstawie Serii 1 Coupe. Auto pokaże się na salonie samochodowym w Genewie.

Elektryczne BMW na Genewę
BMW coraz bardziej zaczyna przeszukiwać dostępne technologie napędu elektrycznego, a także wdrażać swoje własne zaawansowane rozwiązania i pokazywać je w postaci elektrycznych konceptów. Model ActiveE to auto widziane jedynie "z daleka", a jego testowa i oficjalna wersja wjedzie w przyszłym miesiącu na salon w Genewie.

Rok temu BMW pokazało po raz pierwszy ActiveE i już wtedy wyglądało jakby zaraz miało zostać wprowadzone do produkcji. Dzisiejsza testowa wersja jest praktycznie identyczna pod wszystkimi względami z tą pierwszą, zatem to pozwala nam myśleć, że BMW poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem tego rodzaju napędu do produkcji seryjnej. Taka sytucja pozwala także myśleć, że ten rok konstruktorzy spędzili wyłącznie na dopracowywaniu elementów technicznych samochodu.

Wizualnie auto nie różni się niczym od normalnej Serii 1 Coupe. W kabinie mamy dalej cztery miejsca, jednak pojemność bagażnika zmniejszyła się z 283 do 198 litrów poprzez umieszczenie elementów napędu z tyłu nadwozia. Siedzenia pokryte są skórą, a na desce rozdzielczej są śnieżnobiałe panele.

Elektryczny motor umieszony jest z tyłu przy tylnej osi. Produkuje on 170 koni mechanicznych i 249 niutonometrów momentu obrotowego, co pozwala ActiveE dojechać do 100 km/h w czasie około 8,5 sekundy. Energia magazynowana jest w baterii, która jest wspólnym tworem BMW, Bosha i Samsunga. Firma nie powiedziała oficjalnie ile energii przetrzyma bateria, jednak wiadomo już, że zasięg nie przekroczy 160 kilometrów. Samochód będzie trzeba ładować od czterech do pięciu godzin, aby osiągnąć maksymalny stan, natomiast BMW twierdzi, że wystarczy godzina, aby uzyskać zasięg 40 kilometrów.

Technologia elektrycznego napędu to niejedyna rzecz, na której skupili się konstruktorzy. W aucie znalazł się szereg rozwiązań, pochodzących z konceptu Vision ConnectedDrive, który także pokaże się w Genewie. Możemy m.in. użyć iPhone'a lub iPad'a do zamknięcia i otwarcia samochodu, zlokalizowania go, kontrolowania poziomu naładowania baterii oraz samego procesu ładowania oraz zdalnego ustawienia podgrzewanych siedzeń, klimatyzacji itp.

Mimo tego, że ActiveE to koncept, może to być najlepszy przykład tego, co może znaleźć się w małym MegaCity, jako że BMW mówi, iż "ActiveE zawiera w sobie dużą liczbę elementów, które zostaną zastosowane w MegaCity".

BMW zaraz zaczyna fazy testów - 1000 samochodów zostanie wypuszczonych na wolność w Europie i USA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW Seria 1
BMW Seria 1
Cena podstawowa już od: 111 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

Aktualności 2017-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.