mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Grand Cherokee 2011 już gotowy

Grand Cherokee 2011 już gotowy

Mimo dość znacznie stonowanego wyglądu nowy Jeep Grand Cherokee ma równie dobrze, jeśli nie lepiej spisywać się w terenie. Premiera nowej generacji tego SUVa właśnie miała miejsce na wystawie w Nowym Jorku, jednak na europejskim rynku auto pojawi się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Grand Cherokee 2011 już gotowy
Jeep Grand Cherokee po raz pierwszy na rynku pojawił się przed 18 latami, tworząc wówczas segment premium SUV. Od tego momentu na drogi wszystkich kontynentów trafiło łącznie ponad 4 miliony egzemplarzy tego modelu, zaś do dziś trudno znaleźć zbyt wielu rywali, którzy mogliby równać do Grand Cherokee i pod względem właściwości jezdnych w terenie, i pod względem luksusu oraz komfortu jazdy.

Zmiany stylistyczne w nowym Grand Cherokee są dosyć spore, jednak nie aż tak rewolucyjne, byśmy mieli kłopoty z rozpoznaniem na drodze, z jakim autem mamy do czynienia. Bardziej wygładzone kształty, mniej kanciasta sylwetka to efekt walki o jak najlepsze właściwości aerodynamiczne. Efekt? Poprawa wartości współczynnika Cd z 0,404 w dotychczasowej generacji modelu do 0,37 w nadchodzącym Grand Cherokee. Oczywiście nie zabraknie najbardziej charakterystycznych elementów stylistycznych zarówno dla marki, jak i  modelu - siedmiożebrowa osłona chłodnicy, okrągłe reflektory czy też kanciaste nadkola w kształcie trapezu. Całość nieznacznie urosła, zwiększył się rozstaw osi, dzięki czemu auto oferuje również więcej przestrzeni w kabinie (szczególnie na nogi pasażerów tylnej kanapy).

Jeep Grand Cherokee 2011 na rynku amerykańskim oferowany będzie w dwóch wersjach silnikowych. Standardową jednostką będzie nowy, 6-cylindrowy silnik Pentastar o pojemności 3,6 litra, mocy 280 KM i maksymalnym momencie obrotowym 353 Nm (przy 4.800 obr/min). Silnik ten współpracujący z pięciostopniowym automatem ma zużywać o 11% mniej paliwa w porównaniu z obecnie dostępnym silnikiem V6.

Drugą dostępną jednostką będzie 5,7-litrowy silnik V8 typu HEMI, która w porównaniu do poprzednika poddana została niewielkim zmianom. Jej maksymalna moc wynosi teraz 360 KM, a moment obrotowy 520 Nm (przy 4.250 obr/min). Tak jak w poprzedniku, w momencie gdy silnik nie będzie maksymalnie obciążony, odłączany będzie jeden rząd cylindrów.

W zależności od rynku nowy Grand Cherokee dostępny będzie również z innymi silnikami. Można być niemal w 100% pewnym, iż na europejskim rynku pojawi się w ofercie również i diesel.

Wspomniane na początku równie dobre, jeśli nie lepsze właściwości jezdne w terenie zapewnić mają nowemu Grand Cherokee takie systemy jak Quadra Lift, Selec-Terrain czy oczywiście napęd 4x4. System Quadra Lift, czyli pneumatyczne zawieszenie, zwiększa bądź zmniejsza w zależności od potrzeb prześwit nadwozia. Standardowo prześwit wynosi 20,5 cm, dwa tryby terenowe pozwalają go zwiększyć w sumie jeszcze o dodatkowe 7,5 cm. W trybie parkowania, w celu łatwiejszego wysiadania i wsiadania, auto obniża się o 3,8 cm.

Z kolei system Selec-Terrain pozwala na wybór odpowiedniego trybu w zależności od warunków drogowych. Łączy on w sobie 12 różnych układów odpowiedzialnych za pracę silnika, hamulców czy zawieszenia. Dzięki temu Grand Cherokee doskonale może sobie poradzić na takim podłożu jak śnieg, błoto, piasek czy kamienie, nie tracąc zbyty wiele z właściwości jezdnych na asfalcie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee
Cena podstawowa już od: 236 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Komentuj:

wyspiarz5 2009-12-05

Posiadam od niedawna Jeep Grand Cherokee 2.7crd z 2002 roku. Mam problem z ogrzewaniem, lest tylko zimne. Kiedy dalem na full to tylko plastiki byly cieple a powietrze zimne.Bylem u mechanika i on podejrzewa cos tam z elektronika ,ktora jest cholernia kosztowna.Czy ktos wie co moze bys tego przyczyna?.Prosze o jakies informacje i dziekuje. Daniel

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.