mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Mercedes E Coupe

Mercedes E Coupe

Po dwóch miesiącach od światowej premiery nowej generacji klasy E, Mercedes zaprezentował wersję Coupe opartą na tym modelu. Tym samym rozpoczął się proces ujednolicania nazewnictwa modeli z gwiazdą na masce. E klasa Coupe zastąpi bowiem model CLK.

Mercedes E Coupe

E klasa Coupe, która swoją światową premierę mieć będzie na wystawie w Genewie, będzie nieznacznie większa od modelu CLK. Mierzy 4,7 m długości (o 5 cm więcej), a jej rozstaw osi wynosi 2,76 m (w CLK 2.715 mm). E Coupe o dwudrzwiowym nadwoziu będzie, według danych Mercedesa, najbardziej aerodynamicznym seryjnym modelem, jaki pojawi się na drogach, ze współczynnikiem oporu powietrza na poziomie 0,24 (w CLK 0,25). Auto będzie posiadać szereg cech typowych dla innych coupe Mercedesa (między innymi brak słupka B, czy łukowata linia dachu przechodząca płynnie w linię klapy bagażnika), jednak nie zabraknie tu również charakterystycznych cech nowej klasy E (przede wszystkim dzielone reflektory, tym razem w kształcie romba).

Wśród dostępnych wersji silnikowych najbardziej ekologiczny będzie E 250 CDI BlueEfficiency Coupe, pod maską którego znajdzie się silnik o mocy 204 KM i maksymalnym momencie obrotowym 500 Nm (dostępny już przy 1.600 obr/min). Jego średnie spalanie wynosić będzie 5,3 l/100 km, co odpowiada emisji CO2 na poziomie 139 g/km. Drugi z silników wysokoprężnych w wersji E 350 CDI BlueEfficiency Coupe dysponuje mocą 231 KM i maksymalnym momentem obrotowym 540 Nm. Ta sześciocylindrowa jednostka zadowala się średnio 6,8 l/100 km, a emisja CO2 kształtuje się na poziomie 179 g/km.

O jedną wersję więcej będziemy mieć do wyboru, jeśli zdecydujemy się na silnik benzynowy. Podstawowa wersja (E 250 CGI BlueEfficiency Coupe) osiąga moc 204 KM, maksymalny moment obrotowy 310 Nm i średnie spalanie 7,2 l/100 km. Jednostka benzynowa V6 (E 350 CGI BlueEfficiency Coupe) to moc maksymalna 292 KM, maksymalny moment 365 Nm i średnie spalanie na poziomie 8,5 l/100 km. Topową jednostką będzie ośmiocylindrowy silnik rozwijający moc 388 KM i maksymalny moment obrotowy 530 Nm. Wersja E 500 Coupe zużywa średnio 10,9 l/100 km.

Ponieważ pod względem technicznym E Coupe bazuje na nowej E klasie, nie dziwi, iż na wyposażeniu nowego coupe Mercedesa znajdzie się spora liczba nowoczesnych rozwiązań technologicznych zwiększających bezpieczeństwo czy komfort podróżowania, jakie oferuje również nowa limuzyna klasy średniej wyższej Mercedesa.

Na uwagę zasługuje m.in. system "Attention Assist", którego zadaniem jest wykrywanie i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom związanym ze zmęczeniem kierowcy i zapadaniem w fazę mikrosnu. System nieustannie monitoruje styl jazdy i warunki na drodze, a także zachowanie kierowcy. Analizując wiele informacji, w tym także porę w której kierowca prowadzi samochód, komputer będzie decydował o tym, czy istnieje zagrożenie. W razie wykrycia niebezpieczeństwa kierowca będzie ostrzegany wizualnie i werbalnie.

Mercedes E Coupe jest w standardzie wyposażone m.in. w maskę pochłaniającą energię, która unosi się o 5 cm w momencie, kiedy auto uderzy w pieszego. Obecny jest także system ostrzegający przed kolizją, system Night Vision, a także wykrywacze pojazdów znajdujących się w martwym punkcie.

Mercedes E Coupe pojawi się w salonach sprzedaży już w maju. Znane są już ceny, jakie przyjdzie zapłacić za ten model. Obie wersje z czterocylindrowymi silnikami kosztować będą tyle samo - 44,7 tys. euro. Najmocniejsza wersja z silnikiem V8 to już wydatek rzędu 66 tys. euro.

Jeszcze w tym roku Mercedes wprowadzi do sprzedaży dwie wersje nowej E klasy. Na wystawie IAA we Frankfurcie pojawi się klasa E w wersji kombi, zaś w listopadzie wersja cabrio z miękkim dachem.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Klasa E
Mercedes Klasa E
Cena podstawowa już od: 187 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Aktualności 2017-12-01

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Komentuj:

~lisa 2009-02-21

jedno z piekniejszych aut mercedesa tak praktycznie zawsze bylo to e- klasa cupe..

~aaa 2009-02-17

Pozostaje pytanie co tam tak naprawdę siedzi. Bo jeszcze kilka miesięcy temu mercedes podał, że E Coupe będzie bazowało (podobnie jak CLK) na C klasie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.