mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Mała elektryczna Honda

Mała elektryczna Honda

Honda jest kolejnym producentem, który staje w blokach startowych do wyścigu, w którym rywalizować będą pojazdy napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym. Na wystawie w Los Angeles pokazany został koncepcyjny jeszcze model Fit EV, który do sprzedaży ma jednak trafić już w 2012 roku.

Mała elektryczna Honda
Honda Fit to sprzedawany m.in. na rynkach japońskim oraz amerykańskim odpowiednik znanego w Europie modelu Jazz. Na październikowej wystawie w Paryżu mogliśmy zobaczyć hybrydową odmianę małej Hondy, teraz w Los Angeles widzimy, że inżynierowie Hondy poszli jeszcze o krok dalej w rozwoju tego modelu. Wprawdzie jest to pojazd koncepcyjny, jednak w przeciwieństwie do wielu pokazywanych na targach prototypów jego przyszłość jest już znana. Już w 2012 roku elektryczna Honda pojawi się w sprzedaży, na początku w Japonii oraz Stanach Zjednocznych, jednak można przypuszczać, że wraz z rozwojem tego typu pojazdów, napęd elektryczny zostanie zaadaptowany również do Jazza.

Zmiana rodzaju napędu nie wpłynie specjalnie na wygląd Hondy Fit ani na jej walory użytkowe. Koncepcyjny model różni się oczywiście kilkoma detalami - m.in. diodowymi reflektorami, chromowanymi wstawkami, aerodynamicznym zderzakiem - jednak cała bryła nadwozia jest identyczna do standardowo napędzanego Fita. W dalszym ciągu też Honda Fit będzie pięciomiejscowym autem, które najlepiej będzie się czuć w ruchu miejskim.

Zastosowany w aucie silnik elektryczny powinien idealnie nadawać się do codziennego ruchu w miastach. Po pełnym naładowaniu baterii litowo-jonowych auto będzie w stanie pokonać dystans nawet 160 km. A dzięki maksymalnej prędkości ponad 140 km/h bez obaw będzie można wjechać nim na autostrady.

W zależności od naszych potrzeb będzie można użyć jednego z trzech trybów pracy silnika - Econ, Normal oraz Sport. W trybie ekonomicznym zasięg zwiększa nam się odpowiednio o 17 i 25 procent w porównaniu do trybu normalnego i sportowego. Z kolei przełączenie na tryb Sport powoduje, że osiągi są porównywalne do takich, jakie uzyskuje auta napędzane dwulitrowymi silnikami benzynowymi. Aby dodatkowo zwiększyć wydajność akumulatorów, Honda Fit EV ma kilka rozwiązań oszczędzających zużycie energii - m.in. czujnik informujący, że można wyłączyć klimatyzację, gdyż w kabinie uzyskana została już wymagana temperatura.

Ponowne naładowanie baterii litowo-jonowych ma trwać ok. 12 godzin po podłączeniu do 120-voltowego gniazdka, bądź niecałe 6 po podłączeniu do gniazdka 240 V.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda Jazz
Honda Jazz
Cena podstawowa już od: 63 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Lightning GT – zmiana planów

auto motor i sport 0000-00-00

Renault Laguna – szczegóły liftingu

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.