mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Jednoosobowe autko

Jednoosobowe autko

W dobie dużego natężenia ruchu w centrach wielkich miast oraz rosnących cen paliwa, zaprezentowany w Nowym Jorku koncepcyjny pojazd i-Unit Toyoty, może okazać się w niedalekiej przyszłości doskonałym rozwiązaniem.

Jednoosobowe autko

Właściwie ciężko ten koncept nazwać samochodem. Przede wszystkim jest przeznaczony wyłącznie dla jednej osoby, po drugie, w trybie wolniejszym kierujący znajduje się w prawie wyprostowanej pozycji i bardziej zbliżony jest wówczas do... zabawki dla dorosłych.

Jednoosobowy i-Unit można zdefiniować jako "pomost" pomiędzy pojazdami samochodowymi a poruszającym się pieszo człowiekiem. Do maksimum zminimalizowano wymiary zewnętrzne oraz przestrzeń wewnątrz pojazdu, wagę (180 kg) oraz zużycie energii potrzebnej do wprawienia go w ruch. Zbudowany został z rozbieralnych elementów, które mogą zostać poddane recyklingowi, co również znacznie zmniejsza ujemny wpływ na środowisko.

Studyjny model Toyoty funkcjonuje w dwóch trybach - pionowym i poziomym. Pierwszy z nich (1,1 m długości, 1,8 m wysokości i 0,54 m rozstawu osi) umożliwia poruszanie się z nieznacznymi prędkościami pomiędzy ludźmi. Drugi (1,8 m długości, 1,25 m wysokości, 1,3 m rozstawu osi) służy do nieco szybszej jazdy po ulicach.

Do napędu tego pojazdu wykorzystane zostały wydajne akumulatory litowo-jonowe, które przenoszą moc na tylną oś. Technologia "drive-by-wire" oraz intuicyjne kierowanie pozwalają na niezwykle szybkie manewrowanie, nawet przy stosunkowo dużych prędkościach (minimalny promień skrętu wynosi 0,9 m).

Koncepcyjny i-Unit zaprezentowany zostanie także niebawem w pawilonie Toyoty na wystawie EXPO 2005 w japońskim Aichi.

Komentuj:

~Adek 2006-07-09

Super autko ale nie dla mnie. Ja wole motory.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.