mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > IAA Frankfurt 2005: Nowe spojrzenie na Jeepa

IAA Frankfurt 2005: Nowe spojrzenie na Jeepa

Spojrzeniem w nowym kierunku można nazwać dwa pojazdy koncepcyjne typu SUV, Jeep Compass oraz Jeep Patriot, które zaprezentowane zostały na wystawie samochodowej we Frankfurcie.

IAA Frankfurt 2005: Nowe spojrzenie na Jeepa

Jeep Patriot i Jeep Compass są koncepcjami kompaktowych pojazdów 4x4, które dają poczucie swobody i frajdy z jazdy, sprawności w różnych warunkach – ale są także ekonomiczne w eksploatacji, funkcjonalne wewnątrz i niezbyt kosztowne w zakupie. Ich debiut we Frankfurcie świadczy o tym, iż te samochody mogą być produkowane już w przyszłym roku.

Zobacz galerię zdjęć obu Jeepów z targów IAA 2005

Wykorzystując potencjał mocnego i ekonomicznego silnika o pojemności 2,4 litra oraz nowoczesnego 2,0-litrowego diesla samochody te wyposażono w bezstopniowe skrzynie przekładniowe CVT. Dobre własności trakcyjne 4x4 są efektem zastosowania nowych rozwiązań technicznych przeniesienia napędu.

Pojazdy te uzupełniają się wzajemnie, choć są adresowane do różnych grup nabywców. Mogą stanowić liczące się poszerzenie cenionej na rynkach świata gamy modelowej marki Jeep, obejmującej samochody Jeep Commander, Jeep Grand Cherokee, Jeep Liberty (Cherokee poza Ameryką Północną) oraz legendarny już Jeep Wrangler.

"Koncepcje samochodów Patriot i Compass pokazują dobitne, iż Jeep spogląda w nowym kierunku" – powiedział Trveor Creed, wiceprezes ds. projektowania w Chrysler Group – "Wsparte wiarygodnością i renomą marki Jeep, pojazdy te mogą stanowić najkorzystniejszą alternatywę
w klasie kompaktowej segmentu SUV."

Koncepcyjny Patriot jest Jeepem "z krwi i kości" adresowanym do klienteli kompaktowych SUV-ów, która ceni sobie tradycyjną stylistykę Jeepa w połączeniu z najlepszym w klasie potencjałem off-roadowym. Zachowując  atrybuty swej marki jest wyjątkowo ekonomiczny, funkcjonalny wewnątrz oraz wszechstronny na co dzień. 

Pokazowy Jeep Patriot ma kolor zielony, czarne klamki drzwi i listwy nadwozia, przyciemnione okna i wysoką szybę przednią. Założeniem projektowym samochodu Jeep Patriot jest maksymalna pojemność ładunkowa, odporność na ciężkie warunki jazdy i prawdziwa użyteczność. Łatwy dostęp do wnętrza umożliwia czworo drzwi i tylna klapa nadwozia.

Jeep Patriot nie tylko wygląda jak rasowy Jeep, dysponuje także nowymi systemami napędu terenowego umożliwiającymi klasyfikację jako "Trail Rated 4x4" – dzięki czemu może być w swej klasie uważany za pojazd o najwyższej sprawności.

"Jeep Compass to zupełnie nowy rodzaj Jeepa" – powiedział prezes Creed – "Kompaktowy i poręczny, nadaje się świetnie na rynki światowe, a jego osiągi, zużycie paliwa i wartość dla klienta należeć mogą do najbardziej konkurencyjnych w klasie kompaktowej segmentu SUV."

Zgodnie z kanonami markowej stylizacji – do charakterystycznych elementów samochodu Jeep Compass należy siedmiodzielna krata chłodnicy oraz okrągłe reflektory, duże lampy przeciwmgielne i trapezoidalne nadkola.

Mocno pochylona szyba przednia, ekspresyjna linia maski silnika oraz przysadzista sylwetka, wyraźny zderzak to elementy wskazujące na drzemiący potencjał konceptu Compass. Widok z boku ujawnia ostre, rzeźbione akcenty nadwozia, które wraz z ostro rysowanymi nadkolami oraz 19-calowymi sportowymi obręczami – potęgują atletyczną linię samochodu. Sportowy charakter Compassa podkreśla także tylny spojler dachowy. Głęboki pas tyłu niemal obejmuje podwójne chromowane końcówki wydechu, tym wierniej oddając aktywny charakter stylizacji.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Compass
Jeep Compass
Cena podstawowa już od: 99 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.