mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Focus też będzie elektryczny

Focus też będzie elektryczny

W przyszłym roku Ford zamierza ruszyć z programem prób i badań aut z napędem elektrycznym. Pierwszym modelem osobowym napędzanym silnikiem elektrycznym będzie Ford Focus, którego jeden z egzemplarzy w wersji Focus BEV można było zobaczyć na wystawie we Frankfurcie.

Focus też będzie elektryczny
Prototypowy Ford Focus BEV (Battery Electric Vehicle) jest konstrukcją opartą na obecnym modelu Forda Focus dostępnym na rynku europejskim, przy czym zastosowano w nim zupełnie nowy elektryczny układ napędowy dostarczany przez koncern Magna.

Zmiana rodzaju napędu nie powinna wpłynąć ujemnie na walory użytkowe Focusa. Auto będzie pięciomiejscowe, równie obszerne, z funkcjonalnym bagażnikiem oraz innymi praktycznymi rozwiązaniami.

Nadwozie elektrycznego prototypu Forda Focus też na pozór nie różni się od wersji konwencjonalnych. Do napędu natomiast wykorzystano zespół akumulatorów litowo-jonowych magazynujących energię 23 kWh oraz elektryczny silnik o mocy 100 kW (136 KM). Ford Focus BEV będzie dysponował zasięgiem do 120 km i prędkością maksymalną do 136 km/h. Ładowanie akumulatorów zajmie około 6-8 godzin, przy czym wystarczy podłączenie do gniazdka zwykłej sieci 230 V.

W prototypowym modelu pojawiło się szereg podzespołów sprawdzonych już z powodzeniem w modelach hybrydowych Forda oferowanym na rynku północnoamerykańskim, w tym między innymi osprzęt elektryczny do sterowania klimatyzacją. Sprężarka klimatyzacji wykorzystująca wysokie napięcie jest np. jednym z ważniejszych elementów Forda Fusion Hybrid w wersji na rok modelowy 2010, który niedawno zaczęto oferować nabywcom.

Jak na razie powstało piętnaście egzemplarzy Forda Focus BEV, które w przyszłym roku będą intensywnie eksploatowane zarówno przez niektóre instytucje, jak i pewną liczbę kierowców prywatnych z okolic londyńskiej dzielnicy Hillingdon, których poproszono o udział w testowaniu prototypów. Testowane egzemplarze będą korzystały z utworzonej infrastruktury na terenie i w okolicach Hillingdon.

>>Zobacz więcej nowości z wystawy samochodowej IAA Frankfurt 2009<<

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Focus
Ford Focus
Cena podstawowa już od: 65 090 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic