mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Jeep Cherokee - powrót do korzeni

Jeep Cherokee - powrót do korzeni

Debiutująca właśnie na polskim rynku nowa, trzecia już generacja Jeepa Cherokee to, można powiedzieć, powrót do tradycji marki Jeep. Pomimo wielu zmian - stylistycznych, w wyposażeniu, w użytym napędzie - model ten wciąż stanowi kompromis pomiędzy niezłymi właściwościami terenowymi i wysokim poziomem komfortu.

Jeep Cherokee - powrót do korzeni
Kiedy w 2002 roku na rynku pojawiła się druga generacja tego modelu, zmiany w porównaniu do pierwszej (1984-2001) były na tyle duże, że na rynku amerykańskim oferowany był on pod inną nazwą (Liberty). Teraz, wraz z debiutem trzeciej generacji na zeszłorocznej wystawie we Frankfurcie, Jeep Cherokee (i w Europie, i w Stanach Zjednoczonych) nawiązuje do klasycznej linii marki Jeep.

Nadwozie nowego Jeepa Cherokee posiada doskonale znane elementy - siedmioszczelinową kratę chłodnicy, trapezowe wnęki kół oraz masywne, nieco kanciaste kształty. Nowością w aucie jest w pełni otwierany za jednym przyciśnięciem przycisku miękki dach ze specjalnego, wytrzymałego materiału. Pod względem rozmiarów nowy Cherokee jest zbliżony do poprzednika. Długość (4.493 mm) jest w zasadzie identyczna, jednak w nowym modelu koło zapasowe trafiło pod podłogę, a rozstaw osi (2.694 mm) zwiększył się o 45 mm, dzięki czemu wzrosła dość znacznie ilość miejsca wewnątrz kabiny.

Tak jak w poprzedniku wnętrze auta można określić krótko, jako proste i nieskomplikowane ale komfortowe. Z pewnością jest obszerne, wygodne, a dodatkowo także funkcjonalne. Dzielone w proporcji 60/40 tylne siedzenie można złożyć na płasko, podobnie jak przedni fotel pasażera, co umożliwia przewóz długich przedmmiotów. Tylna klapa tym razem otwiera się do góry, posiada także niezależnie otwierane okno. Oparcia tylnej kanapy można nachylać pod różnymi kątami. Z kolei przednie fotele mają dłuższa siedziska, co ma zapewnić lepsze podparcie ud. Wśród elementów mających zapewnić komfortową jazdę można wymienić m.in. system multimedialny MyGIG z nawigacją, czujnik deszczu wycieraczek, tapicerkę tkaninową siedzeń YES Essentials czy pamięć ustawienia foteli.

Nowy Jeep Cherokee oferowany jest na rynku ze sprawdzonymi jednostkami silnikowymi. Jednostka benzynowa V6 o poj. 3,7 litra osiąga moc 205 KM, a jej maksymalny moment obrotowy wynosi 314 Nm przy 4.000 obr/min. Dostępny jest także silnik wysokoprężny o pojemności 2,8 litra, mocy 177 KM oraz maksymalnym momencie 460 Nm przy 2.000 obr/min. W zależności od wersji silnikowej, w nowym Cherokee oferowane są trzy skrzynie przekładniowe: manualna sześciobiegowa (standard w wersjach Sport i Limited z silnikiem 2,8 CRD), automatyczna pięciostopniowa (opcjonalna w powyższych wersjach) i automatyczna czterostopniowa (standardowa dla wersji z silnikiem benzynowym).

Wyposażeniem seryjnym nowego Cherokee Sport oraz Limited jest oczywiście system stałego, aktywnego (tj. działającego w razie potrzeby) napędu 4WD Selec-Trac II. Wybór pomiędzy różnymi trybami odbywa się teraz za pomocą elektronicznego przełącznika na konsoli.

O tym, iż mamy do czynienia z autem, które nie boi się praktycznie żadnego terenu świadczą m.in. takie parametry oraz elementy wyposażenia. Prześwit wynosi 198 mm, kąt najazdu 28,2 st., a po zdemontowaniu przedniego dolnego spojlera (łatwym) 38,2 st, kąt rampowy 21,7 st., zaś kąt zejścia 30,3 st. Głębokość brodzenia to pół metra. Na wyposażeniu Cherokee znajdziemy m.in. system ABS z kalibracją terenową, asystent ruszania pod górę oraz zjazdu. Odpowiednio zmienione zostało także zawieszenie nowego Cherokee.

Obie wersje silnikowe oferowane są w dwóch wariantach wyposażenia - Sport i Limited. Na naszym rynku, jak oceniają przedstawiciele Chrysler Polska, głównie powinna się sprzedawać wersja z turbodieslem, której ceny zaczynają się od 136 tys. zł (Sport).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Cherokee
Jeep Cherokee
Cena podstawowa już od: 145 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Jeep Cherokee Wszystko o Jeep
Tematy w artykule: Jeep Jeep Cherokee

Podobne wiadomości:

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Jeep Wrangler od Vilner - nie taki złom

Jeep Wrangler od Vilner - nie taki złom

Aktualności 2017-02-10

Komentuj:

~LybraDriver 2008-03-03

to wnętrze to porażka na całej linii... zresztą jak zwykle w Amerykanach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.