mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Kia też ma elektryczne auto

Kia też ma elektryczne auto

Moda na elektryczne auta dotarła także i do Korei. Kia zaprezentowała właśnie pierwszy taki model, którego pierwsze egzemplarze wyjadą na drogi już w zbliżającym się 2012 roku.

Kia też ma elektryczne auto
Kia Ray EV to niewielki miejski samochód, którego wersja z jednolitrową jednostką benzynową już jeździ po koreańskich drogach. W przypadku wersji z elektrycznym napędem, miejsce silnika benzynowego zajął 58-kilowatowy motor elektryczny oraz litowo-jonowe baterie o pojemności 16,4 kWh, które, według zapewnień Kii, będą w stanie służyć przez co najmniej dziesięć lat.

Choć wersja EV jest cięższa od swojego spalinowego odpowiednika o 187 kilogramów, to jednak odpowiednia charakterystyka jednostki elektrycznej z maksymalnym momentem w wysokości 167 Nm zapewnia osiągi nawet lepsze niż w odmianie benzynowej. Mimo to Kia Ray EV nie będzie supersprinterem. Do setki przyspiesza w 15,9 sekundy, a maksymalnie jest w stanie rozpędzić się do 130 km/h.

W pełni naładowane baterie zapewniają autu zasięg 139 kilometrów. Ponowne naładowanie do pełna akumulatorów przy użyciu typowego gniazdka 220V zajmie ok. 6 godzin, a w przypadku trybu szybkiego ładowania będzie trwać ono jedynie 25 minut.

Kia Ray EV dysponuje automatyczną przekładnią z dwoma trybami jazdy. Tryb E (eco) odpowiedzialny jest za jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię. Z kolei w trybie B (brake) maksymalizowana jest siła hamowania.

Stylistycznie elektryczna Kia praktycznie nie różni się od wersji spalinowej. Wewnątrz znajduje się m.in. wyświetlacz, który informuje kierowcę o stanie baterii oraz aktualnym zasięgu. Pomocna z pewnością będzie także specjalna nawigacja, która na bieżąco pokazuje najbliższy punkt, gdzie można naładować baterie. Obecnie w Korei znajduje się 500 takich stacji, jednak rząd koreański obiecuje zwiększyć tę liczbę w przyszłym roku do ponad 3 tys.

Kia Ray EV zawiera szereg innowacji, które mają zminimalizować zużycie energii i zwiększyć żywotność baterii. Ciekawostką będzie także system emitujący dźwięk jadącego auta z silnikiem spalinowym, kiedy Ray EV będzie poruszać się z prędkością poniżej 20 km/h bądź też do tyłu.

Już w przyszłym roku na drogi, póki co tylko w Korei, wyjechać ma 2,5 tys. egzemplarzy modelu Ray EV. Trafią one do instytucji rządowych oraz innych państwowych organizacji. Jeśli testy wypadną pomyślnie, w przyszłej dekadzie Kia będzie wprowadzać elektryczne modele już na całym świecie.

Podobne wiadomości:

Spark, C1, Picanto, Alto – małe, a wygodne

auto motor i sport 0000-00-00

W żadnym z testowanych miejskich samochodzików dorosłe osoby nie podróżują w ścisku na przednich fotelach, dzieci zaś swobodnie rozsiadają się z tyłu na kanapie. Na co dzień Alto, C1, Picanto i Spark potrafią prawie tyle samo, co znacznie większe auta. Oto nasz test.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.