mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Hyundai też będzie mieć hybrydę

Hyundai też będzie mieć hybrydę

Na rynku amerykańskim już nie tylko producenci z Japonii oraz Europy poczynają sobie śmiało. Do walki o ten rynek dołączył też Hyundai, który na wystawie w Detroit pokazał m.in. koncepcyjny model o napędzie hybrydowym.

Hyundai też będzie mieć hybrydę

Wprawdzie na rynku koreańskim jeździ już hybrydowy Hyundai Elantra LPI Hybrid Electric Vehicle, to jednak pokazany w Detroit prototypowy Blue-Will stanowi zapowiedź pierwszej hybrydy typu plug in, czyli takiej, która będzie mogła być ładowana z gniazdka. Pierwszym modelem Hyundaia, w którym zostanie zastosowany niemal identyczny rodzaj napędu będzie Sonata, która na rynku amerykańskim pojawi się w sprzedaży pod koniec tego roku.

Czterodrzwiowy prototyp Blue-Will ma pod maską 1,6-litrowy silnik benzynowy dysponujący mocą 152 koni mechanicznych. Do tego dochodzi silnik elektryczny generujący moc 100 kW. Zastosowany w Hyundaiu napęd hybrydowy jest tzw. równoległym, co oznacza, iż oba silniki mogą pracować jednocześnie, ale także każdy z osobna może napędzać auto. W trybie elektrycznym Blue-Will jest jednak jednak w stanie przejechać maksymalnie tylko 60 kilometrów.

Aby dodatkowy silnik a wraz z nim baterie nie zajęły całkowicie przestrzeni bagażowej, zbiornik paliwa oraz baterie jonowo-polimerowe (Hyundai był pierwszym producentem, który rozpoczął produkcję masową tego typu baterii) zostały umieszczone pod tylnymi siedzeniami.


Układ hybrydowy wraz z opływowym nadwoziem auta oraz użytymi lekkimi materiałami (m.in. włókna węglowe, bioplastiki) wpływają na niskie spalanie auta. Wg Hyundaia średnie zapotrzebowanie na paliwo zamknie się poniżej 2,7 l/100 km.

Wśród technologicznych nowinek w prototypowym Hyundaiu znalazły się także baterie słoneczne umieszczone na dachu, które zasilają m.in. układ klimatyzacji, który dzięki temu może skutecznie wychłodzić wnętrze auta także podczas postoju na parkingu. Ponadto w układzie wydechowym znalazł się specjalny generator, który przetwarza ciepło w energię elektryczną wykorzystywaną następnie do zasilania różnych urządzeń pokładowych.

 

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Hyundai
Tematy w artykule: Hyundai hybryda NAIAS plug in targi w Detroit

Podobne wiadomości:

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Hyundai i30 N – polski cennik

Hyundai i30 N – polski cennik

Aktualności 2017-11-09

Komentuj:

~chychak 2010-01-15

jeśli będzie tańsza od japońskiej, to ja

~Ale kto to kupi ? 2010-01-15

Kto kupi koreańską hybryde?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando