Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Hyundai też będzie mieć hybrydę

Hyundai też będzie mieć hybrydę

Na rynku amerykańskim już nie tylko producenci z Japonii oraz Europy poczynają sobie śmiało. Do walki o ten rynek dołączył też Hyundai, który na wystawie w Detroit pokazał m.in. koncepcyjny model o napędzie hybrydowym.

Hyundai też będzie mieć hybrydę

Wprawdzie na rynku koreańskim jeździ już hybrydowy Hyundai Elantra LPI Hybrid Electric Vehicle, to jednak pokazany w Detroit prototypowy Blue-Will stanowi zapowiedź pierwszej hybrydy typu plug in, czyli takiej, która będzie mogła być ładowana z gniazdka. Pierwszym modelem Hyundaia, w którym zostanie zastosowany niemal identyczny rodzaj napędu będzie Sonata, która na rynku amerykańskim pojawi się w sprzedaży pod koniec tego roku.

Czterodrzwiowy prototyp Blue-Will ma pod maską 1,6-litrowy silnik benzynowy dysponujący mocą 152 koni mechanicznych. Do tego dochodzi silnik elektryczny generujący moc 100 kW. Zastosowany w Hyundaiu napęd hybrydowy jest tzw. równoległym, co oznacza, iż oba silniki mogą pracować jednocześnie, ale także każdy z osobna może napędzać auto. W trybie elektrycznym Blue-Will jest jednak jednak w stanie przejechać maksymalnie tylko 60 kilometrów.

Aby dodatkowy silnik a wraz z nim baterie nie zajęły całkowicie przestrzeni bagażowej, zbiornik paliwa oraz baterie jonowo-polimerowe (Hyundai był pierwszym producentem, który rozpoczął produkcję masową tego typu baterii) zostały umieszczone pod tylnymi siedzeniami.


Układ hybrydowy wraz z opływowym nadwoziem auta oraz użytymi lekkimi materiałami (m.in. włókna węglowe, bioplastiki) wpływają na niskie spalanie auta. Wg Hyundaia średnie zapotrzebowanie na paliwo zamknie się poniżej 2,7 l/100 km.

Wśród technologicznych nowinek w prototypowym Hyundaiu znalazły się także baterie słoneczne umieszczone na dachu, które zasilają m.in. układ klimatyzacji, który dzięki temu może skutecznie wychłodzić wnętrze auta także podczas postoju na parkingu. Ponadto w układzie wydechowym znalazł się specjalny generator, który przetwarza ciepło w energię elektryczną wykorzystywaną następnie do zasilania różnych urządzeń pokładowych.

 

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Hyundai
Tematy w artykule: Hyundai hybryda NAIAS plug in targi w Detroit

Podobne wiadomości:

Hyundai Ioniq - znamy cenę w Polsce

Hyundai Ioniq - znamy cenę w Polsce

Aktualności 2016-09-07

Hyundai rozmawia z Google

Hyundai rozmawia z Google

Technika 2016-08-18

Komentuj:

~chychak 2010-01-15

jeśli będzie tańsza od japońskiej, to ja

~Ale kto to kupi ? 2010-01-15

Kto kupi koreańską hybryde?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Twórca Fiskera Karma pracuje nad zupełnie nowym wcieleniem modelu. Auto będzie produkowane przez nową firmę i trafi na rynek już w przyszłym roku. Model o zasięgu 644 km trafi do segmentu samochodów elektrycznych premium.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj