mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Honda CRZ: Pierwsza jazda + [VIDEO]

Honda CRZ: Pierwsza jazda + [VIDEO]

Po wielu latach Honda zrobiła ukłon w stronę fanów legendarnego modelu CRX. Nowa Honda CRZ łączy w sobie sportową duszę z ekologicznymi wymaganiami dzisiejszego świata. Oto pierwszy samochód w gamie Hondy z napędem hybrydowym i skrzynią manualną.

Honda CRZ: Pierwsza jazda + [VIDEO]
Bryła modelu CR-Z powstała w oparciu o koncepcję „opływowego klina”. Nisko poprowadzona linia maski silnika oraz duża szerokość nadwozia nadały autu atletycznego wyglądu. W projekcie eleganckiego coupe uwzględniono typowe dla Hondy elementy stylistyczne, takie jak np. przeszklona, podzielona na dwa poziomy tylna część nadwozia, czy aerodynamiczna linia dachowa.

Model CR-Z powstał na bazie projektu sportowego coupe drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku. Jego kompaktowe wymiary, lekka konstrukcja oraz aerodynamiczne kształty pozwalają zarówno na zwiększenie osiągów, jak i obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin.

Projekt nawiązuje do konstrukcji Hondy z przeszłości, modelu CRX, dzięki przeszklonej i podzielonej na dwa poziomy tylnej części nadwozia oraz płaskiej linii dachu. Wzbogacono go jednak o przetłoczenia i głęboko profilowane panele, których wyprodukowanie na masową skalę nie byłoby łatwe jeszcze kilka lat temu.

Honda CRZ posiada układ siedzeń typu 2+2, jednak tylna kanapa na pewno nie ugości pasażerów większych niż kilkuletnie dziecko. Standardową pojemność bagażnika wynoszącą 214 litrów. Jednak można łatwo powiększyć go jednym ruchem do 382  litrów.

CR-Z to pierwszy samochód, w którym połączono 1.5-litrowy silnik i-VTEC z systemem IMA. Jednostka napędowa o mocy 114 KM współpracuje z 14-konnym silnikiem elektrycznym, rozwijającym wysoki moment obrotowy 78 Nm w niskim i średnim zakresie prędkości obrotowych. Tym samym, moc maksymalna i maksymalny moment obrotowy jednostki spalinowej wspomaganej silnikiem elektrycznym to odpowiednio 124 KM i 174 Nm. Szczytowa wartość momentu obrotowego – dostępna już przy 1500 obr./min., czyli w obszarze wcześniej zarezerwowanym wyłącznie dla silników turbodoładowanych – jest taka sama, jak w przypadku Hondy Civic 1.8l.

Jednostka napędowa modelu CR-Z bazuje na silniku stosowanym w Hondzie Jazz: układ i-VTEC pozwala na wstrzymanie mocy jednego zaworu ssącego każdego cylindra przy niskich prędkościach obrotowych, co tworzy dodatkowe zawirowanie i pozwala na efektywne spalanie mieszanki. Efektem powstałego zawirowania jest redukcja emisji spalin oraz obniżenie zużycia paliwa. Przy wyższych prędkościach obrotowych silnika zawory ssące pracują z pełnym otwarciem w celu zwiększenia mocy.

Po raz pierwszy połączono także wydajny i ekologiczny równoległy system hybrydowy z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach. Duża elastyczność równoległego systemu hybrydowego Hondy pozwala na łączenie go z różnymi skrzyniami biegów.
W celu zwiększenia przyjemności z prowadzenia pojazdu w codziennych warunkach, Honda CR-Z została wyposażona w funkcję dającą kierowcy możliwość wyboru jednego z trzech trybów jazdy (Sport, Normal, Econ). Każdy z nich zakłada inne ustawienia reakcji przepustnicy, układu kierowniczego, czasu uruchamiania systemu, zatrzymywania silnika spalinowego na postoju (auto stop), klimatyzacji oraz poziomu wspomagania systemem IMA.

Honda CRZ jest już dostępna w salonach. Podstawowa wersja kosztuje 85.900 zł. Trochę bogatsza wersja Sport i GT kosztują kolejno 87.000 zł  i 94 000 zł.

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Nowe hybrydy od Toyoty

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Pele 2010-07-29

Na pewno da się tuningować, kwestia pozostaje współpracy z elektrycznym silnikiem. Mugen opracował swoją wersję z innym wydechem, filtrem powietrza i prawdopodobnie softem, niestety ma być oferowany tylko w Anglii, moc jest jeszcze nieznana.

~zen 2010-06-24

to da się stuningować hybrydę czy nie?

~do crs! 2010-06-24

crs - Podaj argumenty! Ja też głosuje na PIS, komunistom, bolszewii mówię NIE

~crs 2010-06-24

A ja nie dopuszczę żeby wkroczyły PISIORY i mi wszystko zabrały, kłamczuchy perfidne!

~diesel 2010-06-23

Im szybciej odejdzie PLATFORMA OBŁUDY tym lepiej ! Kantują nas ze wszystkich stron.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.