mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Kolejny etap fordowskiej ekologii

Kolejny etap fordowskiej ekologii

C-MAX Energi (technologia plug-in) i C-MAX Hybrid, dwa nowe hybrydowe modele Forda, właśnie wjechały na stoisko firmy w Detroit.

Kolejny etap fordowskiej ekologii
Oba samochody mają wejść do sprzedaży w 2012 i 2013 roku (odpowiednio: w USA i Europie). Nowe auta będą budowane na globalnej płycie podłogowej C-car, na której budowany jest już nowy Focus. Dwa vany mają być jeszcze bardziej ekonomiczne niż Fusion Hybrid, najbardziej oszczędny sedan w USA.

Oba auta to wersje nowego C-MAXa, które stylistycznie w zasadzie nie różnią się niczym szczególnym. Pierwszy z nich, C-MAX Energi ma elektryczny napęd w technologii plug-in, zatem zawiera elektryczny motor z baterią, którą można ładować z gniazda. To pozwala na częściową jazdę tylko na elektryczności, po czym do głosu dojdzie silnik spalinowy, który zacznie pracować po wykończeniu się całego zapasu prądu. Samochód ma zapewniać 800 kilometrowy zasięg.

- Hybryda typu plug-in sprawi, że właściciel nie będzie musiał tak często odwiedzać stacji benzynowych. Będzie mógł naładować samochód przez noc, a potem nie będzie musiał zastanawiać się ile mu jeszcze kilometrów zasięgu zostało, bo samochód automatycznie przełączy się na napęd spalinowy, gdy zabraknie prądu - wyjaśnia Derrick Kuzak, wice prezes działu Global Product Development w Fordzie.

Ford, aby dokładnie przetestować swój nowy produkt, przejechał nim aż 322 tysiące kilometrów, a także współpracował z amerykańskim departamentem energii, nowojorskim instytutem, zajmującym się tym tematem oraz Development Administration and the Electric Power Research Institute.

Oczywiście na pokładzie samochodu znajdzie się nowoczesny system multimedialny i komunikacji o nazwie MyFord Touch. Na ekranie będziemy mogli kontrolować i obserwować wszelkie możliwe procesy, zachodzące w aucie. O systemie MyFord Mobile pisaliśmy już jakiś czas temu przy okazji hybrydowego Focusa - chodzi tu ogólnie o szerokie możliwości komunikacji kierowcy z samochodem poprzez sparowanie np. telefonu i pełną wymianę danych pomiędzy urządzeniami. Dodatkowo, za pomocą MyFord Mobile możemy uzyskać informacje, dotyczące obecnego stanu samochodu z któregokolwiek miejsca na ziemi na swój telefon komórkowy.

Nie ma natomiast za bardzo co pisać o C-MAXie Hybrid - to normalna hybryda, działająca identycznie jak Toyota Prius. Jedziemy na prądzie, a jak zabraknie, to na silniku spalinowym, który ładuje baterie, podobnie jak hamowanie. Tyle.

Jak wspomnieliśmy, auta trafią do sprzedaży w Stanach w 2012 roku, a w Europie w 2013 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford C-Max
Ford C-Max
Cena podstawowa już od: 78 780 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Aktualności 2017-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.