Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Jaki jest nowy Ford Mondeo?

Jaki jest nowy Ford Mondeo?

Już w styczniu pojawi się w salonach nowy Ford Mondeo.

Jaki jest nowy Ford Mondeo?

Nowy Ford mondeo będzie dostępny w wersjach nadwoziowych cztero-, pięciodrzwiowej i kombi. Jest pierwszym modelem Forda zaprojektowanym cyfrowo, z użyciem nowego, rewolucyjnego pakietu projektowania wspomaganego komputerowo zwanego C3P, który skrócił czas opracowania nowego modelu o 13 miesięcy. Został wyposażony w systemy ułatwiające pracę kierowcy oraz zwiększające bezpieczeństwo bierne i czynne. Konstrukcję nadwozia zoptymalizowaną pod kątem wytrzymałości i odporności na zderzenia, oraz nowy Inteligentny System Bezpieczeństwa (Inteligent Protection System). Czołowe poduszki powietrzne z podwójnym zakresem działania (dla kierowcy i pasażera z przodu) oraz elektroniczny system z aktywnymi czujnikami, uwzględniający siłę zderzenia czołowego, pozycję kierowcy i rozpoznający obecność pasażerów w fotelach oraz boczne poduszki powietrzne chroniące klatkę piersiową dostępne są w standardzie, zaś nadmuchiwane kurtyny boczne dla osób siedzących na przednich i tylnych fotelach oferowane są jako wyposażenie dodatkowe. Standardowe 16-calowe koła podkreślają solidną sylwetkę nowego modelu, zaś na życzenie dostępne są również większe koła - 17- i 18-calowe. Wyposażenie dodatkowe obejmuje m.in.: nowy odtwarzacz płyt kompaktowych, mieszczący 6 płyt, montowany w desce rozdzielczej, system multimedialny dla pasażerów na tylnych siedzeniach (opcja), umożliwiający korzystanie z gier komputerowych i odtwarzacza wideo oraz system nawigacji satelitarnej. Dwie nowe rodziny jednostek napędowych do samochodów osobowych Ford zostały wprowadzone wraz z nowym Fordem Mondeo: benzynowy silnik Duratec HE we wszystkich swoich trzech wariantach spełnia surowe europejskie normy emisji spalin, mające wejść w życie w 2005 roku, oraz silnik wysokoprężny Duratorq DI, który spełnia normę Euro III. Nowy model posiada zabezpieczenie antykorozyjne poparte 12-letnią gwarancją na perforację korozyjną. Wszystkie wersje wyposażono w hamulce tarczowe we wszystkich czterech kołach jak również układ ABS. Współdziała on z nowymi aktywnymi czujnikami prędkości kół jezdnych, umożliwiającymi szybszą i skuteczniejszą reakcję na poślizg. Nowością jest układ EBA (Emergency Brake Assist), wspomagający hamulce podczas nagłego hamowania. Na życzenie jest dostępny także z nowoczesnym, interaktywnym systemem poprawiającym własności jezdne (IVD – Interactive Vehicle Dynamics) - jednym z jego elementów jest elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP).

W nowej rodzinie Forda Mondeo przewidziano ogółem sześć jednostek napędowych. Tylko najmocniejsza z nich - dobrze znany i sprawdzony 2,5-litrowy silnik Ford Duratec V6 - był używany we wcześniejszych modelach. Jednak także i ten silnik doczekał się licznych modyfikacji. Ofertę silników uzupełniają trzy wersje całkowicie nowego silnika benzynowego Duratec HE oraz dwie odmiany zaprezentowanej niedawno 16-zaworowej jednostki wysokoprężnej Duratorq DI z wtryskiem bezpośrednim i turbodoładowaniem. W nowym Mondeo napęd jest przenoszony na koła za pośrednictwem dobrze znanej mechanicznej skrzyni biegów MTX-75. Wprowadzone udoskonalenia przyczyniły się do zwiększenia sztywności konstrukcji, lżejszego wybierania przełożeń i wydłużenia trwałości elementów roboczych skrzyni. Uwagę zwraca krótszy skok dźwigni zmiany biegów i większa łatwość włączania poszczególnych biegów. W porównaniu z modelem poprzedniej generacji, dla nowego Forda Mondeo przewidziano wydłużone okresy między planowymi przeglądami - dotyczy to wszystkich silników benzynowych. Zalecane odstępy między wizytami w serwisie, odpowiadające przebiegowi 20,000 km. Rozstaw osi nowego Forda Mondeo wydłużono o 50 mm w porównaniu z poprzednim modelem. Każdy wymiar nowego samochodu jest teraz o 150 mm dłuższy – zoptymalizowano w sposób zapewniający możliwie największą ilość miejsca dla osób wewnątrz i dla ich bagażu. Wykończenie wnętrza ma wygląd bardzo nowoczesny i zarazem elegancki. Zupełnie nowa deska rozdzielcza Forda Mondeo jest u góry pokryta tworzywem o ziarnistej fakturze przypominającej drobne “piramidy”. Mocno zaakcentowana jest tablica przyrządów kierowcy. Deska rozdzielcza przechodzi w konsolę pomiędzy przednimi fotelami. Tablica rozdzielcza w modelach Ambiente i Trend jest wykończona w jednorodnej ciemnej tonacji, podczas gdy najbardziej luksusowy model Ghia ma tablicę rozdzielczą podzieloną poziomo w dwóch odcieniach. W dziale nowe samochody naszego portalu, można się zapoznać ze szczegółowymi danymi technicznymi tego modelu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Twórca Fiskera Karma pracuje nad zupełnie nowym wcieleniem modelu. Auto będzie produkowane przez nową firmę i trafi na rynek już w przyszłym roku. Model o zasięgu 644 km trafi do segmentu samochodów elektrycznych premium.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj