mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Kolejny etap fordowskiej ekologii

Kolejny etap fordowskiej ekologii

C-MAX Energi (technologia plug-in) i C-MAX Hybrid, dwa nowe hybrydowe modele Forda, właśnie wjechały na stoisko firmy w Detroit.

Kolejny etap fordowskiej ekologii
Oba samochody mają wejść do sprzedaży w 2012 i 2013 roku (odpowiednio: w USA i Europie). Nowe auta będą budowane na globalnej płycie podłogowej C-car, na której budowany jest już nowy Focus. Dwa vany mają być jeszcze bardziej ekonomiczne niż Fusion Hybrid, najbardziej oszczędny sedan w USA.

Oba auta to wersje nowego C-MAXa, które stylistycznie w zasadzie nie różnią się niczym szczególnym. Pierwszy z nich, C-MAX Energi ma elektryczny napęd w technologii plug-in, zatem zawiera elektryczny motor z baterią, którą można ładować z gniazda. To pozwala na częściową jazdę tylko na elektryczności, po czym do głosu dojdzie silnik spalinowy, który zacznie pracować po wykończeniu się całego zapasu prądu. Samochód ma zapewniać 800 kilometrowy zasięg.

- Hybryda typu plug-in sprawi, że właściciel nie będzie musiał tak często odwiedzać stacji benzynowych. Będzie mógł naładować samochód przez noc, a potem nie będzie musiał zastanawiać się ile mu jeszcze kilometrów zasięgu zostało, bo samochód automatycznie przełączy się na napęd spalinowy, gdy zabraknie prądu - wyjaśnia Derrick Kuzak, wice prezes działu Global Product Development w Fordzie.

Ford, aby dokładnie przetestować swój nowy produkt, przejechał nim aż 322 tysiące kilometrów, a także współpracował z amerykańskim departamentem energii, nowojorskim instytutem, zajmującym się tym tematem oraz Development Administration and the Electric Power Research Institute.

Oczywiście na pokładzie samochodu znajdzie się nowoczesny system multimedialny i komunikacji o nazwie MyFord Touch. Na ekranie będziemy mogli kontrolować i obserwować wszelkie możliwe procesy, zachodzące w aucie. O systemie MyFord Mobile pisaliśmy już jakiś czas temu przy okazji hybrydowego Focusa - chodzi tu ogólnie o szerokie możliwości komunikacji kierowcy z samochodem poprzez sparowanie np. telefonu i pełną wymianę danych pomiędzy urządzeniami. Dodatkowo, za pomocą MyFord Mobile możemy uzyskać informacje, dotyczące obecnego stanu samochodu z któregokolwiek miejsca na ziemi na swój telefon komórkowy.

Nie ma natomiast za bardzo co pisać o C-MAXie Hybrid - to normalna hybryda, działająca identycznie jak Toyota Prius. Jedziemy na prądzie, a jak zabraknie, to na silniku spalinowym, który ładuje baterie, podobnie jak hamowanie. Tyle.

Jak wspomnieliśmy, auta trafią do sprzedaży w Stanach w 2012 roku, a w Europie w 2013 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford C-Max
Ford C-Max
Cena podstawowa już od: 69 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic