mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Koncepcyjny MX-Crossport Mazdy

Koncepcyjny MX-Crossport Mazdy

Mazda na zbliżających się targach motoryzacyjnych w Detroit zaprezentuje studyjny model MX-Crossport, który ma być mieszanką crossovera i SUV-a o sportowych ambicjach.

Koncepcyjny MX-Crossport Mazdy

Auto zostało zaprojektowane w centrum projektowym firmy w Hiroszimie przez Iwao Koizumi, tego samego, który miał duży wkład przy projektowaniu Mazdy6. Do modelu RX-8 auto to nawiązuje poprzez przednie reflektory oraz atletycznie wyglądające błotniki. Krótkie zwisy przedni i tylny sprawiają, iż auto jest dość zwrotne, mimo stosunkowo dużego rozstawu osi wynoszącego 2.795 mm. Długość prototypu wynosi 4,63 m, szerokość 1,93 m, a wysokość 1,63 m. Auto postawione jest na 20-calowych kołach o rozmiarach opon 275/45.

Wewnątrz na każdego z pasażerów czekają osobne fotele skórzane. Do tego dochodzi fotochromatyczny szklany dach, elektronicznie sterowany, który można dowolnie ściemniać i rozjaśniać. Również klapa bagażnika może być zamknięta elektronicznie przez kierowcę. Do dyspozycji kierowcy pozostają również dwa sterowane dotykiem ekrany. Pierwszy - okrągły, umieszczony powyżej konsoli centralnej służy do obsługi systemu audio oraz nawigacji. Powyżej, na drugim monitorze wyświetlane są informacje o aktualnych parametrach jazdy.

W modelu MX-Crosspoot kierowca ma do dyspozycji skrzynię biegów pracującą zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym. W tym pierwszym trybie dźwignia zmiany biegów jest położona na płasko, a wybór przełożenia (postój, jazda, wsteczny) następuje poprzez przyciski umieszczone na jej górnej części. Z kolei w trybie manualnym dźwignia znajduje się w pionowej pozycji.

Jeśli Mazda zdecyduje o rozpoczęciu seryjnej produkcji tego modelu, najwcześniej w 2007 roku, będzie on napędzany sześciocylindrowym silnikiem. Na rynku amerykańskim będzie to 3-litrowa jednostka pochodząca z Mazdy6, a na rynku europejskim 2,7-litrowy silnik wykorzystany m.in. w Jaguarach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.