mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Elektryczny Colt

Elektryczny Colt

Mitsubishi zapowiedziało skupienie się na rozwoju kolejnej generacji aut napędzanych elektrycznością. Wybór padł na technologie zakładającą umieszczenie silnika w kołach.

Elektryczny Colt

Podstawą do dalszych prac jest koncepcja instalowania dwóch jednostek napędowych w kołach tylnej osi, zasilanych przez akumulatory litowo-jonowe.

Japoński producent już od kilku lat pracuje nad systemem MIEV (Mitsubishi In-wheel motor Electric Vehicle) i widzi jego zastosowanie również w autach hybrydowych i zasilanych ogniwami paliwowymi.

Największą zaletą systemu jest możliwość indywidualnego napędzania każdego z kół: rozdzielenie transmisji momentu napędowego i hamującego eliminuje konieczność użycia osobnego systemu przeniesienia napędu - wału, półosi i innych elementów pomocniczych.

Innym plusem, szczególnie przydatnym dla designerów przyszłych aut, jest pozostawienie większej ilości miejsca w otoczeniu koła oraz większa swoboda w lokalizacji źródeł energii i aranżacji pod- i nad-wozia.

Oczywiste jest przy tym zwiększenie masy resorowanej auta, co wpłynęłoby na komfort prowadzenia i właściwości jezdne. Aby to zrekompensować, inżynierowie Mitsubishi pracują nad większą efektywnością, dłuższą żywotnością i większym zasięgiem sumarycznie lżejszych aut napędzanych w systemie MIEV.

Oprócz zastosowania małego, miejskiego modelu Colt jako auto testowe, Mitsubishi pracuje również nad podobnym, ale mocniejszym rozwiązaniem dla pojazdów napędzanych na wszystkie koła.

Specyfikacje Colta EV to: 27-konny, 1,5-litrowy silnik tradycyjny i dwa 14,8-voltowe elektryczne silniki zasilane poprzez konwerter z baterii litowo-jonowej zamontowanej pod podwoziem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.