mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Hybrydowa Kia Optima z... dieslem

Hybrydowa Kia Optima z... dieslem

Hybrydowa Kia Optima nie jest żadną nowością, jednak koreańska marka pracuje intensywnie nad nową hybrydową technologią, w której pierwsze skrzypce odgrywa silnik wysokoprężny. W Paryżu zobaczymy pierwszą odsłonę tych prac.

Hybrydowa Kia Optima z... dieslem

Do tej pory układ hybrydowy przedstawiciela klasy średniej koreańskiej marki składał się ze 150-konnego silnika benzynowego, którego wspomagała jednostka elektryczna, generująca dodatkowo 30 kW mocy. Jak mieliśmy okazję sprawdzić podczas naszego testu Kii Optima Hybrid, takie rozwiązanie, mimo licznych zalet, miało też pewne wady, w postaci sporego wciąż spalania w ruchu miejskim i rzadkiej możliwości jazdy wyłącznie w trybie elektrycznym.

Koreańczycy postanowili to poprawić, jednak nie podjęli się modernizacji istniejącego już układu hybrydowego, a stworzenia całkowicie nowego. Na wystawie w Paryżu zobaczymy kolejny już krok w ewolucji tej technologii, nazwanej przez Kię "mild-hybrid". Prace nad nowym układem hybrydowym prowadzi europejskie centrum badawczo-rozwojowe, a jej pierwszym praktycznym zastosowaniem będzie koncepcyjna Kia Optima T-Hybrid (turbo-hybrid).

Koncepcyjna Kia Optima T-Hybrid napędzana jest 1,7-litrowym turbodieslem CRDi w parze z niewielkim silnikiem elektrycznym czerpiącym energię z 48-woltowej baterii akumulatorów ołowiowo-węglowych. Tego typu zespół napędowy umożliwia jazdę w trybie elektrycznym z niską prędkością oraz podczas spokojnej jazdy szosowej. Posiada również funkcję ładowania akumulatorów podczas hamowania.

Powodem wyboru akumulatorów ołowiowo-węglowych – w przeciwieństwie do akumulatorów litowo-jonowych – jest brak konieczności intensywnego chłodzenia podczas pracy oraz względna łatwość recyklingu pod koniec "życia" produktu.

Kia Optima T-Hybrid wyposażona jest ponadto w system Stop/Start oraz napędzany paskiem wieloklinowym generator prądu zamiast tradycyjnego alternatora, dzięki czemu uruchomienie i restart silnika jest niemal bezgłośny i nie powoduje drgań. Takie rozwiązanie to także obniżenie masy akumulatorów oraz rozrusznika, co nie tylko wpływa na lepszy rozkład obciążenia i poprawę właściwości jezdnych, ale i na niższe spalanie.

Motor elektryczny będzie ponadto działał jako rodzaj innowacyjnego turbodoładowania dla silnika CRDi (w uzupełnieniu klasycznej turbosprężarki), co wpłynie na zwiększenie momentu obrotowego silnika i skrócenie reakcji na pedał przyspieszenia przy niskich prędkościach obrotowych.

Jak na razie nie znamy pełnych danych technicznych Optimy T-Hybrid. Według założeń projektantów, nowa technologia hybrydowa pozwoli obniżyć znacząco redukcję emisji dwutlenku węgla, a także zwiększyć moc (o ok. 15-20 proc.) całego układu napędowego. Przypomnijmy, że obecnie Kia Optima z silnikiem 1.7 CRDi rozwija moc 136 KM i emituje 128 g CO2/km.

Choć w Paryżu zobaczymy hybrydową Optimę w nowej technologii, to jednak, ja twierdzą Koreańczycy, na razie nie ma jeszcze mowy o wersji produkcyjnej ani tego modelu, ani żadnego innego z napędem T-Hybrid. Co jednak nie znaczy, że w niedalekiej przyszłości nie pojawi się hybrydowa Kia z dieslem pod maską.

Wystawa w Paryżu nie będzie jednak na stoisku Kii wyłącznie miejscem pokazu nowej hybrydy. W stolicy Francji gwiazdą koreańskiego stoiska będzie nowa odsłona Kii Sorento, obok której zaprezentowane zostaną również odświeżone modele Rio oraz Venga.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Kia Optima
Kia Optima
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Kia Picanto X-Line już dostępna

Kia Picanto X-Line już dostępna

Aktualności 2018-02-01

Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia

Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.